in

VPNler ile İlgili En Çok Sorulan Soruları Cevapladık! Kaçırmayın!

kaspersky vpn - kaspersky vpn güvenli mi - vpn sorunları - en güvenli vpn
kaspersky vpn - kaspersky vpn güvenli mi - vpn sorunları - en güvenli vpn

VPNler ile İlgili En Çok Sorulan Soruları Cevapladık! Kaçırmayın!

Uzun bir süredir birçok kişi tarafından sorulan soruları derledik ve cevaplamaya çalıştık. Herhangi bir konu ile ilgili merak ettiğiniz veya içeriklerimizin içerisinde mevcut olan bir konu varsa sizler de bu konuları incelememiz, detaylandırmamız ya da cevaplamamız için bizlere mail gönderebilir aynı zamanda Telegram Topluluğumuz veya Twitter Profilimiz üzerinden bize iletebilirsiniz. [Topluluğumuza katılmak ya da Twitter profilimizi takip etmek için mavi yazının üstüne tıklayabilirsiniz. Direkt olarak profillerimize yönlendirileceksiniz.]

Sorulan soruları cevaplamaya geçmeden önce küçük birkaç konuyu ele almak istiyorum. Bu konulardan en önemlisi ise Tor ile VPN hizmetinin birlikte kullanılabiliyor olması. Kullanılabilir mi? Evet. Fakat Tor’un da web sitesinden göreceğiniz üzere uzman değilseniz Tor + VPN kullanmanın önerilmesi pek tavsiye edilmiyor. Bir diğer konu ise VPN hizmetlerinin internet servis sağlayıcılarından engellenemiyor düşüncesi. Ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil. VPN hizmetleri internet servis sağlayıcıları tarafından canları istediği an engellenebilir. ‘Canları istediği an’ diyorum çünkü bunun için yasal dayanakları mevcut. Şimdi bu iki konunun temelinde VPNler ile ilgili neler sorulmuş ne cevaplar vermişiz birlikte bakalım.

VPNler ile İlgili En Çok Sorulan Sorular!

