in

VPN Kullanmak Suç Mu? Sık Sorulan Sorular! Bunları Öğrenin!

vpn kullanmak suç mu - vpn seçerken nelere dikkat etmeliyim - vpn önerileri - vpn incelemeleri - vpn sıkça sorulan sorular
vpn kullanmak suç mu - vpn seçerken nelere dikkat etmeliyim - vpn önerileri - vpn incelemeleri - vpn sıkça sorulan sorular

VPN Kullanmak Suç Mu? Sık Sorulan Sorular! Bunları Öğrenin!

Bu içeriğimizde VPN kullanmak suç mu sorusunu cevaplarken aynı zamanda bizlere sık sık sorulan soruları ele alarak cevaplamaya çalışacağız. Eğer herhangi bir VPN kullanmıyorsanız ve kullanmayı düşünüyorsanız bu içeriğimiz oldukça yardımcı olacaktır.

VPN Kullanmak Suç Mu?

Öncelikle şimdi VPN kullanmak suç mu sorusuna değinelim. Bu soru bulunduğunuz ülkeye göre değişkenlik gösterir. Örneğin Kuzey Kore’deyseniz tabii ki VPN kullanmak suç. Fakat Türkiye’deyseniz hükümet ve internet servis sağlayıcılarının izin verdiği sürece yasak değil. Peki suç mu? Şu an için yasal anlamda VPN kullanmak suç değil. Fakat bu konunun zaman içerisinde değişkenlik göstermesi mümkün.

En basit haliyle Sanal Özel Ağ olarak tanımlanan VPN, çevrimiçi gizliliğin yanında aslında bir noktada çevrimiçi güvenliği de sağlıyor. VPN kullanarak sansür ve engellemeleri aşabilirken aynı zamanda kısıtlamaları da aşabilmeniz mümkün.

İlgili:

VPN ne işe yarıyor?

 • Bu uygulama ya da eklentiler, IP adresinizi gizler.
 • VPN kullanarak daraltılan bant genişliğini ekarte etmeniz mümkün.
 • Eğer bir web sitesi ya da uygulama sansürlendiyse veya engellendiyse VPN sayesinde bu web sitesine ya da uygulamaya erişebilirsiniz.
 • Verilerinizi şifrelemeniz mümkün.
 • VPN ile konum değiştirebilirsiniz.
 • Torrent kullanarak gizli kalabilirsiniz. (Not: Bu özellik her VPN hizmetinde yok.)
 • Oyunlarda yavaşlama varsa bu sorunu VPN ile çözebilirsiniz.
 • Yurtdışı alışverişlerinde indirimlerden faydalanabilirsiniz.

VPN ile İlgili Sık Sorulan Sorular!

Aşağıda VPN ile ilgili sık sorulan sorulara yer vermeye çalıştık. Eğer aklınızda aşağıdaki sorulardan birisi varsa umarız ki cevabını verebilmişizdir.

 • VPN tercih ederken ücretsiz VPN hizmetini tercih etmeli miyim?

Ücretsiz VPN uygulamaları, kullanıcılarını hem takip eder hem de kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamlar izletir. Ücretsiz olmalarının nedeni aslında birçoğunun kullanıcıları üzerinden daha fazla para kazanmaya çalışması. Unutmayın bedava peynir fare kapanında olur. Kişiselleştirilmiş reklamlar için verilerinizi toplar ve zamanı gelince birçok hizmet gibi verilerinizi satar. Bu yüzden ücretsiz VPN hizmeti kullanmak pek mantıklı bir tercih değil. Çünkü gizlilik için kullandığınız bir hizmet gizliliğinizi tehlikeye atabilir.

 • Bir VPN kullanırken internet hızım yavaşlar mı?

Bu tabii ki mümkün. Seçtiğiniz sunucunun size olan uzaklığı ya da seçtiğiniz sunucudaki yoğunluk internet hızınızı etkileyebilir. Fakat bir bant genişliği daraltması söz konusuysa VPN ile mevcut hızın üstüne çıkılabilir. Bu sayede erişimi kısıtlanan siteye ya da uygulamaya hızlıca erişilebilir.

İlgili: Windows 10’u Hızlandırmanın Yolları! 8 Farklı Ayarı Gözden Geçirin!

 • İnternet servis sağlayıcıları VPN kullandığımı anlar mı?

Bu konu birçok kişi tarafından soruluyor. Bu konuyu basit bir örnekle cevaplayalım. Örneğin bir VPN hizmeti kullanırken Netflix sizi yakalayıp farklı ülkedeki içeriğini izlettirmiyor. Tabii ki bu sorunla baş edebilen VPN hizmetleri var. Fakat konumuz Netflix’e erişim sağlayan hizmetler değil. Örneğimizde de gördüğünüz gibi Netflix yakalarken internet servis sağlayıcısı neden yakalayamasın? Eğer kaliteli, güvenilir, itibarı yüksek bir şirketin VPN hizmetini kullanıyorsanız bu sorun kısmen ortadan kalkabilir.

 • VPN uygulamalarını nereden indirebilirim?

Kullandığınız akıllı telefon, bilgisayar ya da tarayıcınız için farklı ürünler var. Örneğin cep telefonunuz için uygulama markete göz atın. App Store ya da Google Play Store üzerinden istediğiniz ürünü indirebilirsiniz. Bunun yanında başka bir örnek vermemiz gerekirse kullandığınız tarayıcının eklentilerine göz atın.

İlgili: White paper Nedir? White paper Neden ve Nasıl Yazılır?

 • VPN uygulamaları engellebilir mi?

Evet engellenebilir. Eğer bir VPN hizmeti internet servis sağlayıcınız tarafından engellenirse hiçbir sunucuya bağlanamaz ya da bağlansanız bile internette işlem yapamazsınız.

 • VPN uygulamaları %100 anonimlik sağlar mı?

Hayır arkadaşlar bu bir şehir efsanesi!

 • VPN seçerken nelere dikkat etmem gerekiyor?

Şifreleme ve güvenlik protokollerine dikkat etmek oldukça önemli. Bunun yanında hız, sunucu sayısı, gizlilik politikası, kayıt tutmaması, fiyat/performans oranı, müşteri desteği, dil seçeneği, çoklu cihaz desteği, Netflix gibi özel platformlara erişim gibi konulara dikkat edebilirsiniz.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

macOS 2FA nasıl kurulur - macOS 2fa - google auth macos - microsoft auth 2fa

MacOS’da 2FA Özelliği Nasıl Aktif Edilir? Monterey’deki Yeni Özellik!

google haritalar'da ev gizleme - araba gizleme - haritalarda evimi gizlemek istiyorum - apple haritalarda ev gizleme - bing'de ev blurlaştırma

Google Haritalar’da Evinizi Gizleyin! Harita Bulanıklaştırma!