in

3D Printer ile 3 Boyutlu Yemek Yapmak Veya Organ Yaratmak Mümkün Mü?

3d yazıcı - 3d yazıcı ile yemek yapmak - 3d yazıcı ile ev yapmak - 3d yazıcı ile neler yapılabilir
3d yazıcı - 3d yazıcı ile yemek yapmak - 3d yazıcı ile ev yapmak - 3d yazıcı ile neler yapılabilir

3D Printer (yazıcı) tam olarak hayatımızın neresinde? Evet serimizin 2. içeriği ile devam ediyoruz ve bu bizce en çok seveceğiniz konulardan birisi bu olacak. Başlıkta da bahsettiğimiz gibi ilk önce 3D Printer (yazıcı) ile yemek basma konusunu ele alalım.

3D Printer (Yazıcı) ile 3 Boyutlu Yemek Yapmak Mümkün Mü?

Son yılların en heyecan verici konusu gelişen 3 boyutlu yazıcı teknolojisi. Bize kendisi ile gelen gelişmelerin yanında bazı sorularda getiriyor, bunlardan birisi de yazıcının içine malzeme koyarsak bize yemek yapar mı? Evet yapabilir ve bunun en güzel örneği NASA’nın, uzayda astronotları beslemek için pizza malzemelerini kullanarak 3 boyutlu bir pizza yapması. 

İlginizi Çekebilir:

Okyanus Çöplerini Protez Olarak Tekrar Kazanmak Mı?

Bazı projeler vardır ki kar amacı dahi gütmeden büyük mutluluklara sebep olurlar. Bunlardan bir tanesi de Greenbatch ve 3d Universe tarafından birlikte güçlerini birleştirerek gerçekleştirilmiştir. 3D teknolojisi ile okyanus atıklarını kullanarak çalışabilen protez uzuvlar üretmeyi başardılar ve kendilerini tebrik etmeden edemiyoruz, umuyoruz ki bu tüm dünyaya yayılır.

Yazıcı ile Organ Basmak, İnsalara Bir Şans Daha Vermek!

3D baskı, organ nakli ve birçok organı yapmak için kullanılmaktadır ve buna kalp de dahildir.

3Boyutlu yazıcı ile kalp basılsa bile bu kalp sadece 30 dakika kadar dayanabilmekte ama belli bir süre sonra bu konuda dahi gelişmelerin büyük olacağını ve insanlara güzel umut verici  ilerlemelerin olacağını şimdiden görebilmekteyiz.

3Boyutlu yazıcılar ile canlı organ basma başarıldıktan sonra, zamanla bugünümüze kadar ilerleyerek gelip organ, kemik ve kıkırdak dokusu baskısı alınabilir bir hale geliyor.

Bana Bir Ev Basabilir Misiniz?

Prefabrik  evler ile 3D baskı birleşti, sadece 8 saatte bir ev baskısı alabildiğinizi düşünün.

Bu evler bildiğimiz normal evler kadar büyük ve geniş olmasa da önemli avantajlara sahipler. Mesela kendi elektrik, su ve kanalizasyon sistemleri var evleri şebekeye bağlamak zorunda değilsiniz ve bu fikir de, evsizler için yapılan projeler sonucu ortaya çıkmıştır. Her şeyin başı iyiliktir.

Yani kısacası 3D yazıcılar ile yapabileceklerinizin tek sınırı hayalleriniz. Evler, arabalar, yemekler, tasarımlar, mimarı yapılar ve daha niceleri.. Sizler de bu teknolojiyi daha yakından öğrenmek ve ilk adımlarınızı atmak istiyorsanız serimizi kesinlikle kaçırmadan takip etmelisiniz.

İlgili: 3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır? 3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

M.S.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaspersky vpn - kaspersky vpn güvenli mi - vpn sorunları - en güvenli vpn

VPNler ile İlgili En Çok Sorulan Soruları Cevapladık! Kaçırmayın!

canlı yayındayken neden vpn kullanmalıyım - vpn kullanmak - vpn güvenli mi - en güvenli vpn

Canlı Yayındayken Neden VPN Kullanmalısın?