in

Güvenli Olmayan Site Ne Demek? Bu Uyarılara Dikkat Edin!

güvenli olmayan site - güvenli olmayan site ne demek - https http farkı - güvenli olmayan site uyarıları - uyarılar ve çözümler - siber güvenlik

Güvenli Olmayan Site Ne Demek? Bu Uyarılara Dikkat Edin!

Bir oyun indirmek ya da bir programa göz atmak için bilmediğiniz bir web sitesine girerken belli uyarılarla karşılaşırsınız. Bugün bu içeriğimizde bu uyarılardan ve uyarılara karşı ne yapmamız gerektiğini ele alacağız. Bu arada sadece oyun indirmek ya da bir programa göz atmak için değil, neredeyse her alanda böyle web siteleri ile karşılaşmamız tabii ki mümkün.

Bilgisayarınız, akıllı telefonunuz ya da tarayıcınız internette gezinirken size bir uyarı ya da bildirim gönderdiğinde endişelenmemiz ya da birazcık korkmamız aslında normal şeyler. Fakat burada önemli olan panik yapmamak. Çünkü hepimiz zaten ne yapmamız gerektiğini biliyoruz değil mi?

Hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın alabileceğiniz genel uyarılar şu şekilde:

  • Bu web sitesi kötü amaçlı yazılım içeriyor.
  • Bu site yanıltıcı, kimlik avı sitesi olabilir.
  • Şüpheli bir web sitesi.
  • Bu web sitesi zararlı programlar içeriyor.

İşletim sisteminizden de güvenlik duvarı ya da antivirüs uygulamasını aktif etmenizi isteyen bazı uyarılar alabilirsiniz.

İlgili:

Güvenli Olmayan Site Ne Demek? Bu Uyarılara Dikkat Edin!

Eğer kötü amaçlı bir yazılım içeriyor uyarısı ile karşı karşıya kalırsanız o web sitesine girmek için uğraşmayın ya da zaman kaybetmeyin. Aradığınız içeriği ya da dosyayı hemen farklı bir web sitesinde bulmaya çalışın. Endişe etmeyin, cihazınıza ya da profillerinize bu şekilde herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulaşmaz. Çünkü giriş yapmadınız. Tarayıcınız sizi kurtardı. Eğer kullandığınız tarayıcınızda böyle bir özellik yoksa mutlaka bu tür özelliklere sahip tarayıcıları kullanın.

Bu site güvenli değil diye bir uyarı ile karşı karşıya kalırsanız o web sitesinde SSL kullanılmadığını anlamanız gerekiyor. Yani bu web sitesi HTTPS değil de HTTP protokolü ile çalışıyor. O zaman ne yapmalıyız? Bu siteye girebiliriz fakat asla kişisel bilgilerimizi ya da finansal bilgilerimizi bu tür web sitelerinde paylaşmamalıyız.

Özellikle Windows işletim sistemini kullanan kişilerin karşılaştığı güvenlik duvarı ya da antivirüsü açın uyarısını görüyorsanız aslında endişelenmenize gerek yok. Antivirüsünüzün kapalı olduğunu ya da kapatıldığını gösteren bu uyarıda yapmanız gereken tek şey antivirüsünüzü hızlıca yeniden aktif etmek. Ne olduğunu tam olarak anlamadıysanız ya da bilmiyorsanız cihazınızı taramanız içinizi rahatlatacaktır.

Başlat > Windows Güvenliği > Virüs ve Tehdit Koruması > Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları > Ayarları Yönet yolunu izleyerek koruma seçeneklerinizi mutlaka gözden geçirin.

Windows 10’da ayrıca Güvenlik Duvarı Bu Uygulamanın Bazı Özelliklerini Engeledi gibi uyarılar da almanız mümkün. Neler olduğunu tam olarak anlamak için güvenlik ayarlarınızı mutlaka kontrol edin. Bu uyarıda gösterilen uygulamanın adını bilmiyorsanız arama motorlarından aratın ve ne işe yaradığını öğrenin. Eğer zararlı bir yazılımsa sildikten sonra cihazınızı iyi bir antivirüs ile taramayı unutmayın.

Tarayıcınızı, antivirüs programınızı, işletim sisteminizi ve mümkün mertebe diğer bütün uygulamalarınızı sürekli güncel tutun. Eğer güncellemeyi unutuyorsanız mutlaka otomatik güncellemeleri açın.

Lorentlabs üzerinden farklı içeriklerimize hızlıca ulaşabilirsiniz.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NEAR Protocol.png 2

NEAR Token Nedir? Near Protokol Özellikleri Nelerdir?

vpn hizmetleri ile ilgili bilinen yanlışlar - kaspersky vpn - lorentlabs - lorent research lab - kaspersky lorentlabs

VPN İnternetimi Yavaşlatır Mı? 6 Yaygın VPN Sorusunu Cevapladık!