in

VPN Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

VPN

VPN Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Ne zaman bir VPN kullanmalısınız? VPN kullanmak hangi durumlarda suç teşkil eder? Tamamen anonim olmak mümkün? Bu soruların cevaplarına ve VPN hakkında bilmeniz gereken diğer detaylara bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

VPN Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sanal Özel Ağ (VPN), İnternet Servis Sağlayıcılarının ve kötü niyetli kişilerin; verilerinizi görmesini ve sizi takip etmesini engelleyen önemli bir gizlilik ve güvenlik aracıdır.

Neden VPN Kullanmalısınız?

Gezindiğiniz web siteleri, izlediğiniz yayın akışları, kullandığınız platformlar, alışveriş içerikleriniz, geçmiş ve aktif konumunuz, tarayıcılarda hangi aramaları gerçekleştirdiğiniz ve daha birçok verinizin başkaları tarafından izlenebilir olmasını istemiyorsanız; bir VPN kullanmanız bu sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bunun yanı sıra VPN’ler, herkese açık Wi-Fi alanlarında bağlandığınız ağlar aracılığıyla verilerinizi ele geçirmek isteyen kötü niyetli kişilere karşı sizi korur.

VPN Kullanmak Suç Mu?

Suç olup olmadığı, hangi ülkede olduğunuza ve VPN’yi hangi amaçla kullandığınıza bağlıdır. Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerde VPN kullanmak yasaktır. Ancak ABD, İngiltere ve Türkiye gibi birçok ülkede VPN’nin kullanımının yasak olduğuna dair herhangi bir yasa yoktur. Ancak VPN kullanmanın suç teşkil ettiği durumlar vardır. Sanal Özel Ağ aracılığıyla herhangi bir dolandırıcılık, telif haklarının ihlâli, kötü niyetli yazılımlarla kullanıcı verilerini el geçirip bunları onlara karşı kullanmak gibi her türlü olumsuz davranış, bir suç teşkil etmektedir. Bir kullanıcı, yasa dışı bir faaliyet gerçekleştirmek için VPN kullanıyor ise bu kesinlikle suçtur ve kolluk kuvvetleri tarafından yakalanması mümkündür.

Tamamen Anonim Olmak Mümkün Mü?

İnternet trafiğinizin şifreli bir tünel üzerinden sunucuya yönlendirilmesini sağlayan VPN’ler, bu sayede web trafiğinizin izlenmesini engeller. Ayrıca IP adresiniz etkin bir şekilde gizlendiği için gerçek coğrafi konumunuz da saklı kalır. Ancak bu, sizi tamamen anonim yapmaz. Bazı web sitesi yöneticileri ve hizmet sağlayıcıları, konumunuzu görebilir. Bu nedenle konumunuzun tamamen gizli kalacağını düşünmemeniz iyi olur.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Korur mu?

VPN’lerin asıl görevi, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak değil; gizliliğinizi sağlamaktır. Kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özel yazılımlar mevcuttur. Ancak bazı VPN programları, kötü niyetli yazılımlara karşı da koruma sağlamaktadır.

VPN’ler Torrent İşleminizi ve Çevrimiçi Etkinliğinizi Gizler mi?

Bir VPN kullandığınızda, İnternet Servis Sağlayıcınız, gezindiğiniz web sitelerini ve dosya transferlerinizi göremez. Ancak olağanın dışında bir bant genişliği kullanıyorsanız, bunun farkına varabilirler. Bu durum da VPN’nizin hüküm ve koşullarını ihlâl ettiğiniz anlamına gelebilir.

Akış İçeriğinin Engelini Kaldırabilir mi?

Dijital yayın platformları bazen farklı ülkelerde farklı içerikler sunar. Bunun için bazı kullanıcılar, VPN kullanarak farklı ülkelerdeki içeriklere erişim sağlarlar. Ancak bazı dijital yayın platformları, bundan haberdâr olduğu için söz konusu kullanıcıların içeriklere erişmesini engeller.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit-defy

Bybit DEFY Airdrop’u ile Launhcpad Heyecanını Üst Düzeye Taşıyor!

recession

Resesyon Nedir?