in

Bilgisayarda Oyun Performansını Artıran İpuçları!

oyun

Bilgisayarda Oyun Performansını Artıran İpuçları!

Çevrimiçi oyun oynamayı sevenler için en önemli unsurlardan biri, bilgisayarın sergilediği performanstır. Bilgisayarınızın ve dolayısıyla oyun performansınızın artmasını sağlayacak ipuçlarına bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarda Oyun Performansını Artıran İpuçları:

Bilgisayarda meydana gelen performans düşüklüğü, oyunları olumsuz etkiler. Ancak aşağıda yer verdiğimiz ipuçları sayesinde bilgisayarınızın performansını yüksek tutabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kontrol edin

Genellikle arka planda çalışan birçok uygulama, bilgisayarınızın performansını olumsuz etkiler. Bu nedenle, gereksiz uygulamaları kapatmanız veya tamamen kaldırmanız daha iyi olacaktır. Arka planda çalışan programları kapatmanın oyun deneyiminizde olağanüstü etkileri olmaz fakat özellikle düşük özelliklere sahip bir bilgisayarınız varsa, olumlu etkileyecektir.

Oyun modunu açın

Windows’ta bulunan Oyun Modu özelliği, arka plan işlemlerinin CPU gücünü harcamasını engellemek içindir. Oyun modu açık olduğunda, cihazınızın sistemi oyunlara odaklanarak çalışır. Ayrıca Oyun modu Windows 10 ve 11’de varsayılan olarak aktif hâldedir. Yine de emin olmak isterseniz; Ayarlar > Oyun > Oyun Modu adımlarını izleyebilirsiniz. Öte yandan, oyun modunun bazı oyunlarda sorunlara neden olabileceği de belirtilir, bu nedenle bazı oyunlarda oyun modunu devre dışı bırakmanız daha iyi olabilir.

Sisteminizi güncel tutun

Sistem güncelleştirmeleri, cihazınızın güvenliğini ve performansını iyileştirmeye yöneliktir. Örneğin, Windows 10 kullanıyorsanız; Windows 11’e yükselterek oyun performansınızı iyileştirebilirsiniz. Ancak Windows 10’u kullanmaya devam etmek istiyorsanız da gelen güncellemeleri ertelemeyin.

Pil seçeneklerini değiştirin

Bilgisayarınızı güç tasarrufu yerine yüksek performansa odaklayabilirsiniz. Ancak piliniz normalden daha hızlı tükenir. Özelliği aktif etmek için Ayarlar > Sistem > Güç ve Pil adımlarını izleyin. Güç modu bölümünde 3 farklı mod seçeneği mevcuttur: En iyi güç verimliliği, Dengeli, En iyi Performans. Bunlar arasından En iyi performans seçeneğini seçin.

Virüs taraması yapın

Bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyen sebepler arasında virüsler de yer alır. Bilgisayarınıza sızmış olan herhangi bir kötü amaçlı yazılım, cihazınızın performansını düşürür. Bu nedenle hem verilerinizin güvenliği hem de bilgisayarınızın performansını korumak için düzenli virüs taraması yapın. Siz oyun oynarken antivirüs programının arka planda çalışması, oyun performansınızı etkileyebilir ancak sizi kötü amaçlı yazılımlardan koruması daha önemlidir.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-grabpic

Bybit, GrabPic NFT Platformunu Kullanıma Açtı!

Friends

Friends Netflix’e Geri Döndü!