in

Siber Saldırılar! Tarihteki En Büyük 3 Siber Saldırı ve Detayları!

tarihteki-en-büyük-3-siber-saldiri
tarihteki-en-büyük-3-siber-saldiri

Siber Saldırılar! Tarihteki En Büyük 3 Siber Saldırı ve Detayları!

Siber saldırılar, bilgisayar ağlarını veya cihazlarını hedef alan her türlü saldırgan eylemdir. Siber saldırılar bireyler, gruplar ve hatta kişiler tarafından gerçekleştirilebilir ve motivasyonları kişiselden politik veya ideolojik olabilir.

Siber saldırılar birçok farklı şekilde olabilir, ancak hepsinin ortak bir amacı vardır: bir bilgisayar sistemini veya ağını bozmak, zarar vermek veya yetkisiz erişim elde etmek. Yaygın siber saldırı türleri arasında hizmet reddi saldırıları, kimlik avı saldırıları, kötü amaçlı yazılım saldırıları ve fidye yazılımı saldırıları bulunur.

Siber saldırıların bir kısmı maddi kazanç için yapılırken, bir kısmı da siyasi veya ideolojik sebeplerle motive edilmektedir. Son yıllarda, Anonymous ve LulzSec gibi kendi sosyal veya politik gündemlerini ilerletmek için siber saldırılar gerçekleştiren sözde “hacktivist” gruplarda bir artış gördük.

Motivasyonu ne olursa olsun, tüm siber saldırıların ciddi sonuçları olabilir. Hizmet reddi saldırıları web sitelerini ve çevrimiçi hizmetleri çevrimdışına alabilirken kimlik avı saldırıları kimlik hırsızlığına ve finansal dolandırıcılığa yol açabilir. Kötü amaçlı yazılım saldırıları, hassas verilerin kaybolmasına neden olabilir ve fidye yazılımı saldırıları, bir fidye ödenene kadar önemli dosyaları rehin alabilir.

Siber Suçlar

Tarihteki En Büyük Siber Saldırılar

1. Sony Pictures

Tarihin en büyük siber saldırısı 2014 yılında bir grup hacker’ın Sony Pictures‘ın bilgisayar sistemlerine sızmasıyla gerçekleşti. Kuzey Kore hükümeti için çalıştığına inanılan bilgisayar korsanları, stüdyodan çalışanlar ve aileleri hakkında kişisel bilgilerin yanı sıra gizli finansal bilgiler de dahil olmak üzere çok miktarda hassas veri çaldı. Saldırı Sony Pictures’ın milyonlarca dolar kaybetmesine neden oldu ve stüdyo faaliyetlerini geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

2. Shadow Brokers

2016 yılında, “Shadow Brokers” olarak bilinen bir grup bilgisayar korsanı, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından geliştirilen çok sayıda bilgisayar korsanlığı aracını sızdırdı. Araçlar daha sonra “WannaCry” adlı bir grup hacker tarafından 150 ülkede 200.000’den fazla bilgisayarı etkileyen dünya çapında bir fidye yazılımı saldırısı başlatmak için kullanıldı. Saldırı milyarlarca dolarlık hasara neden oldu ve eski bilgisayar sistemlerinin güvenlik açığını vurguladı.

3. Equifax

2017 yılında Equifax kredi raporlama ajansı saldırıya uğradı ve 145 milyondan fazla kişinin kişisel bilgileri çalındı. Bilgisayar korsanları, şirketin web sitesinde bilinen bir güvenlik açığından yararlanarak Equifax’ın sistemlerine erişim elde etti. Çalınan veriler arasında Sosyal Güvenlik numaraları, doğum tarihleri, adresler ve ehliyet numaraları yer aldı. Equifax hack, tarihteki en büyük veri ihlallerinden biriydi ve Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun neredeyse yarısının kişisel bilgilerini ifşa etti.

sahte uygulamalar - fake uygulamalar - çevrimiçi dolandırıcılık - siber dolandırıcılık

Bonus

2018 yılında Marriott otel zinciri, Starwood rezervasyon veritabanının saldırıya uğradığını ve 500 milyon misafirin kişisel bilgilerinin çalındığını duyurdu. Bilgisayar korsanları 2014 yılında veri tabanına erişim sağlamıştı ve dört yıl boyunca yavaş yavaş veri topluyorlardı. Çalınan veriler kredi kartı numaralarını, pasaport numaralarını ve e-posta adreslerini içeriyordu. Marriott, saldırıdan etkilenmiş olabilecek konuklara ücretsiz kredi izleme ve kimlik hırsızlığı koruma hizmetleri sundu.

Bunlar tarihin en büyük siber saldırılarından sadece birkaçı. Teknolojiye olan güvenimiz arttıkça siber saldırı riski de artıyor. Siber saldırıların tehlikelerinin farkında olmak ve kişisel bilgilerinizi korumak için adımlar atmak önemlidir.

Siber saldırılar ile ilgili diğer bağlantılar:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

küresel ısınma nedir sonuçları nelerdir

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Getirdiği Olumsuzluklar!

transistör-hakkında-detaylar

Transistör Nedir? Transistörlerin Günümüzde Kullanım Alanları Nelerdir?