in

VPN Ne İşe Yarar ve Neyi Gizler? Neden Kullanmalıyız?

vpn neyi gizler - sanal özel ağ nedir - kaspersky vpn
vpn neyi gizler - sanal özel ağ nedir - kaspersky vpn

VPN Ne İşe Yarar ve Neyi Gizler? Neden Kullanmalıyız?

Bu içeriğimizde VPN ne işe yarar? Neden VPN kullanmalıyız? VPN hizmetleri neleri gizler ve bizi nasıl korur? Gibi soruları cevaplayacağız. İçeriğimize giriş yapmadan önce internet kullanıcılarının bilgilerini hedefleyen ve kendi çıkarlarını gözeten siber korsan ve siber dolandırıcıların yanında üçüncü taraf reklam şirketleri, veri pazarlamacıları, internet servis sağlayıcıları, hükümetler ve nelere göz attığınızı merak eden kurumlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

1- VPN Neleri Gizler?

Kaliteli bir VPN hizmeti [Kaliteli bir VPN hizmetinin detaylarına buradan hızlıca bakabilir ve inceleyebilirsiniz: https://kas.pr/134j] IP adresinizi, konumunuzu, kişisel verilerinizi, çevrimiçi etkinliğinizi ve kendisini gizler. Sadece kişisel verilerinizi gizlemez, aynı zamanda korur. Çevrimiçi etkinliğinizi gizlerken yine aynı şekilde sizleri kısıtlamalardan da kurtarır.

Eğer bir VPN hizmeti kullanmıyorsanız ve internette bu şekilde geziniyorsanız ziyaret ettiğiniz bütün web sitelerine dijital ayak izinizi bırakıyorsunuz demektir. Forumlarda, sosyal medyada, arama motorlarında ya da herhangi bir web sitesinde.. Bu hiç fark etmiyor. Kaliteli bir VPN hizmeti, kullanıcılarını istenmeyen gözlerden sakınır ve korur.

Sanal özel ağ (VPN), IP adresinizi gizleyerek fiziksel konumunuzu, tarama geçmişinizi ve cihazınızda gerçekleştirilen çevrimiçi etkinliklerinizi maskeler. Bu şekilde, internet servis sağlayıcınızın ve kişisel çıkarları olan üçüncü tarafların gizliliğinizi ihlal etmesini ve kişisel bilgilerinizden para kazanmasını kolaylıkla engeller.

İlgili: Eğer ilk ay %70 indirimli, ABD ve İngiltere’deki Netflix’e erişebilen, Türkçe, hızlı ve Kill Switch özelliği sunan Kaspersky VPN hizmetinden faydalanmak istiyorsanız hemen buradan ürünleri inceleyebilirsiniz: https://kas.pr/134j Eğer 1 aylık ya da 1 yıllık ürün alırsanız 5 kişi aynı anda bu ürünü kullanabiliyor. Deneme sürümünü kullanarak hız, arayüz, kullanım kolaylığı gibi detaylara hakim olabilirsiniz. Fakat unutmayın; deneme sürümü kısıtlı ve sınırlı.

IP Adresi Nedir? IP Adresi Neden Gizli Kalmalıdır?

Dahili protokol adresleri, her cihazın veya bir cihaz ağının internete erişmeden önce aldığı dijital etiketledir.  Bu nedenle IP’niz kabaca fiziksel konumunuza, ISS’nize ve tarama geçmişinize bağlı. Cihazınız internete her veri gönderdiğinde veya aldığında, bu bilgiler IP adresinizle ve bunun etkilediği her şeyle birlikte hareket eder. Buna karşılık, gizlenmemiş IP verileriniz birçok gizlilik ve koruma sorunu oluşturabilir. İnternette her ne kadar anonim isimlerle geziyor olsanız da IP adresiniz her zaman oralarda bir yerlerde web sitesi sahipleri dahil birçok noktada görülebilir. Eğer IP adresinizin gizli kalmasını istiyorsanız Kaspersky VPN’in hizmetlerine göz atın.

İlgili:

2- VPN Konumunuzu Gizler.

