in

Yeni Başlayanlar İçin VPN Nedir? VPN Hakkında Sık Sorulan Sorular!

kaspersky vpn - kaspersky vpn güvenli mi - vpn sorunları - en güvenli vpn
kaspersky vpn - kaspersky vpn güvenli mi - vpn sorunları - en güvenli vpn

Yeni Başlayanlar İçin VPN Nedir? VPN Hakkında Sık Sorulan Sorular!

VPN en basit haliyle Sanal Özel Ağ olarak tanımlanıyor. Çevrimiçi gizliliğe ve hasas verilerinin korunmasını isteyen birçok insan tarafından kullanılıyor. Tabi ki bunun yanında sansür ve engellemeleri aşmak isteyen kişiler de VPN kullanıyor. 

Türkiye’de VPN kullanımının en önemli nedenlerinden birisi sansür ve engellemeler. İnsanlar erişmek istedikleri web sitelerine ya da uygulamalara erişebilmek için VPN uygulamalarından yararlanıyor.

Fakat VPN sürekli kullanılması gereken bir hizmet. Örneğin; park, hastane, kafe veya kampüsteki herkesin bağlanabildiği bir açık ağ üzerinden internete bağlanırsanız yaptığınız hiçbir işlem şifreli olmadığı gibi güvenli de değildir. VPN kullanmak sizi bu durumda korur ve verilerinizi şifreler, siber saldırganlardan oldukça uzak tutar.

Peki en basit haliyle başka ne işe yarıyor?

 • IP adreslerinizi VPN ile gizleyebilirsiniz.
 • Bant genişliği daraltıldığında VPN ile bu durumu ekarte edebilirsiniz.
 • Sansürlü ve engellenen web sitelerine ya da uygulamalara
  erişebilirsiniz.
 • İnternetteki verilerinizi şifrelersiniz.
 • Alışveriş yaparken birçok indirimden faydalanabilirsiniz. Özellikle uçak biletlerinde. Farklı bir ülkenin sunucusuna bağlanıp oradan bilet alarak daha ucuza almanız mümkün.
 • Konum değiştirebilirsiniz. Bu sayede farklı ülkelerdeki içeriklerden veya imkanlardan kolayca faydalanabilirsiniz. Örneğin ABD’deki Netflix içeriklerini kolayca izleyebilirsiniz. Not: Her VPN hizmeti Netflix içeriklerine erişmenize imkan tanımıyor.
 • İnternet servis sağlayıcınız tarafından izlenmeniz engellenir. Bu oldukça önemli bir konu.
 • Web siteleri bilgilerinizi toplayamaz, sizi takip edemez.
 • Bazı internet servis sağlayıcıları online oyunlarda hızı bilerek düşürürler. VPN ile bu durumu engelleyebilirsiniz.
 • Torrent kullanırken gizli kalabilirsiniz. (Not: Bu durumu her VPN hizmeti sağlamıyor.)

VPN ile İlgili Sık Sorulan Sorular (SSS)

1. Ücretsiz VPN kullanmalı mıyım?

Ücretsiz VPN hizmetleri sizleri hem takip eder hem reklam izletir hem de verilerinizi toplar ve satar. Bu şekilde ücretsiz olmalarının nedeni tamamen bu tür şeyleri gerçekleştiriyor olmaları. Bu yüzden ücretsiz VPN hizmetlerinden uzak durmak gerekli.

2. VPN kullanmak hızı yavaşlatır mı?

Bir VPN hizmetinin amacı aslında hiçbir zaman internet hızınızı artırmak değil. Bu yüzden ana temel amaç olarak gizlilik ve güvenlik konularını ele almanız gerekiyor. Fakat şunu unutmamak gerekli; eğer bant genişliği daraltılırsa internet hızınız yavaşlar. Fakat VPN kullanarak bu durumu kolayca atlatabilirsiniz. VPN kullanmak buradaki hızınızı normale getirirken aynı zamanda verilerinizi şifreler ve sizi güvende tutar.

