in

VPN Kill Switch Nedir? Neden Kill Switch Kullanmalıyım?

vpn güvenliği - vpn nedir - vpn kullanırken dikkat edilmesi gerekenler - vpn hakkında

VPN Kill Switch Nedir?

Bir VPN uygulamanız çalışmayı durdurursa ne olur? Şifrelenmemiş verileriniz internete düşer. Bunu önlemek için bir kill switch’e ihtiyacınız var.

VPN, tüm verilerinizi internet üzerinden gönderilmeden önce şifreleyerek, gizliliğinizi korumak için IP adresinizi maskeler ve sizi bu şekilde daha fazla güvende tutar. Bu, VPN’e bağlı olduğunuz sürece hiç kimsenin çevrimiçi olarak ne yaptığınızı göremeyeceği veya sizi izleyemeyeceği anlamına gelir.

Ancak bazen bağlı olduğunuz VPN sunucusu kapanır ve bağlantınız kesilir. Bunun sonucunda verileriniz internet üzerinden şifrelenmemiş olarak gönderilir.

Bir kill switch, bir VPN tarafından güvence altına alınmayan herhangi bir bağlantıyı engeller. Bu sayede kullanıcıyı güvence altına alır.

VPN Kill Switch Nedir?

VPN’niz bağlandığında internette normal şekilde gezinebilirsiniz. Ancak VPN bağlantınız kesilirse, VPN’e yeniden bağlanana kadar web sayfalarını yükleyemeyecek, e-postanızı yenileyemeyecek veya başka herhangi bir veri gönderemeyecek veya alamayacaksınız.

Bir kill switch, VPN etkin olmadığında sizi ağın dışında kilitlediği için bazen ağ kilidi olarak da adlandırılır. Bu, hiçbir verinizi ağda sızdırmayan çok önemli bir özellik. ‘Bu özellik olmasa da olur.’ diyenler var. O zaman bir VPN kullanmanızın hiçbir anlamı kalmaz. Çünkü VPN’nin amacı hem gizliliği hem de güvenliği sağlamak.

Ya VPN Bağlantınız Düşerse?

Bir VPN bağlantısı neden aniden düşer? Belki bağlı olduğunuz VPN sunucusu çok fazla trafik alıyordur ya da internet bağlantınız kararsız olduğu için bağlantınız kesiliyor olabilir.

Bu çok sık yaşanmasa da hepimizin ara ara bağlantıları kopuyor. Bu durumda eğer bir Kill Switch özelliği olmayan VPN hizmetinden faydalandığımızı düşünürsek verilerimizin tam anlamıyla korunmadığını da bilmemiz gerekir.

Bazen iki VPN sunucusu arasında geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin; şu anda bağlı olduğunuz sunucu yavaşsa, yeni ve daha hızlı bir sunucuya bağlanmayı seçebilirsiniz. Eski sunucudan bağlantının kesilmesi ile yeni sunucuya bağlanılması arasındaki birkaç saniye içinde, verileri şifreleme olmadan aktarıyor olabilirsiniz.

Kill Switch’li VPN Hizmetine Kimler İhtiyaç Duyar?

Çoğu kullanıcı için, arada bir ev ağları üzerinden az miktarda şifrelenmemiş veri gönderme olasılığı önemli değildir. Ancak bunun ciddi bir soruna neden olabileceği bazı kullanıcılar var.

Birincisi, sıkı hükümet gözetiminden kaçınan kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Devletin elektronik iletişimleri izlediği bir yerde yaşıyorsanız, şifrelenmemiş veri göndermeniz sizin için çok fazla tehlikeli olabilir. Hükümetin çevrimiçi faaliyetlerinizi izlemesi için az miktarda şifrelenmemiş veri göndermek bile yeterli olabilir.

İkinci olarak, gazeteciler kimliklerini korumak için bir kill switch kullanmak isteyebilirler. Temas halinde oldukları kişilere hiçbir zaman yanlışlıkla herhangi bir bilgi vermediklerinden emin olmaları gerekir. Bu hem kendilerinin hem de gizli kaynaklarının korunması için oldukça önemli bir durum kesinlikle.

Üçüncüsü, torrent kullanıcıları her zaman kill switchli bir VPN kullanıyor. Telif hakkıyla korunan içeriği paylaşmadığınız sürece torrent kullanmak yasadışı değil. Birçok ISS‘nin torrent kuralları kesinlikle yok.

Dördüncüsü ve önemlisi tabi ki finansal hizmetler. Eğer açık bir ağdan internete bağlanıyorsanız (Örneğin kafe, park, hastane, üniversite) bu ağın güvenli olmadığından emin olabilirsiniz. Çünkü bu ağlar her zaman siber korsanların ya da siber dolandırıcıların hedefindedir. Eğer bir bankacılık işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bilgilerinizin her saniye şifrelenmesi oldukça önemli bir durum. Bu yüzden Kill Switch’e her zaman ihtiyaç duyarız.

Bir torrent istemcisi kullanırken VPN’iniz düşerse, ağınızı denetleyen herhangi biri torrent trafiği gönderdiğinizi açıkça görmesi mümkün. Bunun ağdan atılmanıza neden bile olması ihtimal.

Farklı VPN Kill Switch Türleri:

Hangi yazılımı kullandığınıza bağlı olarak farklı türlerde kill switch özellikleri var.

Bir masaüstünde, VPN çöktüğünde tüm trafiği engelleyen, sistem genelinde bir kill switch’e sahip olabilirsiniz veya yalnızca belirli programlardan gelen ve trafiği engelleyen uygulamaya özel bir kill switch’e de sahip olabilirsiniz.

Hangi VPN Hizmetlerinin Kill Switch Özellikleri Mevcut?

Her VPN sağlayıcısı bir kill switch özelliği sunmuyor. Bu nedenle, bir kill switch özellikli VPN kullanmayı istiyorsanız, bir sağlayıcı seçmeden önce bunun var olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu zahmetli süreci sizler için biraz azalttık. Kill Swith özelliği sunan 2 ayrı VPN hizmetini sizler için buraya listeliyoruz.

  • CyberGhost
  • Kaspersky VPN Secure Connection

Kill Switch Kullanmak Hem VPN Hizmetinizi Hem de Sizi Korur!

Çevrimiçi gizlilik konusunda daha dikkatli olmanız gerekiyorsa, VPN kill switch özelliğini etkinleştirmek, yanlışlıkla şifrelenmemiş verileri internet üzerinden göndermenizi engeller. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, tüm sisteminiz, belirli programlar veya mobil cihazınız için kill switchler de bulmanız mümkün.

Unutmayın her VPN sağlayıcısında kill switch mevcut değil, bu nedenle birini kullanmak istiyorsanız yukarıda bahsedilen sağlayıcılardan birini deneyin.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit shark fin

Bybit, Yeni Ürünü Shark Fin’i Tanıttı! Anapara Garantili, Düşük Riskli ve Yapılandırılmış Bir Ürün! 

bybit-shark-fin-ürünleri

Bybit Shark Fin Ürünlerini Kullanmanız için 10 Önemli Neden!