 1. VPN hizmetleri engelleniyorsa bütün mevcut VPN hizmetleri engellenemez mi?
  – Evet engellenebilir. Fakat VPN hizmetlerinin amaçlarından bir tanesi kullanıcılarının internete sansürsüz ve engelsiz bir şekilde erişim sağlayabilmesi olduğu için engellenen sunucuların yerine hızlı bir şekilde yeni sunucu tahsis edebiliyor ya da teknik olarak bu engelleme sorununu çözüyorlar. Bunu her VPN hizmeti yapmıyor. Yapabilecek VPN hizmetlerini kullanmanız bu noktada önemli. Önerimize buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Herhangi bir sunucusu engellenir veya sansüre uğrarsa kısa bir sürede bu sorunu çözebiliyorlar. Bunu geçtiğimiz yıllarda Superonline engellemesinde yaşadık, gördük.
 2. Ücretsiz VPN hizmetleri bilgilerimi paylaşır mı?
  – Bir VPN hizmetinin diğer bir amacı da veri güvenliği. Fakat ücretsiz bir VPN hizmetinin veri güvenliğinizi sağlaması pek mümkün ya da olası değil. Biliyorsunuz bir uygulamanın arkasında küçük ya da büyük bir ekip vardır. Bu ekibin de giderleri var. Bunların karşılanması için de para lazım. Peki ücretsiz hizmet sunan uygulama (Bunu VPN özelinde düşünmeyin, her uygulama böyledir.) bu parayı nereden karşılıyor? Eğer açık kaynak yazılım ise bağışçıları mevcuttur. (Genelde kapalı kaynak yazılım uygulamaların bağışçı sayısı ya çok az ya da yoktur.) Fakat ücretsiz VPN hizmetlerinde açık kaynak görmek neredeyse imkansız. Bu yüzden veri toplar, analiz eder, reklam şirketleri dahil birçok şirkete verilerinizi ve bilgilerinizi satar. E hani VPN veri güvenliğimizi sağlıyor ve bizim sansürlü/engellenmiş sitelere hızlıca girmemizi sağlıyordu? Sağlıyor da verilerimiz karşılığında. İşte bu yüzden ücretsiz VPN kullanmak oldukça riskli. Bir ücretsiz VPN hizmetinin eriştiği ya da erişmek istediği bilgilere bakın. Neden rehberinize ya da kameranıza erişmek istesin ki?
 3. VPN kullanırken sürekli bağlantım düşüyor bunun nedeni nedir?
  – Bağlantı soruları ne yazık ki birçok VPN hizmetinin (ücretli/ücretsiz fark etmiyor.) ana sorunu. Bağlantı sorunu yaşanmasının birçok nedeni olabilir. Bunlar arasında en çok karşılaşılan iki sorun şöyle: Çakışan yazılımlar ve Tıkanıklık. Kullanmaya çalıştığınız VPN hizmeti herhangi bir uygulamayla çakışabilir ve bu yüzden sorun yaratabilir. Ya da bağlanmaya çalıştığınız sunucuda çok fazla kişi mevcut ise bu da bağlantı sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu tür durumlarda kullandığınız hizmetin teknik desteğine başvurmanız gerekebilir. Burada bazı handikaplar mevcut. Yani bir teknik destek almak istiyorsanız ya da bir VPN hizmetinin sosyal medya profiliyle iletişime geçmek istiyorsanız iyi bir İngilizce bilmeniz gerekebilir. Fakat az önce birinci madde üzerinden de önerdiğimiz VPN hizmetini kullanıyorsanız sosyal medya üzerinden ya da telefon ile hızlıca Türkçe destek almanız mümkün. Eğer İngilizce bilmiyorsanız birisine derdinizi Türkçe anlatmak kesinlikle daha kolay. Önerimizi hatırlamayanlar için şuraya bakabilirler, ayrıca ilk ay %70 indirimli: http://kas.pr/134j
 4. VPN kullanırken hız sorunu yaşıyorum. Bunun nedeni nedir?
  – Herhangi bir VPN hizmetini kullanırken hız sorunu yaşamanız evet ne yazık ki mümkün. Bunun nedeni bağlandığınız sunucunun uzaklığı ve yoğunluğu. Eğer bir sunucuda hız sorunu yaşıyorsanız farklı bir sunucu seçerek bu sorunu yaşamayabilirsiniz. Biliyorsunuz bir VPN hizmetinin en önemli konularından birisi de hız. Bu yüzden veri güvenliği, veri gizliliği, Türkçe destek, ucuz fiyat, hızlı hizmet ve hızlı ürün gibi konulara bizler de oldukça önem veriyoruz.
 5. Kullandığım VPN ile Windows 10’a bağlanamıyorum! Ne yapmalıyım?
  – Eğer kullandığınız VPN ile Windows 10’a bağlanamıyorsanız bunun birçok nedeni olabilir. İşletim sisteminizin güncelliğini denetleyin. Farklı bir ağ üzerinden bağlanmaya çalışın. Varsa ağ bağlantısı sorunlarını çözün. Yanlış tarih veya saat gibi problemler mevcut ise bunları düzeltin. Eğer sorun devam ediyor ve hala bağlanamıyorsanız hızlıca teknik desteğe başvurun.
 6. Her ücretli VPN hizmeti bizi ve verilerimizi koruyor mu?
