in

VPN İnternetimi Yavaşlatır Mı? 6 Yaygın VPN Sorusunu Cevapladık!

vpn hizmetleri ile ilgili bilinen yanlışlar - kaspersky vpn - lorentlabs - lorent research lab - kaspersky lorentlabs
vpn hizmetleri ile ilgili bilinen yanlışlar - kaspersky vpn - lorentlabs - lorent research lab - kaspersky lorentlabs

VPN İnternetimi Yavaşlatır Mı? 6 Yaygın VPN Sorusunu Cevapladık!

Bu içeriğimizde VPN internetimi yavaşlatır mı? Sorusunun yanında 5 farklı soruyu daha cevaplayacağız. Bu soruya geçmeden önce bir VPN nasıl çalışır? konusuna yakından göz atalım!

Konu gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak olduğunda internet korkutucu ve tahmin edilemez bir yer olabilir. Kimin sanal sorunları gerçek hayattaki sorunlar haline getirebileceğini tahmin etmemiz çok zor. Kişisel bilgilerinizi almak isteyen bir bilgisayar korsanı veya dolandırıcı, bir devlet kurumu veya hatta ürkütücü komşunuz olsun, web taramanızı güvence altına almanız gerekiyor.

Bir VPN, bunu yapmak için gerekli bir araç olarak görülebilir. Ancak tek başına yeterli. bir araç değil! Bir VPN’nin gerçekte ne olduğunu ve sizin için neler yapabileceğini hiç merak ettiyseniz, okumaya devam edin. En çok sorduğunuz soruların bazılarının yanıtlarına bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

1. Bir VPN nasıl çalışır?

İlk olarak, bir VPN’nin ne olduğunu anlamak oldukça önemli. Sanal özel ağ (VPN), cihazlarınız ve internet arasında bir koruma katmanı olarak tanımlanabilir. IP adresinizi ve konumunuzu gizler, verilerinizi şifreler. Bir VPN, sizi ve çevrimiçi trafiğinizi bilgisayar korsanlarından, hükümetlerden ve internet servis sağlayıcınızdan gelen gözetleme ve müdahalelerden korur. VPN’ler çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutar ve belirli alanlarda kısıtlanmış olabilecek sitelere ve hizmetlere erişmenize olanak tanır. Ancak bu, her VPN hizmetinin sunduğu ya da sunmadığı özelliklere göre değişkenlik gösterebilir. 

vpn 1
VPN internetimi yavaşlatır mı?

2. VPN’ler gerçekten yardımcı oluyor mu, yoksa bu daha çok bir teori mi?

Veri toplama birçok biçimde karşınıza çıkabilir. Bazen, bir hack sonucu olarak da karşınıza çıkabilir. Bazen ise her şey verilerinizi yakalamakla ilgili olabilir. Açgözlü reklamverenlerin ve internet servis sağlayıcınızın yaptığı gibi – ancak bu, bununla uğraşmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çevrimiçi gizlilik hakkına sahipsiniz.

Bir VPN, çevrimiçi gizlilik hakkınızı geri almanıza yardımcı olabilir. Reklamcılar, bir tüketici olarak sizin bir sanal profilinizi oluşturmak için konumunuza ve çevrimiçi davranışınıza bakarlar. Bu nedenle, internette gördüğünüz reklamlar genellikle gezdiğiniz ürünlerin benzeri ya da aynısı olduğu için genelde şaşırırsınız. Bu düpedüz ürkütücü ve bu sorunu herkesin çözmesi gerekiyor.

