in

VPN Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

VPNs

VPN Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bu içeriğimizde Sanal Özel Ağ yani VPN’lerin, internet kullanıcıları için hangi konularda fayda sağladığına yer verirken aynı zamanda VPN’lerin hangi durumlar için yetersiz kaldığına kısaca değindik. Eğer siz de VPN kullanmanın faydaları neler diye soruyorsanız bu içeriğimiz tam da size göre!

VPN Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

1) Halka açık alanlarda Wi-Fi ağlarına bağlanıyorsanız

Herkese açık olan alanlardaki internet ağlarına bağlanmak risklidir. Siber saldırganlar, sahte ağlar oluşturup sizin bu ağlara bağlanmanızı sağlayabilirler, böylece verilerinizi ele geçirebilirler. Ancak yine de açık alanlarda Wi-Fi’ye bağlanmak isterseniz, bunun için bir VPN kullanmanız son derece önemlidir. Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak; sizinle aynı ağda yer alan kişiler tarafından internetteki işlemlerinizin takip edilmesini engelleyebilirsiniz.

İlgili içerik: Halka Açık Wi-Fi Ağlarına Neden Bağlanmamalıyız?

2) Konumunuzu gizlemek isterseniz

Sanal özel ağ sayesinde farklı bir konumda bulunan sunucuya bağlanma ve gerçek konumunuzu gizleme imkânınız var. Böylece IP adresiniz gizleneceği için internette daha güvenli gezinebilirsiniz. Ancak bazı web siteleri ve diğer hizmet sağlayıcıların konumunuzu anlamalarının başka yolları olabilir; bu nedenle konumunuzun tamamen gizli kalacağını düşünmemeniz iyi olur.

3) Torrent

BitTorrent, kullanıcıların bir kaynaktan büyük dosyaları indirebilmesine olanak tanır. Bu dosyalar dizi, film ve müzik gibi içeriklerden oluşabilir. Bununla birlikte VPN, torrent ile yapılan bu işlemlerin gizli kalmasını sağlar. Sanal Özel Ağ, internet trafiğinizi şifreler. Bu sayede ISS’niz tarafından hangi web sitelerini gezindiğiniz ve hangi dosyaları indirdiğiniz takip edilemez. Ayrıca bu sayede reklamcıların sizi çevrimiçi ortamda takip etmesi ve karşınıza reklamlar çıkarması da engellenir.

4) Akış içeriğinin engellemesini kaldırmak isterseniz

Coğrafi konumlara göre farklı içerikler sunan bazı akış hizmetleri vardır. Bu yüzden VPN ile konumunuzu değiştirerek bulunduğunuz konumda alamadığınız hizmetleri alabilirsiniz. Bununla birlikte başka coğrafi konumlara sunulan film ve dizileri bu sayede izleme imkânına sahip olursunuz. Ancak bazı akış hizmetleri VPN kullanıcılarını engellemesi mümkün.

VPN’ler hangi durumlarda yetersiz kalır?

VPN’ler, internet trafiğinizin şifrelenmesi, farklı akış hizmetlerinin sunduğu içeriklere ulaşmanızı sağlaması gibi önemli noktalarda size yardımcı olur. Ancak phishing veya kötü niyetli yazılımlar gibi çeşitli siber saldırı yöntemlerine karşı sizi koruma özelliği yoktur. Siber saldırılara karşı daha geniş önlemler almak isterseniz; parola yöneticisi, kimlik doğrulama uygulaması, antivirüs ve fidye yazılımına karşı koruma sağlayan uygulamaların yer aldığı bir güvenlik paketi oluşturmanız çok önemlidir.

İlgili:

5/5 - (4 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPhone vpn

En İyi iPhone VPN’leri!

trustzone vpn lorentlabs 2

TrustZone VPN Özellikleri! TrustZone VPN Kullanılır Mı? Güvenli Mi?