in ,

Rezervasyon Dolandırıcılığına Dikkat! Milyonlarca Lira Vurgun Yapıldı!

Cyber Credit Card

Rezervasyon Dolandırıcılığına Dikkat! Milyonlarca Lira Vurgun Yapıldı!

Dolandırıcıların, tanınmış web sitelerini taklit edip sahte siteler açarak kullanıcıları dolandırmaya çalışması yeni bir yöntem değil. Ancak bu dolandırıcılık, son zamanlarda ciddi bir artış kaydetti. Son dokuz aydır tatil sitelerinin kopyalarını oluşturan dolandırıcılar, sahte rezervasyon üzerinden milyonlarca lira vurgun yaptı! Peki bu dolandırıcılıktan kaçınmak için neler yapmalısınız? Detaylar içeriğimizde.

Rezervasyon Dolandırıcılığına Dikkat!

Dolandırıcılar 34 milyon liralık vurgun yaptı

Dolandırıcılık türleri gün geçtikçe artış kaydediyor ve buna bağlı olarak milyonlarca insan parasını kaybediyor. Son zamanlarda en çok görülen dolandırıcılık türü ise ünlü tatil sitelerinin kopyalanması. Yapılan bilgilendirmelere göre; turizm sektörü bu dolandırıcılıklar yüzünden son dokuz ayda 34 milyon 231 bin lira vurgun yedi.

Rezervasyon dolandırıcılığı nasıl gerçekleşiyor?

Dolandırıcılar, online tatil sitelerine çok benzeyen sahte web siteleri kuruyorlar ve kullanıcıların gerçek web sitesi yerine bu sahte sitelere girmesini sağlıyorlar. Sahte web sitesine girdiğini anlamayan müşteriler, online rezervasyon yaparak bir ücret ödemesinde bulunuyor. Bu sayede dolandırıcılar, müşterilerin paralarını çalarak ortadan kayboluyor.

Bu dolandırıcılıktan kaçınmak için ne yapmalısınız?

Uzmanlar, tatil paketi satın almak isteyen kişilerin seyahat acentelerini tercih etmelerinin daha güvenli olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte acenteler, güvenilir web sitesi için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinden (TÜRSAB) bir kod alıyor. Her seyahat acentesi, aldığı bu kodu web sitesinde belirtmek zorundadır. Ayrıca ilgili web sitesinde TÜRSAB ibaresinin yer alıp almadığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur.

Dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar ise şöyle:

  • Rezervasyon için online ödeme yaparken sanal kart kullanmanız, güvenliğiniz adına daha iyidir. Bununla birlikte, para transferini bir şahıs hesabına değil; ilgili şirketin hesabına yapmalısınız. Ayrıca bu transferinizin sebebini ifade eden kısa bir açıklama yapmanız da önemlidir.
  • Rezervasyon yaptıracağınız web sitesine dair kullanıcı deneyimlerini belirten yorumlar olup olmadığına dikkat edin ve ilgili web sitesinin sosyal medya hesapları gibi çeşitli bilgiler hakkında araştırma yapın.
  • Rezervasyon işlemini gerçekleştirdiğiniz otel linkini Türkiye Seyahat Acentelar Birliğinden doğrulayın. 

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cyber secrity

Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı En İyi Koruma Sağlayan Programlar!

XCAD

XCAD Network Nedir? XCAD Nereden Alınır?