in

Fantom Nedir? FTM Coin Nereden Alınır?

FTM

Fantom Nedir? FTM Coin Nereden Alınır?

Bu içeriğimizde: FTM coin nedir? Fantom projesinin özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ve projeyle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Fantom Nedir?

Fantom, DAG teknolojisine dayanan ve akıllı kontratların geliştirilmesi için çalışan bir blockchain projesidir. FTM ise bu projenin kripto para birimidir.

DAG ve Fantom

DAG (Directed Acyclic Graph), yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafiktir. Döngüsel değildir çünkü başlangıç noktasına tekrar uğramadan ilerleyen biri veri tabanı özelliğindedir. DAG teknolojisi: Kripto para projeleri, Nesnelerin İnterneti ve bazı ödeme yöntemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, DAG’yi diğer teknolojilerden ayıran en önemli unsurlardan biri hızdır. DAG sayesinde işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca ölçeklenme sorunlarına karşı oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Fantom tarafından ölçeklenme sorunlarına çözüm üretmek amacıyla tercih edilmiştir. Ayrıca bu teknolojide, yaygın olarak kullanılan madencilik yöntemleri yer almaz. Bir “blok” kavramı da yoktur. İşlemler art arda bloklar şeklinde bir araya toplanmaz, her işlem bir düğüm hâlinde diğer düğümlerin üzerine eklenir. Bu teknolojide yüksek donanımlı cihazlara veya yüksek enerji gücüne gereksinim duyulmaz.

Projenin özellikleri nelerdir?

  • Fantom’un ana ağı OPERA’dır. Bu ağ ise Lachesis protokolünden güç alır. Ayrıca Fantom, EVM ile uyumludur. Böylece proje, akıllı kontratlara dayanan uygulamaların gelişmesine imkân tanır ve kullanıcıların deFi projelerine erişimine imkân sağlar.
  • Kullanıcılar, Fantom projesi sayesinde transfer işlemlerini bir iki saniye gibi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirirler.
  • Kullanıcılar, FTM tokenı takas işlemlerinde, stake etmede veya sadece transfer gibi ödeme işlemlerinde kullanabilirler. Ayrıca gerçekleştirdikleri işlemler için çok düşük bir ücret öderler.
  • Kullanıcılar, sahip oldukları FTM tokenı hem sıcak cüzdanlarında hem de soğuk cüzdanlarında saklayabilirler.

Fantom Node’ları

Fantom, geliştirilmiş PoS (Proof of Stake) fikir birliği sistemini kullanır. Bununla birlikte kullanıcılar, Fantom ağının güvenli bir şekilde işlemesine destek veren node’lar arasına katılarak FTM token kazanma imkânına sahiptir. Ağdaki işlemleri en çabuk onaylayan node’lar (düğümler) FTM token kazanırlar. Ancak doğrulayıcı olmayan kullanıcılar, FTM tokenlarını node’lar üzerine stake ederek ek kazanç sağlayabilir.

FTM coin nereden alınır?

FTM tokenın satın alınabileceği bazı kripto para platformları şunlardır: Bybit, Binance, OKX, KuCoin ve Paribu.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (7 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mina-coin-nedir

Mina Coin Nedir? MINA Projesi ve Avantajları!

UNFI coin nedir

UNFI Coin Nedir? UNFI Nereden Alınır?