in

Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları! İşte Küçük Öneriler!

bilgisayar bakımı - bilgisayar güncellemeleri - işletim sistemi güncelleme
bilgisayar bakımı - bilgisayar güncellemeleri - işletim sistemi güncelleme

Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları! İşte Küçük Öneriler!

Bilgisayar bakımı yapmak aslında oldukça basit bir seçenekken bazı kişiler ne yazık ki cihazlarının bakımına pek önem vermiyor. Bu içeriğimizde basit birkaç öneriyi ele alıyoruz.

Bilgisayar bakımı hakkında bazı şeyleri insanlar yaşayarak öğreniyor. Yaşayarak öğrenen kişiler arasında tabi ki ben de varım. Özellikle şu yedekleme konusunda oldukça kötüyüm. Bu da bazı şeyleri acı gerçekleri yaşayarak öğrenmeme neden oluyor ve oldu.

Bazı uyarı ve önerileri ciddiye almak aslında sizi birçok maliyetten kurtarabileceği gibi kaybedeceğiniz verileri de aslında hep göz önünde tutabileceğinizi anımsatıyor.

İlk olarak bazı verilerinizi kaybetmemek için bu alt başlığı ele alalım:

Önemli Dosyaları Yedekleyin!

Bir bilgisayar sahibi olarak hatta durun konuyu biraz genişletelim; internete bağlı herhangi bir ürünün sahibi olarak yapabileceğiniz en önemli şey ilk olarak sabit sürücünüzde depolanan verileri tutarlı ve güvenilir bir şekilde yedeklemek. Donanım konusu eskiden gerçekten de önemli bir konuydu. Fakat artık veri güvenliği ve gizliliği kesinlikle donanım konusundan daha önemli bir yere geldi.

Birçok insan dijital müziğe, yazılıma veya oyunlara ciddi büyük paralar harcıyor. Bu yüzden ana verileri yedeklemeniz gerekiyor. Büyük bir virüs ya da bir problem size ‘Keşke yedekleseydim.’ duygusunu yaşatmamalı diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir:

Bu konudaki en iyi çözümü soranlar olacaktır. Kesinlikle bulut tabanlı bir yedeklemeyi tercih edin derim. Fakat güçlü bir parola ve iki aşamalı doğrulama gibi seçenekleri de unutmayın.

Geleneksel yedekleme dediğimiz herhangi bir USB bellek ya da harici belleğe yedekleme konusu aslında biraz riskli. Bu ürünlere herhangi bir virüs bulaşması yine verilerinizi kaybetmenize neden olabilirken aynı zamanda herhangi bir yangın ya da hırsızlık sonucu yine bu verilerinizi kaybetmeniz mümkün.

Önemli Yazılımları Güncel Tutun!

Bilgisayar ve akıllı telefonlara gelen yazılım güncellemeleri veya uygulama güncellemeleri her zaman dikkatinizi çekmeli. Çünkü bütün güncellemeler her zaman iyiliğiniz için ortaya çıkıyor. Örneğin bir antivirüs güncellemesini gerçekleştirmezseniz mevcut ortaya çıkan yeni virüs ya da kötü amaçlı yazılımların yakalanması çok güç olabilir. Bu yüzden bir antivirüs uygulamasına gelen güncelleme kesinlikle gerçekleştirilmeli. Aynı şey işletim sistemlerine gelen güncellemeler için de geçerli.

Artık hayatımızda sadece güncellemeler değil, aynı zamanda her geçen gün artan farklı kötü amaçlı yazılımlar, virüsler, solucanlar, zararlı e-postalar, güvenlik ihlalleri, donanım uyumsuzlukları gibi birçok sorun var. Bu yüzden dikkat seviyemizi en yüksek seviyeye çıkartmamız gerekiyor. Çünkü dijital yaşamamımız artık daha da güvensiz bir yere doğru ilerliyor.

Her şeyin Temiz Olduğundan Emin Olun.

Bir şeyler ne kadar temiz ise o kadar iyi çalışır. Bunu birçoğumuz biliyoruzdur. Örneğin su tesisatınız temiz olduğunda su daha kolay ve temiz akar. Arabanın motoruna iyi bakarsanız araba daha iyi çalışır.

İşte bilgisayar fanlarınızın da temiz ve soğuk olması bilgisayarınızdan daha iyi verim alınmasını sağlayacaktır. Bir cihaz çok fazla ısınırsa oldukça farklı problemlere yol açabilir.

Diğer Öneriler:

  • En sık kullanılan bakım önerilerini dikkate almanızı öneririz. Bunlar arasında disk birleştirme, sistem kayıt defterlerini temizleme, sürücü güncellemellerini kontrol etme ve gereksiz dosyaları temizleme geliyor.
  • İşletim sistemi ve uygulama güncellemelerinizi günlük olarak kontrol edin.
  • İnternet tarayıcınızı ve çerezlerinizi günlük olarak temizleyin.
  • Sistem yapılandırmalarınızı kontrol edin.
  • Farklı temizleme araçlarını kullanın.
5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stepn uygulamasi

Move to Earn Nedir? STEPN Uygulamasının 5 Özelliği!

Google

İşinize Yarayacak Google Arama İpuçları!