  – Sizce bu mümkün mü? Hayır, mümkün değil. Her ücretli hizmet sizi ne yazık ki korumuyor. Peki korumuyorsa ne yapacağız diyebilirsiniz. Bunun için itibarı yüksek, bir geçmişi olan şirketlere göz atabilirsiniz. Örneğin bizlere neden Kaspersky VPN hizmetini öneriyorsunuz sorusu geliyor. Kaspersky, geçmişi ve itibarı olan bir şirket. Türkiye’deki büyük bankaların, şirketlerin ve hatta kurumların kullandığı ürünlere bakın. Genelinde Kaspersky imzası mevcut. Dünyada 270 binden fazla kurumsal, 470 milyondan fazla bireysel müşterisi olan bir şirket. Türkçe seçeneği ve ucuz olması da ek önemli özelliklerden.
 7. Kaspersky VPN ile yurtdışındaki Netflix dizi ve filmlerine erişebilir miyim?
  – Kaspersky VPN ile ABD ve İngiltere’deki mevcut bütün Netflix içeriklerine erişebilirsiniz. Bu da 10.000’den fazla yeni dizi, film ve belgesel demek. İngilizce sorunu burada da karşımıza çıkabilir ya da bir diziyi alt yazılı izlemeyi seviyor olabilirsiniz. Bunun için alt yazı eklentisi ile bu sorunu çözmek mümkün. Yani ABD’de yayınlanan fakat Türkiye’de yayınlanmayan bir içeriği aynı Türkiye’de yayınlanmış gibi izleyebilirsiniz.
 8. VPN uygulamalarını nereden indirebilirim?
  – Bir VPN özelinde değil de genel olarak konuşacak olursak hiçbir uygulamayı hiçbir bilmediğiniz kaynaktan indirmeyin. Bunun zararına olabileceği kesinlikle daha yüksek ihtimal. Uygulamalarınızı cihazınızın uygulama marketinden indirin ya da kullanmak istediğiniz ürünün web sitesinden indirin. Bizim önerimizi dikkate almak isteyen kişilere bir güzel haber vermek isterim; eğer kullanmaya başlarsanız bir kişinin satın alımı ile 5 farklı kişi bu ürünü aynı anda kullanabiliyor. Yani toplamda 5 kişiye lisans dağıtılmış oluyor. 5 kişi aynı anda kullanabildiği için de fiyatı zaten rakiplerine göre ucuzken çok daha fazla ucuzlamış oluyor. Bu fırsatı kaçırmamak için: http://kas.pr/134j
 9. VPN kullanmak yasal mı?
  – VPN kullanmanın yasal olup olmaması birçok ülkede değişen bir konu. Bu, hangi ülkede olduğunuzla alakalı bir durum. Örneğin Türkiye’de yasal ya da yasal değil diyemiyoruz. Birçok VPN uygulaması Türkiye’de engelli. Yine birçok VPN uygulaması ise engelli değil. Türkiye için ‘VPN kullanmak devlet kontrolünde’ deniliyor. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi yasalar gereği istenildiği an engellenebiliyor. Fakat engellemeyi aşmak da yine VPN hizmetinin kalitesiyle alakalı bir durum.
 10. Bir VPN %100 anonimlik sağlar mı?
  – Hayır, bu mümkün değil.
 11. VPN seçenerken neye dikkat etmeliyim?
  – Hız, Şifreleme, Netflix Gibi Platformlara Erişip Erişmediği, Kill Switch, Fiyat/Performans, Müşteri Desteği, Reklamsız Olması, Kişiselleştirilmiş Kayıt Tutmaması, Çoklu Cihaz Desteği gibi birçok konu göz önünde bulundurulmalı.
 12. VPN engellenirse ne olur?
  – Eğer bir VPN engellenirse sansürü aşamazsınız. Kısacası sunucu konumu değiştiremez ya da mevcut VPN hizmetinizin sunucusu ile herhangi bir şekilde internete bağlanamazsınız. Kısacası Engellenen VPN uygulamasını aktif ettiğinizde internetiniz kesilir ve bağlantı kuramazsınız.

Not: VPNler ile İlgili sorularınızı mail atabilir yakın zamanda oluşturacağımız yeni içeriklere katkı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Kaspersky’in birçok konuda bilgi ve öneri sunduğu Kaspersky ile Güvenlik Sohbetleri Podcastlerini aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz.

Spotify: https://kas.pr/spotifypodcast

Apple Podcasts: https://kas.pr/applepodcast

Google podcast: https://kas.pr/googlepodcast

Soundcloud: https://soundcloud.com/user-429728589/kaspersky-ile-g-venlik-2

İlgili: Netflix Türkiye’de Olmayan Diziler: 17 Dizi Önerisi! Nasıl İzleyeceğinizi Anlattık!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sahte netflix - çakma netflix - flixonline - phishing saldırısı

Güvenlik Uyarısı: Bu Uygulamayı Yüklediyseniz Şimdi Silin!

3d yazıcı - 3d yazıcı ile yemek yapmak - 3d yazıcı ile ev yapmak - 3d yazıcı ile neler yapılabilir

3D Printer ile 3 Boyutlu Yemek Yapmak Veya Organ Yaratmak Mümkün Mü?