in

Proxy Nedir? VPN ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ara sunucu olarak da bilinen Proxy bağlanmak istediğiniz siteye farklı kanallar kullanarak erişmenize olanak sağlar. İnternette gezerken ziyaret ettiğiniz siteler IP adreslerinize erişerek bunları muhafaza eder. Muhafaza ettiği bu veriyi kullanarak da rahat bir şekilde evinizin adresini bulabilir. Kulağa ne kadar korkutucu geldiğini biliyorum ama korkmanıza gerek yok. Doğru Proxy ayarları ile bunun önüne geçebilirsiniz. Öncelikle Proxy nedir? sorusuna cevap vereceğiz. Ardından ne işe yaradığına ve VPN ile arasındaki farklara değineceğiz.

Proxy nedir? Ne işe yarar?

Kişisel verilerin ve IP adresinizin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. İnternet gezintinizin izlenmemesi için kullanabileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Bunlardan bir tanesi ise Proxy. Proxy vekil sunucu kullanarak internet gezintinizi izlenemez hale getirdiğiniz bir sistemdir. Bu vekil sunucu sizin IP adresinizi değiştirir. Ardından gezinmek istediğiniz siteye kendisine ait bir IP adresi ile giriş yapar. Bu işlem sayesinde gezintiyi siz yapıyor olmanıza rağmen IP adresiniz takip edilemez.

Normal bir internet gezintisinde sadece sunucu ve tarayıcı vardır. Tarayıcı sunucuya yani internet sitesine bağlanma isteği gönderir. Kabul edilen bu isteğin sonucunda internet gezintisi başlamış olur. Ancak Proxy kullandığınızda bu durum öyle işlemiyor. Proxy’li bir gezintide iki olan etken sayımız üçe çıkıyor. Tarayıcı ile sunucu arasına yerleşen Proxy tarayıcıdan gelen bağlanma isteğini kabul eder ardından bu isteği sunucuya iletir. Sunucu bağlanmak isteyeni Proxy gibi algılar. İzni Proxy’nin sahip olduğu IP adresine verir. Proxy de bağlantıyı tarayıcı vasıtası ile size sunar. Böylece güvenli bir sörf gerçekleştirmiş olursunuz.

Proxy ayarları nasıl yapılır?

Tarayıcınızın basit Proxy ayarlarını değiştirerek IP adresinizi kolayca yönlendirebilirsiniz. Tarayıcınızın ayarlarına girip gelişmiş seçenekler seçeneğini seçin. Ardından Proxy ayarlarını bulun. Burada bulunan kısma hangi sunucuyu kullanıyorsanız girin. Ayarları değiştirerek internet tarayıcınızın sunucusuna bağlanıp internet gezintinizi gizleyebilirsiniz. Unutmadan hatırlatalım tarayıcıların özellikleri ve ayarları farklılık gösterebilir. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Proxy ayarlarınızı değiştirmek yararınıza olacaktır.

Proxy ile VPN arasındaki farklar

Her iki sistem de IP adresinizi değiştirerek gezinti yapmanıza olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak Proxy bu işlemi vekil sunucu görevi üstlenerek yapar. VPN ise dışardan bakıldığı zaman anlamsız görünen bir bağlantı tüneli kullanarak sağlar. Bu tünel bilgilerinizi şifreleyerek gizler. Proxy kullanırken bilgisayarınızdan vekil sunucuya kadar olan kısım açıktır. Buraya kadar olan kısım internet servis sağlayıcıları tarafından takip edilebilir. İsteğiniz sunucuya eriştikten sonra her ne kadar anonim olsanız da şifreleme yoktur. VPN’de ise size özel oluşturulan bağlantı tünelini servis sağlayıcınız dahil kimse izleyemez. Bu bağlantı tüneli şifrelidir ve yaptığınız işlemleri anlamsız göstererek bilgi güvenliğinizi sağlar. Bu sayede bağlanmak istediğiniz yer ve bağlandığınız yer hiç kimse tarafından izlenemez.

Proxy nedir? Ne işe yarar sorularına kısaca cevap vermeye çalıştık. Ayrıca VPN ile arasındaki farklara da değinerek akıllarınızda oluşacak soruları önlemek istedik. Eğer yine de aklınızda takılan bir soru olursa lütfen bizimle yorum kısmından paylaşın. Cevaplamaktan zevk alırız. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin fork

Çatallanma Nedir? Blokzincirinde Fork Neden Oluşur?

dns-nasil-degistirilir

DNS Nasıl Değiştirilir? Windows, MacOS, Android ve iOS için Detaylar!