3. VPN kullandığım bilinir mi?

Çok basit bir örnek ile Netflix, birçok VPN hizmetini anında yakalayabiliyor ve yasaklayabiliyor. Bu sayede coğrafi konum engelinden dolayı her içeriğe erişemiyoruz. Fakat kaliteli, itibarı yüksek şirketler sunucu gizleme özelliği sunuyor. Bu sayede birçok ülkedeki Netflix içeriklerine kolayca erişebiliyorsunuz. Netflix de olsa yakalayamıyor.

4. VPN uygulamalarını nereden bulabilirim?

Bu uygulamaları emin olmadığınız yerlerden sakın indirmeyin ya da bilmediğiniz sitelerden indirirken sakın ödeme yapmayın. VPN uygulamalarını Google Play ya da App Store gibi marketlerden indirebilirsiniz. Aynı zamanda VPN şirketlerinin kendi gerçek ana sitelerinden indirebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için VPN; önemli Hatırlatma: Ücretsiz VPN hizmetleri verilerinizi toplar, reklam izletir ve o verileri satar.

5. VPN kullanmak yasal mı?

VPN kullanmak birçok ülkede yasal ya da yasal değil. Bu, hangi ülkede olduğunuzla alakalı bir durum. Örneğin Türkiye’de yasal ya da yasal değil diyemiyoruz. Birçok VPN uygulaması Türkiye’de engelli. Yine birçok VPN uygulaması ise engelli değil. Türkiye için ‘VPN kullanmak hükümetin kontrolünde’ deniliyor.

6. VPN uygulamaları engellenirse ne olur?

VPN uygulamaları engellenirse sansürlenen veya engellenen web sitelerine o VPN uygulamaları ile erişemezsiniz. Ayrıca verileriniz şifrelenmez ve konum değiştiremezsiniz. Engellenen VPN uygulamasını aktif ettiğinizde internetiniz kesilir ve bağlantı kuramazsınız.

7. Engellenen VPN uygulamalarını hiçbir zaman kullanamaz mıyız?

Engellenen VPN uygulamaları eğer sunucularını güncellerse o sunucuları aktif olarak kullanmak mümkün. Fakat bir marketten (Örneğin App Store’dan kaldırılan bir VPN hizmeti) uygulama kaldırılırsa ve engellenirse sunucuları güncellense bile erişmeniz zor olabilir. Bunun için .apk kurmayı gözden geçirebilirsiniz.

8. VPN %100 anonimlik sağlar mı?

Hayır böyle bir şey yok. Tabi ki sağlayamaz.

9. Hangi VPN hizmetini seçmeliyim?

Asla ücretsiz VPN hizmetlerini kullanmamalısınız. Kill switch özelliği bulunan bir VPN hizmetinden faydalanmalısınız. Günlük 1 dolara da VPN hizmeti var. 1 Euro’ya da var. Fakat TL ile ödeme yapabildiğiniz VPN hizmetlerini seçmek faydalı.

10. VPN Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Hız
 • Şifreleme ve güvenlik protokolleri
 • Gizlilik politikası
 • Netflix’e erişim
 • Sunucu sayısı
 • İtibarı
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Kill Switch
 • Fiyat/Performans oranı
 • Müşteri Desteği
 • Reklamsız olması
 • Kayıt tutmaması
 • Çoklu cihaz desteği gibi konulara dikkat etmek gerekiyor. Bu maddeleri ele aldığımızda 9. maddedeki önerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5bb5c87c18c773130c990514

Facebook Gizliliğinizi Hala İhlal Ediyor! İşte İhlalin 5 Hali!

kaspersky internet security - kaspersky antivirüs - kaspersky ürünleri - kaspersky nedir - kaspersky güvenli mi

Kaspersky Internet Security İncelemesi!