in

Siber Güvenlik Parola Güvenliği İçin 5 Temel İpucu

siber güvenlik - parola güvenliği - parola güvenliğimi nasıl sağlarım - güçlü parola nasıl oluşturulur
siber güvenlik - parola güvenliği - parola güvenliğimi nasıl sağlarım - güçlü parola nasıl oluşturulur

Siber Güvenlik Parola Güvenliği İçin 5 Temel İpucu

Siber güvenlik temelinde ilk öğrenilmesi gereken konulardan bir tanesi kesinlikle parola güvenliği. Bu içeriğimizde parola güvenliği için beş farklı temel ipucunu ele alıyoruz.

Tüm çevrimiçi hesaplarınız için güçlü ve benzersiz parolalar oluşturmanız gerektiğine dair tavsiyeleri muhtemelen defalarca duydunuz veya okudunuz. Yine de önemli sayıda kişi e-postaları, banka girişleri ve e-ticaret hesapları için hala “123456” “şifre” ve “qwerty” gibi basit, herkes tarafından bilinen parolaları kullanıyor. 

Siber güvenlik konusuna yönelik bu yaklaşımla ilgili pek çok sorun var ve bunlardan birisi, kimlik bilgileri doldurma saldırısında kişisel verilerinize erişme riski. Kimlik bilgilerini doldurma, siber suçluların geçmiş veri ihlallerinde çalınan giriş bilgilerini alıp sistematik olarak diğer hesaplara girmeye çalışmak için kullandıkları bir tür kaba kuvvet saldırısı. Daha net bir şekilde ve kısa olarak söylemek gerekirse ‘Deneme – yanılma’ yöntemi diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:

Deneme – yanılma (Brute force/Kaba kuvvet) saldırılarını yakından incelediğimizde birçok ülkede her saat başı neredeyse 3 milyondan fazla saldırı olduğunu görüyoruz. Bu saldırının başarı oranı her ne kadar düşük olsa da maalesef bu saldırılardan etkilenen yine binlerce insan var. Bu yüzden siber güvenlik temelinin en önemli konusu olan parola güvenliği için ipuçlarını birlikte inceleyelim.

Benzersiz Parolalar Kullanın!

İnsanların % 80’inden fazlası birden fazla web sitesinde tek bir parola kullanıyor, ancak parolalarınızı yeniden kullanmak, kimlik bilgilerini doldurmanın kurbanı olma riskini artırıyor. Bu, kişisel verilerinizi tehlikeye atarken aynı zamanda da finansal kayıplar ve kimlik hırsızlığı gibi konuların yaşanmasına neden olur.

Çoğu kullanıcı isim – doğum tarihi veya isim – 4 haneli bir kombinasyon oluşturarak parolalarını kullanır. Eğer bu kombinasyonları doğru bir biçimde şekillendirmezseniz riskleri arttırmış olursunuz. Bu yüzden noktalama işaretleri, sayıları ve farklı (aklınızda her zaman kalan) bir isim kullanmak (karışık şekilde) daha mantıklı ve doğru olacaktır.

Parolalarınızı Güçlendirin!

Her hesap için benzersiz kimlik bilgileri oluştururken, parolalarınızı kırmanın kolay olmadığından emin olun. En güvenli parolalar uzun ve karmaşık olanlardır. Bu da onların tahmin edilmesini zorlaştırır. Hatırlaması kolay parolalar ise benzersiz olsalar bile son derece zayıftır. 

Parolalarınızı daha güvenli hale getirmenin birkaç yolu:

  • Her parolayı en az 15 karakter uzunluğunda yapın. 
  • Küçük harf ve büyük harflerin yanı sıra rakamlar ve noktalama işaretleri kullanın.
  • Gerçek kelimelerden ve adınızın veya e-posta adresinizin herhangi bir kısmından kaçının. 
  • Doğum tarihiniz veya evcil hayvanınızın adı gibi sosyal medyada bulunabilecek hiçbir bilgiyi kullanmayın. 
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.

Bir Parola Yöneticisi Kullanın!

Birçok uzun ve karmaşık oturum açma işleminin kaydını tutmak için kendi belleğinize güveniyorsanız, elbette birkaç kısa ve basit parolayı varsayılan olarak belirlemeniz daha olası.

En iyi parola yöneticileri, yeni hesaplar için güçlü, benzersiz parolalar oluşturabilir, parolalarınızı sizin için hatırlayabilir ve kimlik bilgilerini ne zaman yeniden kullandığınızı veya bilgilerinizin bir veri ihlali nedeniyle tehlikeye girip girmediğini size söyleyebilir. 

Parola yöneticileri ayrıca PC’ler, Mac’ler ve akıllı telefonlar gibi birden çok cihaz arasında senkronizasyon gerçekleştirebilir. Tek yapmanız gereken ana parolayı hatırlamak. (Face ID gibi ek özellikleri de aktif olarak kullanabilirsiniz).

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin!

Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA), yeni bir cihazda veya yeni bir konumdan bir hesapta oturum açtığınızda kimliğinizi parolanın yanı sıra başka bir şeyle doğrulamanızı gerektirerek bir güvenlik katmanı ekler. Bu ikincil anahtar olmadan, bir bilgisayar korsanı, parolanız olsa bile içeri giremez. Bu seçenek herhangi bir platformda bir seçenek olarak sunuluyorsa MFA veya 2FA’yı etkinleştirin. 

Dikkat: Aktif olarak oturum açmadığınız hesapların kimliğini doğrulamak için bildirimler alıyorsanız, bu, başka birinin bilgilerinize erişmeye çalıştığının bir göstergesi olabilir. 

Herkese Açık Veri İhlallerini Takip Edin!

Bilgilerinizin ne zaman bir problemle karşılaştığını bilmeniz mümkün. Herkese açık veri ihlallerini https://haveibeenpwned.com/ üzerinden tespit edebilir, araştırabilir ve görebilirsiniz. Eğer herhangi bir veriniz veya mail adresiniz problemle karşılaştıysa hemen hızlı bir şekilde yeni parolalar kullanmaya başlayın.

Sonuç:

Veri ihlallerinden ve kimlik bilgilerinin doldurulmasından tamamen kaçınamayabilirsiniz, ancak siber suçluların hesaplarınızı hacklemede başarılı olma olasılığını en aza indirebilirsiniz. Bu yüzden de ilk olarak her zaman temkinli yaklaşın ve güvenlik için elinizden geleni yapın.

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ios vs android - android mi iyi ios mu - iphone mu android karşılaştırması

iPhone Mu Android Mi? | iPhone’un Android’i Yenmesinin 10 Nedeni!

alt yazı sorunu - netflix alt yazı sorunu - netflix yurtdışı - abd netflix izleme - vpn ile netflix izleme

Alt Yazı Sorunu Olmadan Yurtdışındaki Netflix İçeriklerine Nasıl Erişirsiniz?