in

Neden VPN Kullanmalısınız? Neden VPN Kullanmalıyım?

vpn

Neden VPN Kullanmalısınız? Neden VPN Kullanmalıyım?

Bu içeriğimizde, Sanal Özel Ağ (VPN) kullanımının hangi durumlar için gerekli olduğuna değindik. Gelin neden VPN kullanmalısınız, daha doğrusu neden VPN kullanmalıyım sorusuna yakından göz atalım.

Neden VPN Kullanmalıyım?

Geçtiğimiz aylarda küresel çapta yapılan bir araştırmadan sonra yayımlanan raporda, İnternet Servis Sağlayıcıların, internet kullanıcıları hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğuna dair bazı bilgiler yer aldı. Bu rapora göre, İnternet Servis Sağlayıcıların (ISS); kullanıcıların gezindikleri web siteleri, izledikleri yayın akışları, kullandıkları platformlar, alışveriş içerikleri, geçmiş ve aktif konumları, tarayıcılarda hangi aramaları gerçekleştirdikleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi oldukları ve bunları reklam oluşturmak gibi çeşitli amaçlar için kullandıkları gözlenmiştir. Bu duruma karşı VPN kullanmak, internet güvenliğiniz için en önemli güvenlik araçlarından biridir.

VPN hangi durumlarda kullanılıyor? Neden VPN Kullanmalısınız?

Sanal Özel Ağ (VPN), İnternet Servis Sağlayıcılarının veya kötü niyetli kişilerin verilerinizi görmesini ve sizi takip etmesini engelleyen önemli bir gizlilik ve güvenlik aracıdır. VPN, internet trafiğinizin şifreli bir tünel üzerinden sunucuya yönlendirilmesini sağlar. Bu sayede web trafiğiniz izlenemez. IP adresiniz etkin bir biçimde gizlendiği için gerçek coğrafi konumunuz da gizlenmiş olur. Çeşitli nedenlerden ötürü VPN kullanmayı seçebilirsiniz ancak bir VPN kullanımının yaygın faydaları şunlardır:

1) Halka açık alanlarda Wi-Fi kullanıyorsanız

Herkese açık alanlardaki internet ağlarına bağlanmak risklidir. Siber saldırganlar, sahte ağlar oluşturup sizin bu ağlara bağlanmanızı sağlayabilirler, böylece verilerinize ulaşmayı amaçlarlar. Ancak yine de açık alanlarda Wi-Fi’ye bağlanırsanız, bunun için bir VPN kullanmanız önemlidir. Sanal Özel Ağ (VPN) kullanarak; sizinle aynı ağda yer alan kişiler tarafından internetteki işlemlerinizin takip edilmesini engelleyebilirsiniz.

2) Konumunuzu gizlemek isterseniz

Sanal özel ağ sayesinde farklı bir konumda bulunan sunucuya bağlanma ve gerçek konumunuzu gizleme imkânınız var. Böylece IP adresiniz gizleneceği için internette daha güvenli gezinebilirsiniz. Ancak bazı web siteleri ve diğer hizmet sağlayıcıların konumunuzu anlamalarının başka yolları vardır. Bu nedenle konumunuzun tamamen gizli kalacağını düşünmemeniz iyi olur.

3) Torrent

BitTorrent, kullanıcıların bir kaynaktan büyük dosyaları indirebilmesine olanak tanır. Bu dosyalar; diziler, filmler veya müzik parçaları gibi çeşitli içeriklerden oluşabilir. Bununla birlikte VPN, torrent ile yapılan bu işlemlerin gizli kalmasını sağlar. Sanal Özel Ağ, internet trafiğinizi şifreler. Bu sayede ISS’niz tarafından hangi web sitelerini gezindiğiniz ve hangi dosyaları indirdiğiniz takip edilemez. Ayrıca bu sayede reklamcıların sizi çevrimiçi ortamda takip etmesi ve karşınıza reklamlar çıkarması da engellenmiş olur.

4) Akış içeriğinin engellemesini kaldırmak isterseniz

Coğrafi konumlara göre farklı içerikler sunan bazı akış hizmetleri vardır. Bu yüzden VPN ile konumunuzu değiştirerek bulunduğunuz konumda alamadığınız hizmetleri alabilirsiniz. Bununla birlikte, başka coğrafi konumlara sunulan film ve dizilere bu sayede erişme imkânına sahip olursunuz. Ancak bazı akış hizmetleri VPN kullanıcılarını engelleyebilir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DApp nedir

DApp Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

bitcoin 3

En Yaygın Kripto Para Dolandırıcılıkları! Nasıl Kaçınırsınız?