in

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?

GitHub nedir

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu içeriğimizde: GitHub nasıl çalışır? Ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ve bu projeyle ilgili diğer detaylara yer verdik.

GitHub nedir?

Git, sürümlerin kontrolünü sağlayan açık kaynaklı bir sistemdir. Geliştiriciler, yazdıkları kodları ve proje dosyalarını kontrol etmek ve bunlar üzerinde birtakım çalışmalar yapmak istediklerinde bu sistemi kullanırlar. GitHub ise geliştiricilerin sürüm kontrol sistemi aracılığıyla geliştirdikleri yazılımlar için bulut depolama hizmeti sunan bir platformdur.

GitHub nasıl çalışır?

Dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler, GitHub platformunda bir araya gelme imkânına sahiplerdir. Birçok geliştirici bir araya gelip; yazılımlar, dosyalar ve çeşitli projeler üzerine ortak çalışmalar yürütebilirler. Geliştiriciler, geliştirdikleri projeleri GitHub bulut depolama platformunda kaydederler. Daha sonra bu projeler üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirler. Ayrıca açık kaynak olarak kaydedilen projeler üzerinde başka geliştiriciler de bazı değişikliklerde bulunabilir. Ancak yapılan her değişikliğin kendisi ve ne zaman yapıldığı gibi önemli detaylar; açık olarak herkes tarafından görünmektedir. Geliştiricilerin projeler üzerindeki çalışmalarını hızlandıran ve kullanıcılar arasında fikir alışverişini sağlayan bu platform için gerekli olan tek şey internet bağlantısıdır.

GitHub ücretli mi?

GitHub ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki türlü hizmet sunmaktadır. Kullanıcılar, çalışmalarını herkese açık bir şekilde tutmak ister ve çok büyük bir depolama alanına ihtiyaç duymazlarsa; bunun için bir ücret ödemezler. Ancak projelerini gizli tutmak ve büyük bir depolama alanı isteyenler belirli bir miktar ücret ödemesi yaparlar.

Herkese açık bir platform

Kullanışlı bir arayüze sahip olan GitHub, bütün kullanıcıların zorluk çekmeden kullanabileceği bir platformdur. Öte yandan GitHub, geliştiriciler için olduğu kadar diğer kullanıcılar için de önemli bir platformdur. Bir geliştirici ekibin hazırlayıp kullanıma sunduğu bir yazılımla ilgili bazı değişiklikler yapmak isteyen veya sadece görüntülemek isteyen kullanıcılar, bunu GitHub platformu üzerinden gerçekleştirebilirler. Ancak söz konusu bu değişiklikler, onaylandıktan sonra gerçekleşir. Bununla birlikte isteyen kullanıcılar, platform üzerinde yer alan çeşitli proje dosyalarını bilgisayarlarına indirebilirler.

GitHub kullanıcıları kimlerdir?

Kaynak kodlarını barındırması bakımından dünyanın en büyük platformlarından biri olan GitHub; Yazılım geliştiricileri, bireysel kullanıcılar, uygulama ve kripto para projesi geliştiricileri gibi çeşitli kullanıcıların yararlandıkları bir platformdur. Bir kripto para projesinin kaynak kodlarını kontrol etmek ve geliştirilmesi için katkıda bulunmak mümkündür.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siber Zorba Nedir

Siber Zorba Nedir? Siber Zorbalıktan Nasıl Korunuruz?

GIF nasıl oluşturulur

GIF Nasıl Oluşturulur? Kendi GIF’inizi Oluşturun!