in

Yapay Zeka ve Deepfake Nasıl Tespit Edilir?

Yapay Zeka ve Deepfake Nasıl Tespit Edilir
Yapay Zeka ve Deepfake Nasıl Tespit Edilir

Yapay Zeka ve Deepfake Nasıl Tespit Edilir?

Yapay zeka ve deepfake, özellikle dünyada seçim sezonunda ciddi bir artış gösteriyor. Bu, günümüzün en büyük sorunlarından birisi olmaya aday. Seçim sezonu dışında bu konu genel bir teknoloji problemi olarak da görülüyor. Bu içeriğimizde yapay zeka ve deepfake nasıl tespit edilir konusuna yakından değineceğiz.

Bu içeriğimizi dikkate alarak bu teknolojiyi anlamanız ve atlatmanız mümkün. Öncelikle gelin kısaca Deepfake nedir? Sorusunu kısaca cevaplayalım.

Deepfake Nedir?

Deepfake, kısaca yapay zeka ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak üretilen sahte görüntüler veya videolar demektir. Bu teknoloji, genellikle bir kişinin yüzünü başka birinin vücuduyla değiştirerek gerçekçi görüntüler oluşturur. Deepfake’ler, gerçek videoları ve sesleri taklit ederek manipüle edilmiş içerikler oluşturabilir, ki bu da genellikle yanıltıcı veya yanıltıcı amaçlar için kullanılır.

Sosyal medyada “viral” olan içeriklerin her zaman doğru olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Viral içeriklere, günümüzde daha dikkatli yaklaşmak gerekiyor. Çevrimiçi olarak yayılan hemen hemen tüm AI üretimi içerikler, önemli haber kuruluşları tarafından yayınlanmadan önce sosyal medyadan tık almak için paylaşılıyor. Tabii ki bu konuya hassas yaklaşan, önem veren çok nadir, istisna profiller ve kuruluşlar var. Ancak yeterli mi? Değil! Lorent Research Lab.olarak vatandaş gazeteciliğini destekliyoruz, ancak seçimler veya hassas konular söz konusu olduğunda, güvenebileceğiniz, hassas kuruluş ve profillerin yayınlara bağlı kalmak son derece önemli. Gerçek bir kişi veya kuruluşa bağlı olmayan anonim hesaplardan mutlaka kaçının. Ülkemizde ciddi anlamda artış gösteren ‘Haber profillerinin’ (!) her birisine aynı mesafede olmak oldukça önem arz ediyor.

Google Fact Check Explorer, VerifyThis veya Snopes’u oluşturulan görsel veya videolar için kullanabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde deepfake veya yapay zeka ile oluşturulan içerikleri hızlıca tespit edebilmeniz mümkün.

İçerikleri Çeşitli Kynaklardan Doğrulayın:

 • Tek bir kaynaktan gelen bilgiye şüpheyle yaklaşın ve farklı kaynaklardan bilgi arayın.
 • Arka planlar: Belirsiz, bulanık arka planlar ve uymayan çizgiler hemen bir uyarı işareti olabilir. Arka planın mevsime, iklim koşullarına veya fiziksel gerçekliğe uygunluğunu kontrol edin. Anlamsız veya uygunsuz bir arka plan da sahtelik belirtisi olabilir.
 • Oranlar: Nesnelerin anormal görünümlerini veya boyutlarını kontrol edin. Gözlerin, burunun, ağızın ve diğer yüz özelliklerinin uyumlu ve doğal görünüp görünmediğini kontrol edin.
 • Metin: Sahte kelimeleri içeren işaretler veya etiketler arayın.
 • Ses ve Konuşma: Deepfake videolarında genellikle ses ve konuşma da manipüle edilir. Sesin gerçekçi ve doğal olup olmadığını kontrol edin. Konuşmanın akıcılığına ve doğal akışına dikkat edin. Kesik kesik veya yapay bir konuşma, deepfake olabilir.
 • Çeneler: Yüzün alt yarısını kontrol edin; doğal olmayan hareketler sahtelik işareti olabilir.
 • Parmaklar ve eller: Anormal pozisyonları veya boyutları arayın. Kişilerin veya nesnelerin hareketlerini ve davranışlarını inceleyin. Anormal veya gerçek dışı hareketler, deepfake’i gösterebilir.
 • Görüntüdeki diğer ayrıntıları dikkatlice inceleyin. Örneğin, saçların veya giysilerin ayrıntılarına bakın ve gerçekçi olup olmadığını değerlendirin.
 • Işıklandırmaya ve gölgelere dikkat edin. Doğal olmayan ışıklandırma, deepfake olabileceğini gösterebilir.
 • Deepfake olduğunu bildiğiniz içerikleri yaymayın veya paylaşmayın.
 • Bu tür içerikleri paylaşacaksanız, açık bir şekilde onları deepfake olduğunu belirtin ve tercihen hiç paylaşmayın.

Daha fazla içeriğimizi ana sayfa üzerinden kontrol edebilir ve keyifle okuyabilirsiniz.

İlgili: Siber Güvenlik Efsaneleri: İnanmaktan Vazgeçmeniz Gereken 8 Efsane!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zet lorento vpn - zetlorento vpn

Neden bir VPN Kullanmalıyım? VPN Hizmetine Neden İhtiyacım Var?

Kripto Para Isı Haritası Nedir?

Kripto Para Isı Haritası Nedir? Nasıl Kullanılır?