in

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz nedir

Bu içeriğimizde: Teknik Analiz nedir? Nasıl yapılır? Sorularının cevaplarına ve bu konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Teknik Analiz nedir?

Teknik analiz, herhangi bir finansal varlığın alım-satım bölgelerini ve gelecekte nasıl bir yol izleyeceğini öngörmek için; o varlığın geçmişteki fiyat hareketlerinin incelenmesini ifade eder.

Teknik Analiz nasıl yapılır?

Yatırımcılar, bir hisse senedinin, kripto para biriminin veya herhangi başka bir finansal varlığın; gelecekte nasıl hareket edeceğini, hangi noktadan alım yapılması gerektiğini veya alım yapılan varlığın hangi noktada satılmasının olası riskleri azaltacağını merak ederler. Bunun üzerine finansal varlıklarla ilgili yön tahmini yapmak için geliştirilen yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de Charles Dow tarafından geliştirilen ve Dow Kuramına dayanan teknik analizdir. Teknik analiz, bir varlığın tarihsel verilerinden yararlanarak güncel durumu hakkında öngörüde bulunmayı sağlar. Ancak fiyat tahmini yaparken; MACD, Bollinger Bandı ve Göreceli Güç Endeksi (RSI) gibi çeşitli göstergelerden yararlanılmaktadır.

RSI

Teknik analiz sırasında yaygın olarak kullanılan göstergelerden biri de RSI yani Göreceli Güç Endeksidir. Bu gösterge ile aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri tespit edilerek; söz konusu varlığın gelecekte hangi yöne doğru ivme kazanacağı öngörülür. Bir finansal varlığa ait RSI skoru 30 ve daha aşağıda ise; o varlık aşırı satım noktasındadır. Aşırı satım noktasında olan bir varlığın artık dip seviyelerine yakın olduğu dolayısıyla yükselişe geçmesi beklenir. Ancak RSI 70 ve daha üzerinde ise; o finansal varlığın aşırı alım noktasında olduğunu ifade eder. Bununla birlikte, aşırı alım noktasında olan varlığın da düşüş yönlü bir eğilim göstermesi beklenir. Bununla birlikte, RSI hakkında detaylı bilgiler için bu içeriğimize Göreceli Güç Endeksi (RSI) Nedir? göz atabilirsiniz.

Hiçbir gösterge tek başına yeterli değildir

Yatırımcıların unutmaması ve dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri; hiçbir teknik göstergenin tek başına yeterli olmayacağıdır. RSI, bir finansal varlığın eğilimi konusunda fikir verir fakat yatırım kararı alınmasında tek başına yeterli olmayacaktır. Hareketli Ortalamalar, Bollinger Band, RSI gibi çeşitli göstergelerden yaralanarak ve yeterli bilgi birikimine sahip olarak yapılan fiyat tahminleri; olası riskleri azaltmak için çok önemlidir.

İlgili:

Sorumluluk reddi: Bu sitede yer alan kripto para türleri ve kripto para platformlarıyla ilgili içerikler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tinder

Çevrimiçi Flört Dolandırıcılığını Nasıl Tespit Edersiniz?

Uctan uca sifreleme nedir

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?