in ,

Arbitraj Nedir? Arbitraj Nasıl Yapılır?

arbitraj6 1 1 1 1 1 1 1

Bu içeriğimizde: Arbitraj nedir? Arbitraj nasıl yapılır? Sorularının cevaplarına ve dikkat edilmesi gereken unsurlara yer verdik.

Arbitraj nedir?

Arbitraj, aynı yatırım ürününün çeşitli platformlardaki fiyat farklılığından yararlanarak kâr elde etme yöntemidir. Daha basit bir ifadeyle, bir varlığı en ucuz olduğu borsadan alarak en pahalı olduğu borsaya transfer edip orada satarak kazanç elde etmektir.

Arbitraj yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar

  • Arbitraj yapılacak ürünün farklı borsalardaki fiyatının aktif olarak takip edilmesi gerekir. Bunun nedeni fiyatların çok çabuk değişebilmesidir.
  • Manuel olarak arbitraj yapmanın en kolay olduğu zamanlar, piyasalardaki volatilitenin arttığı zamanlardır.
  • Genel piyasalarda bu işlemleri manuel olarak yapmak zor olduğu için arbitraj yazılımları geliştirilmiştir. Kişiler bu yazılımla birlikte farklı platformlardaki fiyat farklılığından daha kolay yararlanabilirler. Örneğin; farklı iki platforma eş zamanlı olarak biri alım diğeri de satım yönünde emir verip işlemlerin hızlıca gerçekleşmesi sağlanır böylece. Ancak arbitraj için geliştirilmiş olan bu algoritmik yazılım, çoğunlukla kurumlar tarafından kullanılır.
  • Bu işlemi gerçekleştirecek olan kişiler, ödemeleri gereken komisyon ve transfer ücretini de kesinlikle hesaba katmalıdırlar. Eğer bu unsurlara dikkat etmezlerse, kâr yerine zarar etme olasılıkları daha yüksektir.

Kripto para türlerinde arbitraj nasıl gerçekleşir?

Kripto para piyasasındaki volatilitenin daha yüksek olması, arbitraj işlemleri için kolaylık sağlar. Ancak döviz, altın, hisse senetleri gibi diğer yatırım ürünlerinde olduğu gibi kripto varlıklarda da aynı unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Kullanıcı, bir borsadan diğer borsaya kripto varlığını gönderirken madencilerin blok onaylama süresini göz önüne almalıdır. Volatilite çok olduğu için bu zaman aralığında diğer borsadaki fiyatların değişmiş olabileceği gibi ihtimallere dikkat etmelidir.

Kullanıcılar, Bitcoin üzerinden arbitraj işlemi gerçekleştirmeden önce farklı borsalardaki fiyatların takibini buradan yapabilirler. Hatta şöyle Coinmarketcap web sitesini de buraya ekleyelim. https://coinmarketcap.com/

Hatırlatma: Arbitraj işlemi gerçekleştirecek olan kişiler bazı unsurlara kesinlikle dikkat etmelidirler. Borsalar arası transfer ücretlerine, transferlerin gerçekleşme süresine, komisyon oranlarına ve ani fiyat değişimlerine dikkat etmedikleri sürece kâr elde etme ihtimalleri düşük olduğu gibi zarara uğramaları da söz konusudur. Kişiler, arbitrajı risksiz bir kazanç yöntemi olarak görseler de belirli bir deneyime ve dikkate dayanmayan her işlem son derece risk içerir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web-3.0-nedir

Web 3 Nedir? Faydaları Nelerdir? Web 3.0 Hakkında Her Şey!

evm nedir

Ethereum Virtual Machine Nedir? EVM Neden Önemlidir?