İnternet servis sağlayıcınız da çevrimiçi yaptığınız her şeyin farkında. VPN olmadan bir websitesine eriştiğinizde, o siteye internet servis sağlayıcınız aracılığıyla bağlanırsınız. ISS, sizi web sitesinde tanımlamak için kullanılabilecek benzersiz bir IP adresi atar. ISS’niz tüm trafiğinizi yönettiği için, hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görebilir. VPN kullanmak, bu bilgileri vermediğinizden emin olmanın kolay bir yolu olarak görülebilir. Kısacası, bir VPN, çevrimiçi gizlilikle ilgilenen herkes için mükemmel bir seçim denilebilir.

vpn hizmetleri ile ilgili bilinen yanlışlar - kaspersky vpn - lorentlabs - lorent research lab - kaspersky lorentlabs

3. VPN internetimi yavaşlatır mı?

Geçmiş yıllarda bir VPN kullandıysanız, “Gizlilik kulağa hoş geliyor ama VPN’ler her şeyi çok yavaş çalıştırıyor.” diye düşünebilirsiniz. Bu eskiden doğruydu ve bazı VPN’ler için durum hala böyle. Yine de birçok VPN hizmeti hız ve gizlilik sorununu çözmüş durumda. Hatta artık birçok VPN kendi rakipleri arasında ciddi bir yarışa girmiş durumda! Bazı durumlarda, bir VPN kullanmak ISS’nizin bağlantınızı kısmasını bile durdurur, böylece hızda bir artış görebilirsiniz. VPN internetimi yavaşlatır mı? Sorusu aslında dediğim gibi artık VPN hizmetlerinin rakiplerini geçmesi için dikkat ettiği bir konu.

4. VPN kullanırken Google aramalarım başka bir dilde mi olur?

Bazılarının, yalnızca başka bir dilde yüklenen tüm olağan sitelerini keşfetmek için bir VPN’e kaydolmayla ilgili korku hikayeleri var. Herhangi bir VPN ile farklı ülkelerden veya konumlardan sunucular tercih edebilirsiniz. Ancak Google dilinizde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

vpn ile ilgili yanlışlar - vpn hakkında yanlışlar - vpn yanlışları - vpn güvenilir mi - vpn pahalı mı - vpn nasıl kurulur - ücretsiz vpn
VPN İnternetimi Yavaşlatır Mı?

5. VPN, siber saldırıya uğramamı engeller mi?

Çevrimiçi anonim kalmak, yalnızca reklamverenlerden saklanmak veya göz atma geçmişinizi engellemekle ilgili değil. Gerçekten iyi olan hizmetler, güvenliğinizi çevrimiçi ortamda da korur. Bir VPN, sizi bilgisayar korsanlarından, dolandırıcılardan ve meraklı İSS’lerden korumak için hazırlanmış bir dizi güvenlik aracına sahiptir. Bu, özellikle halka açık Wi-Fi ağlarına sık sık erişiyorsanız geçerli. Aynı ağdaki bilgisayar korsanlarının kişisel verilerinize erişmesi hayal edebileceğinizden daha kolay. Bir VPN, güvenli olmayan ağlarda bile sizi korumak için bağlantınızı şifreler.

6. VPN gizli modda gezinmekten daha mı iyi? 

Google Chrome, Firefox, Edge, Safari veya tercih ettiğiniz tarayıcıda gizli olarak gezinmek, tarayıcınızın yerel olarak veri kaydetmeyi durduracağı anlamına geliyor. Eriştiğiniz siteler geçmişinizde görünmeyecek ve otomatik tamamlama, aradığınız şeyden etkilenmeyecektir. Sonuç olarak, bu tarayıcı işlevleri sizi ve bağlantınızı meraklı gözlerden korumak için hiçbir şey yapmaz. Bir VPN, kimliğinizi çevrimiçi ortamda güvende tutmanın tek gerçek yolu iken, gizli modda gezinme, internet geçmişinizi gizli tutmak için en iyi yoldur.

VPN internetimi yavaşlatır mı ile ilgili:

5/5 - (7 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenli olmayan site - güvenli olmayan site ne demek - https http farkı - güvenli olmayan site uyarıları - uyarılar ve çözümler - siber güvenlik

Güvenli Olmayan Site Ne Demek? Bu Uyarılara Dikkat Edin!

DuckDuckGo-Nedir-DuckDuckGo-Guvenli-Mi

DuckDuckGo Nedir? DuckDuckGo Özellikleri! Sizce Güvenli Mi?