in

Akıllı Saat Güvenliği: Akıllı Saat Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

akıllı saat güvenliği - akıllı saatler güvenli mi - akıllı saat güvenli mi - lorentlabs akıllı saat
akıllı saat güvenliği - akıllı saatler güvenli mi - akıllı saat güvenli mi - lorentlabs akıllı saat

Akıllı Saat Güvenliği: Akıllı Saat Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Bu içeriğimizde birçok kişinin kullanmaya başladığı akıllı saatlere değiniyoruz. Akıllı saat güvenliği hakkında oluşturduğumuz bu içerikte okuyucularımıza küçük bir rehber hazırladık.

Yetişkinlerin birçoğu akıllı saatleri her ne kadar hızlı bildirim, adım sayar ve bilinen diğer ekstra özellikler için kullansa da ebeveynlerin birçoğu çocukların hareketlerini takip etmek için kullanmaya başladı. Akıllı saatler sayesinde birçok ebeveyn küçük çocuklarının yerlerini hızlıca öğrenebilirken aynı zamanda onların güvenliklerini de sağlayabiliyor. Fakat akıllı saat seçerken oldukça seçici olmak gerekiyor. Çünkü siber korsanlar, aynı bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletlere siber saldırılar gerçekleştirebildikleri gibi akıllı saatlere de siber saldırılar gerçekleştirebiliyor. Bu yüzden cihaz güvenliği dediğimiz zaman sadece akıllı telefon, tablet ya da bilgisayarı değil.. Aynı zamanda akıllı saatleri ve hatta internete bağlanan bütün cihazları ele almamız gerekiyor. Cihaz güvenliği ile ilgili olarak farklı içeriklerimize lorentlabs üzerinden erişebilirsiniz.

Akıllı saat güvenliği konusunu düşünürken ilk olarak aklınıza her zaman şu gelsin: ”Herhangi bir siber korsan çocuğumun akıllı saatini ele geçirirse onunla iletişime geçebilir mi? Ona zarar verebilir mi?” Bu bağlamda bu içeriğimize bu sorular üzerinden gideceğiz. Fakat yetişkinler için de önerilerimiz tabii ki olacak.

Akıllı Saat Güvenliği Nedir?

Akıllı saat güvenliği, cihazımızı siber korsanlardan ve siber dolandırıcılardan korumak için aldığımız önlemlerin genel adıdır.

Cihazınıza sızan herhangi bir siber korsan kullanıcıya farklı konularda saldırabilir. Örneğin akıllı saatleri topladığı veriler ifşa edilebilir veya farklı kişilere satılabilir. Akıllı saatler veri mi topluyor? Diye soru sorabilirsiniz. Evet, topluyor. Akıllı saatler birçok kişisel bilgiyi bluetooth ve internet gibi bağlantılardan geçirdikten sonra toplar. Akıllı saatlerde her ne kadar çok büyük, endişe verici veri ihlaller yaşanmamış olsa da bu yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden her zaman bilgimiz olması gereken konulardan birisi de bu. Düşük güvenlik gücüne sahip akıllı saatlerde basit bir SMS ile akıllı saatlerin ele geçirildiği bilinen bir gerçek. Bu tür güvenlik açıklarının oluşmasının temel nedeni ise üretici firmaların güvenliğe önem vermek yerine sadece görünüş ve kullanım kolaylığına verdiği önem. Ancak sektörde herhangi bir güvenlik standardı olmadığı için bu tür açıklarla karşılaşmamız mümkün. Bu yüzden mümkün olduğu kadar araştırma yapın ve ona göre cihaz alın.

Almak istediğiniz cihazın güvenilir olduğundan emin olmak için kullanıcı yorumları oldukça yardımcı olacaktır. Fakat bu konudaki araştırmalarınızı sadece Türkçe olarak değil, aynı zamanda İngilizce olarak da yapmanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin X bir cihaz hakkında arama mı yapmak istiyorsunuz? Kullandığınız arama motoruna giriş yapın ve X güvenlik açığı, X güvenliği veya X güvenliği hakkında gibi aramalar yapın.

Aradığınız ürünün güvenlik açığı olduğunu mu gördünüz? O zaman ikinci bir aramaya geçmeniz gerekiyor. Bu güvenlik açığı ile ilgili nasıl bir çözüm üretildiğini araştırın. Herhangi bir veri sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.

İlgili:

Marka Önemli!

Ne alırsak alalım marka her zaman önemlidir. Adını kimsenin bilmediği bir cihazı arattığınızda kullanıcı sayısının da bir o kadar az olduğunu görebilirsiniz. Az kişinin bildiği bir akıllı saati ucuz diye almak oldukça büyük risklerle karşılaşmanıza neden olabilir. Örneğin GPS bilgilerinizden konumunuzu öğrenen bir siber saldırgan neden sürekli evinize yemek siparişi vermesin ki? Sadece eğlenmek için bunu birçok siber saldırganın yaptığını hepimiz zaten biliyoruz. Gelen yemeklerin ücretlerini ödemem ki demeyin çünkü bir yerden sonra ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu tür saldırıların örneklerini geçmişte çok fazla gördük.

Kısacası bir markanın verilerinizi nasıl koruduğuna önem verin. Eğer verilerinizin nasıl korunduğuna dair herhangi bir bilgiye erişemiyor ya da bu bilgilerin kötü olduğunu düşünüyorsanız o cihazlardan uzak durun.

Güncellemelerini otomatik olarak yapın. Eğer kullandığınız akıllı saat de otomatik güncelleme yapmanıza izin vermeyen uygulamalar varsa bu uygulamaların güncellemelerini manuel olarak yapmayı unutmayın. Uygulama veya cihaz güncellemeleri her zaman daha iyi ve daha güvenli hizmet almanızı sağlar. Bunu unutmayın. Örneğin eski bir sürüme sahip sisteminizde güvenlik açığı olma ihtimali çok yüksek. Gelen güncelleme ile kapatılan bu güvenlik açığını hızlıca kapatmanız mümkün.

Akıllı saatleri almadan önce neye veya nelere ihtiyacınız olduğuna karar verin ve ek güvenlik özellikleri sunan cihazları kullanmayı unutmayın. Saatinizde varsa Etkinleştirme Kilidi özelliğini kullanın. Böylelikle erişim sağlamak isteyen kişilerden cihazınızı korursunuz.

Uygulamaların izinlerini mutlaka sınırlandırın.

Rootlanan bir akıllı telefon ile akıllı saatinizi eşleştirmeyin.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fidye virüsü nedir - fidye virüsünden nasıl kurtulurum - fidye virüsü zararları

Fidye Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır ve Nasıl Korunuruz?

eski veri ihlalleri - veri ihlali nedir - veri sızıntısı lorentlabs

Eski Veri İhlalleri Başınızı Ağrıtabilir! Hala Risk Var, Kendinizi Koruyun!