in ,

Herkes Kripto Parasını Satarsa Ne Olur?

Günümüzün en popüler yatırım aracı kripto paralar. Sanal varlıklar olmasının yanında her yatırım aracı gibi belirli riskleri içerisinde barındırıyorlar. Bu risklerin başında büyük kripto para oyuncularının yaptığı hamleler sonucu kripto paraların değerinin düşmesi geliyor. Balina adı verilen ve pek çok kişi tarafından kripto para piyasasını kontrol ettiği iddia edilen bu insanlar sahip olmak isteyeceğinizden daha fazla kripto paraya sahipler. Özellikle Bitcoin kanadında balinaların çok etkili olduğu iddia ediliyor. Piyasadaki en ufak bir balina işleminde piyasa hareketleniyor. Balinaların alım yaptığı zamanlarda kripto paralar yukarı yönlü hareket ederken, satım işlemlerinde ise değer kaybediyor. Peki herkes kripto parasını satarsa ne olur? Piyasa bundan nasıl etkilenir?

Bütün Kripto Paralar aynı anda satılabilir mi?

Öncelikle tüm kripto paraların asla aynı anda satılamayacağını belirtelim. Kripto para borsası arz – talep ilişkisine göre şekillendiği için tüm kripto paraların satılması mümkün değil. Bir kripto paranın satılması için bir kripto para alıcısının olması gerekiyor. Herkes kripto paralarını satmak isterse hiçbir şey olmaz. Çünkü kripto paraları alacak bir taraf olmayacaktır. Ancak biz yine de bir şekilde kripto paraların değerinin sıfıra düştüğü bir evrende yaşadığımızı hayal edelim. Alıcısı olmadığı için fiyatı neredeyse sıfıra inen ve bunun sonucu olarak tüm kripto paraların bir kişide toplandığını var sayıyoruz. Tüm kripto paraların satıldığı ve sahibinin tek bir kişi olduğu evrende hayat nasıl olurdu?

Herkes Kripto Parasını satarsa ne olur?

  • Bu işlem ilk gerçekleştiği andan itibaren tüm kripto para borsaları iflas etmeye başlar. Çünkü ticaretini gerçekleştirecekleri bir kripto para piyasada kalmayacaktır.
  • Geleceğin teknolojisi olarak bilinen ve gizliliği esas alan Blockchain sistemi tamamen duracak veya çok fazla yavaşlayacaktır.
  • Herkesin kripto parasını sattığı için talebin düşeceğini dolayısı ile kripto paraların değerinin düşeceğini söylememize gerek yok diye düşünüyorum.
  • Toplam hacmi 2 trilyon dolardan fazla olan bir piyasasın tek gecede buhar olduğunu düşünün. Bunun sonucu olarak bu işten ekmek yiyen insanları zor zamanalar bekliyor olacak.
  • Pek çok insanın ağır kayıplar verdiğini görmemiz kuvvetle muhtemel. Özellikle milyonlarca dolar yatırımı olan şirketler ve insanlar için üzücü zamanlar olacaktır.
  • Blockchain teknolojisine bağlı olarak geliştirilen tüm sistemler çökecek ve tarihin tozlu sayfalarına isimlerini yazdıracaklardır. Özellikle kişisel gizliliği esas alan uygulamalar vizyonlarını gerçekleştiremeyeceği için veri gizliliğimiz için kötü olacağını söyleyebiliriz.
  • İnsanlar yatırım yapmak için geleneksel yöntemlere dönecektir. Bunun sonucu olarak da altın ve diğer yatırım araçlarında yükselmeler olması kaçınılmazdır.
  • Kripto paraların çıkış noktası olan merkezi olmayan sistem fikri uygulanamamış olacak dolayısı ile tüm para işlemlerini takip edebilen merkezlerin yani devletlerin gücü artacaktır.
  • Ve evet kripto para kazanç vaadiyle kandırılan insanları artık görmeyeceğimiz anlamına da geliyor bu durum.

Kripto paraların tamamının satıldığı bir evrende olabilecekler bunlar. Sizin de aklınıza gelen olaylar var ise bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Tekrardan kripto paralarının tamamının satılmasının mümkün olmadığını söyleyelim. Kripto para piyasasını alıcının talebine cevap veren satıcılar oluşturur. Dolayısı ile bir kripto paranın satılması için bir de alıcının olması gerekiyor. Bu da kripto paraların tamamının satılamayacağı anlamına geliyor. Satılma olasılığının tek gerçekleşeceği durum kripto para değerlerinin sıfıra olabildiğince yaklaşmasıdır. Bunun sonucu olarak bir kişi tüm kripto paraları satın alabilir. Ancak bunun da gerçekleşmesi neredeyse imkansız. Çünkü her zaman farklı düşünen insanlar olacaktır ve fiyat düşüşünü yatırım fırsatı olarak göreceklerdir. En azından şimdilik tüm kripto paraların satılma olasılığı pek mümkün görünmüyor.

İlgili :

5/5 - (5 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CriptoPunks nedir

CryptoPunks Nedir? Bu NFT Koleksiyonunu Farklı Kılan Ne?

etf-nedir

ETF Nedir? Kripto Para ETF’leri Neden Önemlidir?