in

Antivirüs Programı Oyun Performansını Etkiler Mi?

antivirus 2

Antivirüs Programı Oyun Performansını Etkiler Mi?

Bilgisayarınız ve dolayısıyla oyun performansınız, cihazınızda yer verdiğiniz bütün uygulamalardan etkilenir. Ancak bazı uygulamaların sistem kullanımı çok azdır, bu nedenle oyun performansınızı gözle görülür bir şekilde etkilemez. Peki antivirüs programları oyun performansını nasıl etkiler? Detaylar içeriğimizde.

Antivirüs Programı Oyun Performansını Etkiler Mi?

Cihazınızda yer alan ve sistem kullanımı az olan uygulamalar arasında antivirüs programları da yer almaktadır. Virüsten koruma yazılımları, cihazınızda tarama gerçekleştirirken genellikle olağanın dışında bir CPU gücüne gereksinim duymaz. Bu nedenle oyun performansınız, gözle görülür bir biçimde etkilenmez.

Bununla birlikte antivirüs programı, aktif olarak kullanmanız gereken en önemli uygulamalardan biridir. Bu nedenle, oyun performansınızı olumsuz etkilediğini düşünerek hizmeti kapatmanız sizin için çok daha büyük sorunlar doğurabilir. Kötü amaçlı yazılımlardan koruma programları, çevrimiçi çok oyunculu oyunlardaki olası risklerden sizi korur. Bu oyunlar aracılığıyla gelen zararlı bağlantılar ve diğer tehlikelere karşı savunmanızı artırır. Ayrıca Oyun modunu etkinleştirerek antivirüs programınızı kapatmadan oyun performansınızı koruyabilirsiniz.

Oyun Modunu Etkinleştirmek

Oyun performansınızın olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız, oyun modunu etkileştirebilirsiniz. Bununla birlikte, oyun modu birçok antivirüs programında mevcuttur. Bu oyun modunu aktif hâle getirdiğinizde, antivirüs programınızın siz oyun oynarken gerçekleştirdiği işlemleri kısıtlamış olursunuz. Bu durum, antivirüsünüzü tamamen devre dışı bırakmaktan daha iyi bir seçenektir.

Oyun modu özelliği sunan antivirüs programları hangileridir?

Bu özelliği sunan bazı antivirüs hizmetleri şunlardır: Avira, McAfee, Kaspersky, BitDefender ve Malwarebytes.

Hangi yöntemlerle oyun performansını artırabilirsiniz?

Öte yandan oyun performansınızı artırabileceğiniz başka yöntemler de mevcut. Bunlardan bazıları şunlardır:

Sisteminizi güncel tutun: Örneğin, Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 11’e yükselterek oyun performansınızı iyileştirebilirsiniz. Ancak Windows 10’u kullanmaya devam etmek istiyorsanız da gelen güncellemeleri ertelemeyin. Sistem güncelleştirmeleri, cihazınızın güvenliğini ve performansını iyileştirmeye yöneliktir.

Gereksiz uygulamaları silin: Bilgisayarınızda yer alan ve kullanmadığınız uygulamaları silin. Bilgisayarınızda fazladan yer kaplayan her şey, arka planda çalıştığı için oyun performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Oyun modunu açın: Windows’ta bulunan Oyun Modu özelliği, arka plan işlemlerinin CPU gücünü harcamasını engellemek içindir. Oyun modu açık olduğunda, cihazınızın sistemi ağırlıklı olarak oyunlara odaklanarak çalışır. Ayrıca Oyun modunu açmak için Ayarlar > Oyun > Oyun Modu adımlarını izleyebilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp

WhatsApp’a Gelen Yeni Gizlilik Özellikleri!

hackers

Sosyal Medya Hesabınızı Hackerlardan Nasıl Korursunuz?