in

Binance Smart Chain Nedir? BSC Nasıl Kullanılır?

binance-smart-chain-nedir
binance-smart-chain-nedir

Bu içeriğimizde: Binance Smart Chain (BSC) nedir? BSC nasıl kullanılır? sorularının cevaplarına yer verdik. Bu ağ ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylara da içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Smart Chain, daha önce yine Binance tarafından piyasaya sürülen Binance Chain (BC) ile uyumlu çalışan ve akıllı kontrat desteği sağlayan blok zincirdir. Akıllı kontrat ile ilgili detaylı bilgiler için bu Akıllı Kontrat Nedir? Akıllı Kontrat Ne İşe Yarar? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Binance Smart Chain, Binance Chain (BC) ile uyumlu bir projedir fakat BC’ye bağımlı değildir. Binance Chain, kullanıcılara oldukça hızlı bir alım-satım fonksiyonu sunar. BSC ise güvenlikli merkeziyetsiz uygulama destekleri sunar. Söz konusu bu özellikleri sayesinde oldukça geniş bir hizmet alanına ulaşırlar. Ancak bu iki zincir birbirini bütünleştirici çizgide olsalar da birbirlerinden bağımsızlardır.

Binance Smart Chain Projesi hedefleri ve avantajları nelerdir?

  • BSC, ethereum ağından daha ucuz işlem ücretleri sunduğu için bu açıdan avantajlıdır.
  • Ethereum Virtual Machine (EVM) algoritmasıyla uyumlu bir ağdır. Bunun amacı: blok zincir içinde akıllı kontratların gerçekleşmesini sağlamak ve verimliliği arttırmaktır.
  • Çeşitli DeFi projelerinin üretimini destekler ve bunların transferlerine uygun bir altyapı sunar. Bu transferler yine bu altyapıya sahip BEP20 standardı ile gerçekleşir.
  • BSC, ethereum blok zinciri tabanlı tokenlerin de transfer işlemini desteklediği için güzel bir alternatif sunar.
  • Binance, BSC ağı aracılığı ve sunduğu diğer avantajlar ile kullanıcıları kendi ekosistemine davet ediyor.
  • Binance, piyasadaki güçlü hakimiyeti sayesinde yeni yatırımcıların/geliştiricilerin ilgi odağı hâline geliyor. Bu da BSC ağının gittikçe popülerleşmesini sağlıyor.
  • Kullanıcı sayısı ve günlük işlem hacmi oldukça yüksektir.

BSC dezavantajları nelerdir?

  • BSC, Ethereum ağıyla birkaç farklılık dışında son derece benzerdir. Bu durum BSC projesinin özgünlük açısından zayıf olduğunu gösteriyor.
  • Binance Smart Chain, merkeziyetsiz uygulamalar sunuyor fakat nihayetinde merkezi bir borsa olan Binance’ye ait bir projedir. Bundan dolayı merkeziyetsizlik konusunda bazı kullanıcıların aklında soru işaretleri bırakıyor.

BSC nasıl kullanılır?

BSC destekli uygulamalardan faydalanmak için öncelikle bir cüzdan sahibi olmanız lazım. Edinebileceğiniz bazı cüzdanlar şunlardır: Binance Chain Wallet (BCW), MetaMask, TrustWallet, Ledger… Ancak bu cüzdanlardan birine sahip olduğunuz takdirde, BSC ağı üzerinde dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Uyarı: Bu sitede yer alan kripto para incelemeleri ve kripto para platformları ile ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kripto Para Yatırımlarında Yapılmaması Gerekenler

Kripto Para Yatırımlarında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

2021 Yılının En İyi Oyunları

2021 Yılının En İyi Oyunları – 5 Öneri