in

Twitter’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Twitter

Twitter’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Son zamanlarda veri ihlâlleriyle gündeme gelen popüler sosyal medya uygulaması Twitter, kullanıcıların iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmaları gerektiğini vurguluyor. Biz de bu içeriğimizde, Twitter kullanıcılarının iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmek için izlemesi gereken adımlara yer verdik.

Twitter’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir?

Hesabınız için çok güçlü bir şifre kullanıyor olsanız bile, bilgisayar korsanlarının şifrenizi bularak verilerinizi ele geçirme ihtimali var. Ancak iki faktörlü kimlik doğrulaması kullandığınızda, bir saldırgan şifrenizi ele geçirse bile hesabınıza giriş yapamaz. Bunun nedeni ise hesabınızı şifrenizin yanı sıra bir kod, kısa mesaj ya da güvenlik anahtarıyla koruyacak olmanızdır. Bu sayede kötü niyetli kişiler tarafından özel verilerinizin ele geçirilmesini engellemiş olursunuz.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek için bu adımları izleyin:

  • Öncelikle Twitter hesabınıza giriş yapın.
  • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra Güvenlik ve hesap erişimi seçeneğini seçin.
  • Önce güvenlik seçeneğine sonra da İki faktörlü kimlik doğrulaması seçeneğine tıklayın.

Bu kısımda karşınızda üç seçenek belirecektir:

Metin mesajı: Cep telefonunuza gelen mesajda, Twitter’a giriş yapmanızı sağlayacak kimlik doğrulama kodu yer alır.

Kimlik doğrulama uygulaması: Seçtiğiniz herhangi bir kimlik doğrulama uygulamasının doğrulama koduyla Twitter’a giriş yaparsınız.

Güvenlik anahtarı: Twitter’a giriş yapmanız için bilgisayarınıza taktığınız ya da mobil cihazınıza senkronize ettiğiniz bir güvenlik anahtarı kullanırsınız. Ancak özelliğin desteklendiği bir mobil cihaz ya da web tarayıcısı kullanmanız gerekir.

Bu güvenlik seçeneklerinden birini seçerek onaylayın.

Kimlik doğrulama uygulaması seçeneğini tercih edin

Ancak kısa mesaj seçeneği yerine kimlik doğrulama uygulamasını seçmeniz daha güvenli bir seçenek olur. Aksi takdirde bir SIM değiştirme saldırısına uğrayabilirsiniz.

SIM değiştirme saldırısında saldırganlar, telefon numaranızın kontrolünü ele geçirir. Daha sonra telefonunuza gelen kimlik doğrulama mesajını kullanarak Twitter hesabınıza erişim sağlarlar. Ayrıca hesabınızın şifresini bilmeseler bile Şifremi unuttum kısmından yeni bir şifre talep ederler ve cep telefonunuza gelen kısa mesajla bu sorunu da aşarlar. Bu nedenle Twitter hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirirken kısa mesaj yerine kimlik doğrulama uygulaması seçeneğini seçin.

İlgili:

5/5 - (7 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Windows 11 için En İyi Tarayıcılar!

Windows 11 için En İyi Tarayıcılar!

Apple Watch

Apple Watch’ınızla Sağlıklı Olmanın 6 Yolu!