in

Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur? Kripto Para Borsaları Hakkında Bilgiler!

bitcoin fiyatı - kripto para fiyatı - bitcoin fiyatı nasıl oluşur - bitcoin ne kadar - kripto para
bitcoin fiyatı - kripto para fiyatı - bitcoin fiyatı nasıl oluşur - bitcoin ne kadar - kripto para

Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur? Kripto Para Borsaları Hakkında Bilgiler!

Bitcoin fiyatı nasıl oluşuyor? Madem bu bitcoin merkeziyetsiz, bitcoin’in fiyatlarını kim belirliyor? Son zamanlarda yine bu konu gündemde. Sanırım kripto para piyasası her saniye bilinirlik açısından iyi bir yere geldikçe bu konu ile sık sık karşılaşacağız. Bizler de bunu düşünerekten bir içerik hazırlamak istedik. Bu içerikte direkt olarak bu soruya cevap alabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Oluşur?

Önce kripto para borsası nedir sorusunu cevaplayalım.

Kripto para borsası nedir?

Bu sorunun cevabını farklı içeriklerimizde de görmeniz mümkün. Kripto para borsasını kısaca açıklamak gerekirse; kripto para veya itibari paraların alınıp satılabildiği veya takas edilebildiği platformlara kripto para borsası denir.

Hangi kripto parayı incelerseniz inceleyin o kripto paranın fiyatı, alıcı ve satıcılar tarafından oluştulan arz ve talebe göre otomatik olarak kendiliğinden belirlenir. Yani birileri çıkıp bu para bu kadar olacak diye bir şey demiyor. Bu büyük bir yanılgı ya da büyük bir trol konu.

888103
Görsel Kaynak: W. Abyss

Peki bitcoin’in fiyatının bu kadar değişken olmasının nedeni ne?

2 farklı kripto para borsamız olsun. Bunlara X ve Y diyelim. X ile Y adlı kripto para borsaları incelendiğinde fiyat farklarını görebilirsiniz. Tamamen oluşan arz – talep ilişkisiyle alakalı bir durum. Bu iki borsa arasındaki fark bazı zamanlar çok küçük farklar olabiliyorken bazı zamanlar da aradaki fark büyüyebiliyor. Unutmayın; alım – satım olayının gerçekleştiği anki fiyat, o borsadaki kripto paranın fiyatını belirliyor.

Bitcoin fiyatı nasıl belirlenir?

Bu konuyu aşağıdaki grafik ile anlatmak sanırım daha kolay ve hızlı olacak. Bu yüzden aşağıdaki grafiğe yakından bakalım.

f17f2ce074991019ec742e98a0c87db3
Görsel: DCC

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi kırmızı ve mavi iki alan var. Kırmızı alan kullanıcıların ellerindeki kripto parayı satmak istediği fiyatların işlem emirlerini gösteriyor. Mavi kısım ise tam tersini yani satın almak için emir veren kişilerin fiyatlarını gösteriyor.

Bu grafiğe göre alıcılarla satıcıların buluştukları fiyat 9.260-9262 dolar seviyesinde görülüyor. Ek olarak bu grafikten şunu da anlayabiliriz: Satış emri verenlerin hacmi daha fazla.

İlk bakışta satıcıların hacminin fazla gözükmesi fiyatın düşeceği yanılgısı oluşturabilir. Bu yanılgıya pek düşmeyin. Çünkü satıcıların verdikleri emirlerin o anki fiyatın yukarısında olduğuna dikkat etmek gerek. Yani satıcılar ellerindeki kripto parayı satışa koyarken bir yandan da fiyatı yukarı çekmeye çalışıyorlar. Aynı şekilde bu noktada hem alıcı hem satıcı kazanabilir. Nasıl mı? Düşük fiyattan almayı hedefleyen kişilerin de olduğunu bu grafikten görmek mümkün.

Kısacası bir kesim düşük fiyattan o kripto parayı almak isterken bir diğer kesim ise fiyatı yükseltmeye çalışıyor.

İlgili:

Not: Bu içerik tamamen bilgi amaçlıdır, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemekle birlikte yatırımlarınız ile ilgili sorumluluk kabul etmemekteyiz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betternet vpn - private vpn - ücretsiz vpn - vpn nedir - vpn kullanımı - en hızlı vpn - en güvenli vpn

Güvenlik Kusurları Bulunan İki Popüler VPN: BetterNet ve PrivateVPN

twitter story - twitter fleet - twitter fleet nasıl kullanılır - twitter hikayeler

Twitter’a Story Özelliği Geliyor! Twitter Fleet Nedir?