in

Blockchain Oracle Nedir? Oracle Türleri Nelerdir?

Blockchain oracle

Bu içeriğimizde: Blockchain oracle nedir? Oracle türleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Blockchain oracle nedir?

Blockchain oracle, zincir dışındaki çeşitli verilerin akıllı kontratlara iletilmesini sağlayan oracle teknolojisini ifade eder.

Oracle özellikleri nelerdir?

  • Oracle, blokzincirlerinde yer alan akıllı sözleşmelere zincir dışı dünyadan bilgiler ileten bir köprü niteliğine sahiptir.
  • Akıllı kontratlar, blokzincirinde yer alırlar ve zincir dışındaki verilere ancak oracle’lar sayesinden ulaşım sağlayabilirler. Dolayısıyla akıllı kontratların belirli bir sözleşme adına düzenlenmesi için ağ dışındaki verilere ihtiyaç olur. Bu gereksinim de ancak blockchain oracle tarafından karşılanır.
  • Oracle’lar, akıllı kontratlara dünyadan çeşitli bilgiler iletmeleri bakımından sözleşmelerin daha geniş kullanım alanlarına sahip olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle blockchain ve akıllı sözleşmeler için önemli bir konuma sahiplerdir.
  • Blockchain oracle’lar, ağ dışındaki dünyada yer alan bilgilerin doğruluğunu sorgulamak ve onaylamakla, ardından bunları akıllı sözleşmelere iletmekle görevlidirler. Dolayısıyla oracle, bir bilgi kaynağı değil; bilgileri araştırıcı-doğrulayıcı-onaylayıcı ve sonrasında bu bilgileri ileticidir.
  • Oracle’lar, akıllı kontratlara; hava durumu, fiyat ve transfer bilgileri gibi çeşitli verileri iletebilir. Ancak oracle’lar yalnızca zincir dışından bilgi iletme özelliğine sahip değildir, bazı durumlarda zincirdeki bilgileri dışarıya aktarma özelliğine de sahiptir.

Oracle türleri nelerdir?

Yazılım oracle, donanım oracle, alıcı-gönderici oracle, merkezi-merkeziyetsiz oracle, akıllı sözleşmelere özel oracle ve insan oracle’lar olmak üzere çeşitli oracle türleri mevcuttur.

Yazılım Oracle’ları

Bu oracle türü, internette yer alan güncel bilgilerin blokzincirine ulaşmasını sağlar. Ürünlerin fiyatları ve uçuş bilgileri gibi çeşitli verilerin akıllı kontratlara iletildiği bu yazılım, en çok kullanılan oracle türüdür.

Donanım Oracle’leri

Bu oracle türü, zincir dışından blokzincirinde yer alan akıllı sözleşmelere bilgi aktarırken; bu verilerin akıllı kontratlar tarafından algılanacak şekilde tasarlandığı oracle türüdür. Donanım oracle, tedarik zincirlerine dair bilgilerin, hareket algılayıcı sensörler yardımıyla akıllı kontratlara iletilmesini sağlar.

İlgili:

Hatırlatma: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

wechat nedir - wechat güvenli mi - wechat hangi ülkenin - wechat detayları - wechat nasıl kullanılır

WeChat Nedir? WeChat Güvenli Mi? İşte WeChat Özellikleri!

Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir?

Windows .dll Dosyası Hatası Nasıl Düzeltilir?