in

VPN Uygulamaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey!

kaspersky vpn - kaspersky vpn nedir - kaspersky vpn hakkında - lorentlabs
kaspersky vpn - kaspersky vpn nedir - kaspersky vpn hakkında - lorentlabs

VPN Uygulamaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey!

İnternet ile ilgilenmeseniz bile bir noktadan sonra kendinizi araştırma yaparken, haber okurken ya da sosyal medya platformlarında zaman geçirirken bulmanız mümkün. Yaşanan bant genişliklerinin daraltılması, web sitelerinin engellenmesi veya coğrafi erişim sorunları sizi VPN hizmetlerine yönlendirebilir ve bir VPN kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden şimdi VPN hakkında az bilinen detaylara birlikte bakalım.

1) Her VPN %100 anonimlik sunmaz!

Herhangi bir VPN uygulamasının kimliğinizi %100 gizlediğini düşünebilirsiniz. Fakat bu durum ne yazık ki böyle değil. İnternette yaptığınız her hareket bir ayak izi oluşturur ve ayak izleriniz ile sizi bilgisayarınıza kadar takip edebilirler. Fakat günlük kayıt tutmayan ve anonim kalmanızı sağlayan birçok VPN hizmeti Kaspersky VPN Secure Connection ile internetteki aktivitelerinizi başarılı bir şekilde meraklı gözlerden gizleyebilirsiniz. Bu VPN sayesinde herhangi bir devlet kurumunun ya da internet servis sağlayıcısının internet aktivitelerinizi izlemesini kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

2) Kısıtlanmış İçeriğe Erişebilirsiniz! 

Kaliteli ve doğru bir VPN ile kısıtlanmış bütün içeriklere ya da web sitelerine ve mobil uygulamalara vb. erişmeniz oldukça kolay. Örneğin bir dizi platformunun Türkiye’de yayınlanmayan içeriğine hızlıca erişebilmek için VPN indirebilirsiniz. İzlemek istediğiniz dizinin içeriği ABD’ye ait ise ABD sunucusu üzerinden direkt olarak içeriğe erişebilirsiniz. Alt yazı sorunu olacak, bu sorunu nasıl çözeceğim? Diye soranlar olacaktır. Alt yazı sorununu belli eklentilerle çözmeniz mümkün.

3) Gizli Tarama ve Aramalar!

Neredeyse kullandığınız bütün web sitelerinin davranışınızlarınızı ve internetteki faaliyetlerinizi izlemeye çalıştığını ve takip ettiğini biliyor muydunuz? Genellikle IP’nizi bir çerez veya süper çerez ile ilişkilendirir ve ardından web sitesindeki etkinliğinizi incelerler. Bir VPN kullanarak bu durumdan hızlıca kurtulmanız mümkün. VPN sayesinde tarama geçmişinize, hareketlerine, faaliyetlerinize ya da nereden geldiğinize – nereye gittiğinize hiçbir şekilde erişemezler. Kaspersky VPN Secure Connection uygulamasının gücünü bir de DuckDuckGo gibi bir arama motoruyla birleştirirseniz verilerinizi neredeyse kimse izleyemez. Buna Google ve benzeri şirketler de dahil.

VPN dikdortgen 2
Görsele tıklayarak hızlı bir şekilde bu VPN hizmetinin %70 indiriminden faydalanabilirsiniz. Hızlı, Ucuz ve güvenli!

4) VPN kullanırken Saldırıya Uğrama Olasılığınız Azalır!

Bir VPN kullanırken, kişisel bilgileriniz şifrelenir, böylece bilgisayar korsanlığı neredeyse imkansız hale gelir. Bir VPN kullanmadan herkese açık Wifi ağına bağlanırsanız, siz bağlanmadan önce ağa bağlanan siber korsan o ağ içerisinde

yönetici olmuş olabilir. Böylelikle cihazınıza kötü amaçlı yazılım yaymaya ve hatta verileri çalmaya yönelebilir. Bir VPN kullanırsanız bütün etkinlik bilgileriniz kolayca şifrelenir. Böylece bir siber korsan verilerinize ulaşsa bile kolay kolay okuyamaz. Daha da iyisi, büyük VPN şirketleri iOS ve Android uygulamaları sunarlar, böylece mobil trafiğinizi de kolayca koruyabilirsiniz.

5) Beş, Dokuz ve On dört Göz Ülkeleri!

Beş, dokuz ve on dört göz ülkelerinde bulunan bir VPN hizmetinden yararlanıyorsanız bilgilerinizin farklı ülke istihbaratları ve şirketleri ile paylaşıldığını bilmeniz gerekli. Gizlilik ve güvenliğe önem veriyorsanız mümkün mertebe bu ülkelerde bulunan hizmetlerden pek fazla yararlanmamaya çalışın. Hemen aşağıdan bu ülkelere erişebilirsiniz.

Bu üç ittifak şu ülkelerden oluşur:

Beş Göz: ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda. 

Dokuz Göz: Beş Göz + Danimarka, Fransa, Hollanda, Norveç.

On Dört Göz: Dokuz Göz + Almanya, Belçika, İtalya, İsveç, İspanya 

Bu ülkelerde bulunan VPN hizmetleri hem kendi ülkeleri ile hem de ittifak içerisindeki diğer ülkelerle bilgilerinizi paylaşabilir. Bu yüksek riskli bir durumdur. VPN uygulamaları hakkında olan içeriğimiz bittiğine göre hemen ”Büyük Kardeş Sizi İzliyor: Beş, Dokuz ve On Dört Göz!” içeriğimize göz atın ve web sitemizde zaman geçirerek daha fazla konuda bilgi sahibi olun.

İlginizi Çekebilir:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çevrimiçi alışveriş - online alışveriş - internetten alışveriş yapmak güvenli mi - alışveriş önerileri

Çevrimiçi Alışverişi seviyor musunuz? Kaçınmanız Gereken 5 Mail Dolandırıcılığı!

Cyber Security Resource Guide hero1

Veri Güvenliği: Verilerinizi ve Bilgilerinizi Korumanın En Basit 6 Yolu!