in ,

Çevrimiçi Flört Dolandırıcılığını Nasıl Tespit Edersiniz?

tinder

Çevrimiçi Flört Dolandırıcılığını Nasıl Tespit Edersiniz?

Sosyal medya platformları aracılığıyla internet ortamında flört arayanlar veya aramadığı hâlde aldığı etkileyici mesajlar sonucunda kendini romantik bir sohbetin içerisinde bulanlar: Çevrimiçi flört dolandırıcılığı böyle başlıyor! ABD Federal Ticaret Komisyonu, çevrimiçi flört dolandırıcılarının; mağdur ettikleri kişilerden hangi yöntemlerle para aldıklarına dikkat çeken bir rapor yayımladı. Dikkat edilmesi gereken unsurlara bu içeriğimizde yer verdik.

Çevrimiçi flört dolandırıcılığını nasıl tespit edersiniz?

ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından yayımlanan raporda, çevrimiçi flört dolandırıcılarının yaygın olarak kullandığı bazı yöntemlere yer verilmiştir. Bunlar ise şöyledir:

Dolandırıcılar genellikle yurt dışında yaşadıklarını veya çalıştıklarını söylerler

Çevrimiçi flört dolandırıcıları, uzun mesafe ilişkilerini tercih eder ve genellikle yurt dışında yaşadıklarını söylerler. İnternet ortamında tanıştığınız kişi; kendini doktor, öğretim görevlisi ya da iş insanı olarak tanıtabilir. Ancak hangi mesleğe sahip olduğunu söylerse söylesin, mesleğine dair anlamlı sorular sorun.

Dolandırıcılar sizden para talep eder

Sohbetiniz biraz ilerledikten sonra bir şekilde konu mutlaka paraya gelecektir. Yurt dışından yanınıza gelmek için vize, seyahat ücreti veya bazı prosedürlerden ötürü acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyebilirler. Para göndermeden önce iyi düşünün!

Dolandırıcılar, anonim transfer yoluyla ödeme ister

Para göndermeye karar verdiğinizde; bu parayı genellikle yeniden yüklenebilir hediye kartları gibi anonim kartlara veya hesaba transfer etmenizi isterler.

Çevrimiçi flört dolandırıcıları kurbanlarını nasıl etkiliyor?

1) Kurbanlarını etkilemek için zaman ve enerji harcarlar

Dolandırıcılar, hedef aldıkları kişileri etkilemek için zaman harcarlar. Günün birinde konuyu para istemeye getirdiklerinde; mağdurların şüphe duymayacağı bir yöntemi bulana kadar kurbanlarını tanımak isterler. Böylece bir süre sonra en akıllı kişileri bile kandırmanın bir yolunu bulurlar.

2) Hedefteki kişilerin hobileri gibi bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olurlar

En sevdiğiniz şarkıcı kim? Hangi spor takımını tutuyorsunuz? En büyük hayaliniz ne? Bunlara ne cevap veriyorsanız verin, flört dolandırıcılarının cevabı genellikle sizinle aynı olacaktır. Sizin onları ruh eşiniz gibi hissetmenizi ve bir yakınlık duymanızı sağlayacak bazı detaylar, dolandırıcıların işini kolaylaştırıyor. Bu nedenle bu detayları korumaya özen gösterin!

İnternet ortamında başlayan romantik ilişkinizde sorgulamanız gerekenler:

1) İlişkiniz olması gerekenden hızlı mı ilerliyor?

Yapılan araştırmalara göre; çevrimiçi dolandırıcılar ilişkiyi hızlı bir şekilde ilerletmeye çalışıyor. Tanıştığınızdan çok kısa bir süre sonra sizi çok sevdiğini ve sizinle bir gelecek hayal ettiğini dile getirmeye başlarlar. İlişkinizin hangi hızda ilerlediğine dikkat edin!

2) Fotoğraflar ve videolar gerçekten ona mı ait?

Dolandırıcılar, başka sosyal medya kullanıcılarına ait fotoğraf ve videoları çalarak bunları kendilerine aitmiş gibi gönderirler. Size gönderilen fotoğrafları Google’da görsel arama kısmından araştırabilirsiniz. Böylece çevrimiçi konuştuğunuz kişiyle fotoğraflarını gördüğünüz kişinin aynı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

3) Flört ettiğiniz kişi ayrıntılı kişisel bilgilerinizi istiyor mu?

Yapılan araştırmalara göre dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden biri de kişisel bilgilerinizi ele geçirerek bunları kötü niyetli amaçlarla kullanmak. Kimlik veya banka kartı gibi bilgilerinizi paylaşmayın!

4) İlişkiniz yalnızca çevrimiçi mi?

Flört dolandırıcısı sizinle yüz yüze gelmemek adına hep bir bahane bulur. Siz yüz yüze görüşmek istediğinizi söylediğinizde ve bunun için bir zaman planladığınızda; o gün o saat gelmeden hemen önce mutlaka acil bir işi çıkacak ya da hastalanacak ve sizinle görüşmeye gelemeyecektir. Bu durum tekrarlanıyorsa dikkatli olun!

Öte yandan yapılan araştırmalara göre; flört dolandırıcılığına maruz kalanların çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu tespit edilmiştir. Ancak dolandırıcılar, geliştirdikleri yeni yöntemler sayesinde her yaş aralığından insanı kandırmaya devam ediyor. Dijital yayın platformu Netflix’te yer alan The Tinder Swindler (Tinder Avcısı) belgeselinde, flört dolandırıcılığının en büyük örneklerinden birini görebilirsiniz.

Hatırlatma: Çevrimiçi başlayan bütün ilişkilerin flört dolandırıcılığı olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Ancak yaygın olan bu dolandırıcılık türüne karşı bu içeriğimizde yer alan unsurlara önem vermenizi ve internet ortamında başlayacak olan veya zaten mevcut olan ilişkilerinize karşı ihtiyatlı olmanızı öneririz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

drone

2022’nin En İyi Drone Modelleri!

Teknik Analiz nedir

Teknik Analiz Nedir?