IP adresiniz konumunuzu gösteriyor olsa da tam net konumunuzu göstermez. Genellikle ISS’niz tarafından sağlanan verilerinizin ifşası ortaya çıkar. Örneğin birisi sizin şehrinizi ve yeri görebilir fakat tam adresi değil. Ancak üçüncü şahıslar sizleri izlemek için farklı yollar denerler. Örneğin birçok uygulama bunu cihazınızın fiziksel GPS konumunu kullanarak yapar. Eğer bir uygulamada konum erişiminize izin veriyorsanız bu sizin takip edilebilir olmanızı sağlar. Eğer Kaspersky VPN kullanıyorsanız konumunuza herhangi bir uygulamanın ya da internet servis sağlayıcınızın erişmesi pek mümkün değil.

3- VPN Kişisel Verilerinizi Gizler.

Eğer bir VPN kullanmıyorsanız güvenli olmayan ve açık ağ olan Wi-Fi ağlarından kaçının. Örneğin her zaman dediğimiz gibi; bir kafenin, hastanenin, havaalanının veya otelin internet ağına bağlanırken mutlaka VPN kullanın. Çünkü bir siber korsan ya da siber dolandırıcı sizi o ağ içerisinde hedef haline getirebilir. Böylelikle kişisel verileriniz ve finansal bilgileriniz çalınabilir. Herhangi bir web sitesine girdiğinizde de kişisel verilerinizin çalınmasını engellerken aynı zamanda hedeflenmiş reklamlardan kaçınmanızı da sağlar. Böylelikle herhangi bir reklam şirketi, internet servis sağlayıcısı, hükümet ya da internet sitesi verilerinize erişemez.

4- VPN, Çevrimiçi Etkinliğinizi Gizleyerek Sizi Kısıtlamalardan Kurtarır.

Çoğu zaman internet servis sağlayıcınız bazı işlemlerden dolayı internet bağlantınızı yavaşlatabilir veya kısıtlayabilir. Bu, özellikle yurtdışındaki bazı ülkelerde sık sık yaşanan bir olay. Kaspersky VPN hizmeti ile herhangi bir coğrafi konum engelini aşarak dizi, film ve belgesel platformlarına hızlıca erişebilirsiniz. Eğer bunu VPN kullanmadan yapmaya çalışırsanız ne yazık ki pek mümkün değil. Kaspersky VPN ile ABD’deki Netflix, Amazon Prime, Disney+ ve Hulu gibi platformlara hızlıca erişebilirken aynı zamanda İngiltere’deki Netflix ve BBC iPlayer gibi platformlara da hızlıca erişebiliyor.

Bir VPN’nin Gizlemeyeceği Şeyler de Var!

Her VPN hizmeti (ücretsiz VPN hizmetleri dahil) birçok özellikten ve müşterilerini koruyabileceğinden bahsediyor. Bu konuyu kademeli olarak ele alacak olursak öncelikle ücretsiz VPN hizmetlerini elememiz gerek. Çünkü vaatleri gerçek değil. Kaliteli olduğunu söyleyen hizmetlerin bir kısmı ne yazık ki Netflix, Amazon Prime, Hulu, Disney+ gibi platformlara erişemez, Türkçe değil ve müşteri destekleri de oldukça kötü. Ayrıca kill switch özelliği sunmuyor ve ucuz değil. Fakat Kaspersky VPN bu bütün özellikleri gerçekleştirebiliyor. Buradan inceleyebilirsiniz: https://kas.pr/134j

Bununla birlikte, bir VPN’nin gizlemeyeceği şeyler de var:

  1. Mevcut çerezler. Gizliliğinizi artırmak için çerezlerinizi otomatik temizleyin.
  2. Sosyal ağlarda yazdığınız bilgileri gizleyemez.
  3. VPN hizmetleri birer antivirüs değil, bu yüzden sizi virüslerden korumaz.

İlgili: Dijital Ayak İzi Nedir? Dijital Ayak İzinizi Nasıl Saklayabilirsiniz?

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çevrimiçi dolandırıcılık - çevrimiçi dolandırıcılık seo - lorentlabs - LRL - siber güvenlik

Çevrimiçi Dolandırıcılık Neden Artıyor? Bu Konunun Bir Çözümü Var Mı?

veri güvenliği - siber güvenlik - lorentlabs

Verilerinizi Korumak İçin Uymanız Gereken En Önemli 31 İpucu