in

Herkese Açık Wi-Fi Güvenliği için İpuçları!

WI FI Security

Herkese Açık Wi-Fi Güvenliği için İpuçları!

Halka açık Wi-Fi bağlantı noktaları, siber saldırganların en aktif olduğu yerlerden biridir. Bu nedenle, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmak oldukça risklidir. Bu tehlikeye karşı almanız gereken önlemlere ise bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Herkese Açık Wi-Fi Güvenliği için İpuçları:

Doğru ağı seçtiğinize emin olun

Herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlanmak istediğinizde, öncelikle doğru ağa bağlandığınızdan emin olun. Birbirine benzeyen fakat aynı olmayan birden çok ağ olabilir. Siber saldırganlar, bu yöntemle yanlış ağa bağlamanızı isterler. Ancak yanlış bir ağa bağlandığınızda özel verileriniz tehlikeye girer ve siber saldırganların eline geçer. Bu nedenle ağ seçimine dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Bağlanmak için Sor’u ayarlayın

Cihazınızı, açık olan Wi-Fi ağlarına ya da daha önce bağlandığınız herhangi bir ağa bağlanmadan önce izninizi isteyecek şekilde ayarlamanız mümkün. Bununla birlikte, cihazınızın Wi-Fi ağına bağlanmadan önce size sorması, doğru ağa bağlanıp bağlanmadığınızı kontrol etmeye imkân tanır. Ayrıca bu özelliği iOS’ta; Ayarlar > Wi-Fi > Ağlara Katılmak için Sor adımlarını izleyerek aktif edebilirsiniz.

Erişim noktalarında kişisel verilerinizi kullanmaktan kaçının

Wi-Fi’ye bağlı olduğunuzda, acil bir durum yoksa; fatura ödeme, banka hesabınıza giriş yapma veya kredi kartınızla bir ürün satın alma gibi işlemleri gerçekleştirmeyin. Aksi takdirde yanlış bir ağa bağlıysanız veya hacker’lar bir şekilde cihazınıza sızmayı başarırsa, bu bilgileri ele geçirebilir.

Güvenli bağlantıyı kontrol edin

Web sitelerinin birçoğu, bağlantınızın güvenliği için HTTPS protokolünü kullanmaktadır. Bununla birlikte, Google Chrome gibi bazı tarayıcılar, HTTPS protokolünü kullanmayan bir web sitesine bağlandığınızda sizi uyarır. Ancak böyle bir bildirim almasanız bile bağlandığınız web sitesinin adres çubuğunun başında bir güvenlik kilidi olup olmadığına dikkat edin. Web sitesinin güvenli olduğunu belirten bir güvenlik kilidi yoksa, söz konusu siteden uzak durun ve kesinlikle özel bilgilerinizi girmeyin.

Bir VPN kullanın

Halka açık Wi-fi ağlarına bağlanırken, mutlaka bir VPN kullanın. Bir VPN kullanmak, kötü niyetli kişilerin bağlandığınız Wi-Fi ağı üzerinden cihazınıza sızmasını ve bütün verilerinize erişmesini engellemeye yardımcı olur. Sanal Özel Ağ sayesinde internet trafiğiniz şifreli olduğu için başkaları tarafından verilerinizin gözetlenemez. Bununla birlikte, en iyi VPN hizmetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIF nasıl oluşturulur

GIF Nasıl Oluşturulur? Kendi GIF’inizi Oluşturun!

laptop battery

Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Artıracak İpuçları!