in

GIF Nasıl Oluşturulur? Kendi GIF’inizi Oluşturun!

GIF nasıl oluşturulur
GIF nasıl oluşturulur

Günümüzün hiç şüphesiz en popüler dosya formatlarından bir tanesi GIF. Haraketli fotoğraf da diyebileceğimiz GIF’ler özellikle sosyal medyada sık sık kullanılıyor. Hatta bir çoğumuzun galerisinde düzinelerce GIF var. Bunun için komik arkadaşlarımızdan oluşan Whatsapp gruplarına teşekkür etmek de fayda var pek tabii. Haraketli fotoğraf olduklarından bahsettik bu formatın. Bunun en büyük nedeni ise video formatlarında bulunan seslerin GIF formatında yer almıyor oluşudur. Peki sessiz video ve haraketli fotoğraf dediğimiz GIF formatı nasıl oluşturulur hiç merak ettiniz mi? Bu içeriğimizde GIF hakkında bilgiler verirken nasıl GIF oluşturacağınızı da anlatacağız.

GIF nedir?

GIF ilk olarak 1987 yılında ortaya çıkmıştır. Graphics Interchange Format kelimelerinin kısaltmasıdır, ayrıca Türkçeye bu kelimeleri Grafik Değiştirme Biçimi olarak çeviriyoruz. Jpeg ile beraber resim saklamak için kullanılan en yaygın formatların başında gelir. Sayısal resim saklama biçimidir, yani kayıpsız sıkıştırma kullanarak 8-bit renge kadar destek sağlar. Tek renk için saydamlık sunmasından dolayı ise grafiklerin saklanması için kullanılır. PNG ve JPG gibi formatların aksine GIF formatı piksel tabanlı animasyonların üretilmesine izin verir.

Animasyonlara izin vermesinden dolayı sosyal medyanın en sevdiği fotoğraf formatının başında gelir. Çünkü sunduğu esneklik sayesinde insanlar komik anları bir kaç saniyelik sekanslar ile diğer kullanıcıların beğenisine sunar. Oluşturulan GIF’ler genelde komik olma amacı gütse de insan duygularını en net yansıtabilen format GIF’dir desek yanlış olmaz. Tüm bu özellikler ve sunduğu esneklik sayesinde GIF dünyada en fazla kullanılan fotoğraf formatlarından bir tanesi olmayı hak ediyor diyebiliriz.

GIF nasıl oluşturulur?

GIF oluşturmak için yüzlerce farklı seçeneğiniz mevcut. Sırf GIF oluşturmak için ortaya çıkmış programlar dahi var. Tabii tek GIF oluşturma yolunuz uygulama indirmek değil. Bu formatı oluşturmanıza olanak veren onlarca web sitesi mevcut. Üstelik Instagram’da Boomerang uygulaması ile bile GIF oluşturmanız mümkün. Maddeler halinde GIF oluşturabileceğiniz bir kaç siteyi tanıtmaya başlayalım!

Giphy

GIF denince akla gelen en popüler sitelerin başında Giphy gelir. 15 saniyelik GIF’ler oluşturmanıza izin vermesi ve basit arayüzü sayesinde oldukça popüler olmuş durumda. Açıklanan verilere göre siteyi günlük 200 milyon kullanıcı ziyaret ediyor. Ayrıca sitemizin Facebook tarafından 400 milyon dolar gibi uçuk bir rakama satın alındığı ve yaklaşık 2 yıldır Facebook kontrolünde olduğunu belirtelim.

Imgur

Bir diğer GIF popülerimiz Imgur. Popülerliği gün geçtikçe artan Imgur hem GIF arayıp bulmanıza hem de dilediğiniz videonun dilediğiniz bölümünü GIF’e dönüştürmenize olanak sağlar. En az Giphy kadar basit arayüzü sayesinde ise her geçen gün popülerliği artacak gibi görünüyor.

GIF Brewery

Sıradaki sitemiz Apple kullanıcılarını hedef alıyor. GIF Brewery’nin kolay ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kolayca GIF hazırlayabilirsiniz. Ayrıca GIF oluştururken renk ayarı, yazı ekleme ve görüntü filtresi ekleme gibi özellikler ile GIF’lerini kişiselleştirebilirsiniz.

Make a GIF

Bir başka GIF oluşturabileceğiniz yazılım ise Make a GIF. Bu uygulama ayrıntılı ayarlamalar ile kullanıcıların kişisel GIF’ler oluşturmasına izin veriyor. GIF süresinde çok minik düzeltmeler ve editler yapabilmeniz bu uygulamayı oldukça özgür kılıyor. Tüm bu özellikleri kullanışlı bir arayüze sığdırmayı başaran Make a GIF son sitemizdi.

Bu içeriğimizde internet ve sosyal medya aleminin belki de en popüler fotoğraf formatına değindik. Nasıl oluşturulacağına ve ne olduğuna ayrıntılı bir şekilde cevap verdiğimizi düşünüyorum. Ayrıca siz de sosyal medyada kendi esprili GIF’lerniz ile yer almak istiyorsanız hemen GIF oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!

İlgili :

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GitHub nedir

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?

WI FI Security

Herkese Açık Wi-Fi Güvenliği için İpuçları!