in

Canlı Yayındayken Neden VPN Kullanmalısın?

canlı yayındayken neden vpn kullanmalıyım - vpn kullanmak - vpn güvenli mi - en güvenli vpn
canlı yayındayken neden vpn kullanmalıyım - vpn kullanmak - vpn güvenli mi - en güvenli vpn

Canlı Yayındayken Neden VPN Kullanmalısın?

Günümüzde insanlar sevdikleriyle sosyal medya aracılığıyla canlı yayından iletişime geçmekte. Peki canlı yayın kişisel verileriniz için gerçekten güvenli mi? Canlı yayındayken VPN kullanabilir miyim? Bu içeriğimizde bu soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

Conviva’nın bir raporuna göre, Aralık 2019’a kadar canlı yayınlar %93 oranında arttı. Ek veriler, izleyicilerin ortalama izleme süresinin oturum başına 26,4 dakika olduğunu da gösteriyor. 

Bu şekilde büyük artışlar gösteren ve gitgide daha da büyüyen bir platform kişisel verilerimizin güvenliğini etkiler mi? 

Canlı Yayın Nedir?

Canlı yayın, birisi internette video izlediğinde kullanılan veri aktarım yöntemidir. Genellikle uzak bir depolama konumundan bir seferde biraz video dosyası göndermenin bir yoludur. Dosyanın birkaç saniyesini internet üzerinden bir seferde ileterek, istemci cihazların videoyu oynatmaya başlamadan önce videonun tamamını indirmesi gerekmez.

Canlı yayın, aktarılan videonun internet üzerinden gerçek zamanlı olarak kaydedilmeden ve depolanmadan gönderilmesidir. Bugün, TV yayınları, video oyun akışları ve sosyal medya videolarının tümünün canlı olarak yayınlanması mümkün.

Düzenli akış ile canlı yayın arasındaki farkı, ezberlenmiş bir monolog okuyan bir aktör ile bir konuşmayı doğaçlama yapmak arasındaki fark olarak düşünün. İlkinde, içerik önceden oluşturulur, depolanır ve ardından izleyiciye iletilir. İkincisinde, izleyici, içeriği oyuncunun yarattığı anda alır – tıpkı canlı yayında olduğu gibi.

Canlı yayın terimi genellikle canlı yayın akışlarını ifade eder: aynı anda birden çok kullanıcıya giden birden çok bağlantı. Skype, FaceTime ve Google Hangouts Meet gibi video konferans teknolojileri, bire çok canlı yayın yayınlarında kullanılan protokoller yerine gerçek zamanlı iletişim (RTC) protokolleri üzerinde çalışır.

Canlı yayına başlamak için ihtiyacınız olan şeyler:

1) Video ve ses kaynakları:

Bunlar, kameralar, bilgisayar ekranları ve gösterilecek diğer görüntü kaynaklarının yanı sıra mikrofonlar, karıştırıcı beslemeleri ve akışta oynatılacak diğer seslerdir.

Canlı yayınınız için bir video verisi akışına (örneğin bir kameradan) video kaynağı denir. Sırasıyla, bir ses verisi akışı bir ses kaynağıdır. Basit bir akış yalnızca bir video ve ses kaynağından oluşabilirken, daha karmaşık olanı iki veya daha fazla ses ve video kaynağına sahip olabilir. Farklı video ve ses kaynağı kombinasyonları “sahneler” veya “düzenler” olarak adlandırılır (tam ekran, resim içinde resim veya yan yana yerleşimler düşünün).

Canlı yayın için video kaynakları:

  • DSLR kamera
  • Bir video kamera
  • Bir bilgisayar ekranı
  • Bir web kamerası
  • Bir PTZ kamera
  • Telefon veya tablet kamerası

Canlı yayın için, kameranızda bir bellek kartına sahip olmanız gerekmez.

Çevrimiçi video platformları telif hakkıyla korunan içeriği izleyip işaretleyebildiğinden, canlı yayınınızdaki arka plan müziğine her zaman dikkat edin.

2) Video kodlayıcı:

Video kodlayıcı nedir ve neden buna ihtiyacım var?

Bir kodlayıcı, video sinyalini internet için “çevirir”. Kodlayıcı, gelen ses-video sinyalini sıkıştıran ve dijital, web dostu formata dönüştüren bir yazılım parçasıdır. Çoğu video kaynağı canlı yayın için hazır olmadığı için bir kodlayıcıya ihtiyacınız vardır: video kameralar büyük ve büyük video dosyalarını kaydetmek için yapılmıştır, gerçek zamanlı akış için tasarlanmamıştır.

Kodlayıcı türleri

Esasen, bugün üç tür kodlama cihazından canlı yayın yapma seçeneğine sahipsiniz: cep telefonu / tablet, akış yazılımı yüklü bir bilgisayar veya özel bir donanım kodlayıcı. Bir cep telefonu hepsi bir arada bir video kaynağı ve kodlama cihazı olabilirken, bir mobil cihazın sunduğu canlı prodüksiyon yetenekleri son derece sınırlıdır. 

3) Kişisel veri güvenliğiniz için VPN: 

Belki de canlı yayına başlamadan önce en önemli olan noktayı en sona sakladık. Sanal özel ağ yada vpn, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan İnternet teknolojisi. VPN sanal bir ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilen güvenliğimizi sağlayan ağlardır. Peki günlük hayatta olduğu gibi canlı yayındayken de VPN kullanmak kişisel verilerimizi korumamızı sağlar mı? Bunun cevabı kesinlikle evet. VPN firmalarının fiyatları bu kadar pahalıyken nasıl VPN kulanacağınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman sizi Güvenebileceğiniz En İyi 5 Ücretsiz VPN yazısına davet ediyoruz.

4) Akış hedefi:

Akış hedefi, canlı videonuzun başkalarının kullanımına sunulduğu çevrimiçi site, platform veya uygulamadır. Bu hedeflere daha yaygın olarak içerik dağıtım ağları veya CDN’ler denir. Popüler ücretsiz İçerik Dağıtım Ağları (CDN’ler) Youtube, Facebook Live, Twitch, Periscope ve daha fazlası gibi platformları içerir.

Ücretli akış platformları da var. Canlı yayınınızın nerede ve nasıl sunulduğu, kimin gördüğü ve yayından para kazanıp kazanılmayacağı ve nasıl para kazanılacağı konusunda çok daha fazla kontrol sunarlar. Livestream Vimeo, DaCast, StreamShark ve diğerleri gibi CDN’ler farklı aylık planlar sunar. Maliyetler, yüklediğiniz Gigabayt cinsinden veri miktarına bağlıdır.

5) Hızlı internet bağlantısı:

Sabit bir ağ bağlantısı kurmak, genellikle canlı yayının en zor kısmıdır. En güvenilir bağlantının kablolu, özel bir Ethernet hattı olduğunu bulduk. Elbette Wi-Fi veya hücresel (4G / LTE) İnternet kullanarak canlı yayına geçebilirsiniz. Ancak bu tür sinyaller dalgalanma eğilimindedir.

Önceden hız testi yapmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayamayız. Bu olası ağ dalgalanmalarını hesaba katmak için her zaman yayınınızın bit hızının yaklaşık 1,5 katı olmasını öneririz. Örneğin, canlı yayınınızın bit hızı 5 Mbps ise, güvenilir bir canlı yayın sağlamak için en az 7,5 Mbps yükleme bant genişliğine sahip olduğunuzdan emin olun.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklere hızlıca ulaşabilirisiniz.

Rene Mulyandari

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3d yazıcı - 3d yazıcı ile yemek yapmak - 3d yazıcı ile ev yapmak - 3d yazıcı ile neler yapılabilir

3D Printer ile 3 Boyutlu Yemek Yapmak Veya Organ Yaratmak Mümkün Mü?

fortnite nedir - fortnite hileleri - fortnite nasıl oynanır - fortnite ebeveyn kontrolleri

Fortnite Ebeveyn Kontrolü Nedir? Bu Kontrol Araçları Nasıl Kullanılır?