in

Squid Game Yeni Sezon! Bu Maillere Sakın İnanmayın!

squid game yeni sezon - squid game - squid game dolandırıcılığı - squid game yeni sezon ne zaman
squid game yeni sezon - squid game - squid game dolandırıcılığı - squid game yeni sezon ne zaman

Squid Game Yeni Sezon! Bu Maillere Sakın İnanmayın!

Bu içeriğimizde siber korsanlar ve siber dolandırıcılar tarafından 90’dan fazla ülkede en çok izlenen ve ilk sırada uzun bir süre yerini koruyan Squid Game dizisinin nasıl kullanıldığını ele alacağız. Squid Game yeni sezon saldırısı olarak da gündeme gelen bu tür siber dolandırıcılık saldırıları her geçen gün arttığı gibi ne yazık ki bu tür saldırılara inanan kişi sayısı da artıyor.

Bu tür saldırılara inanan kişi sayısı arttıkça kişisel ve finansal bilgilerin de internet ortamında yayılması ne yazık ki kaçınılmaz oluyor. Fakat korunmamız mümkün.

Squid Game!

Squid Game adlı diziden kaçamayacağımızı artık hepimiz biliyoruz. İncelemeler, karşılaştırmalar, parodiler, NFT’ler ve hatta dizinin adına çıkan bir coin bile var. (Evet coin scam çıktığı için binlerce kişiyi dolandırıp ortadan kayboldular. Bu yüzden bu tür projelere para yatırmamaya çalışın. Yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz birçok şey var. Bu yüzden bol bol araştırmalar yapın.) Demek istediğimizi anladınız mı? Squid Game her yerde, her nereye bakıyorsak tam olarak orada.

Bu yüzden siber dolandırıcılar ve siber korsanların oldukça dikkatini çekmiş durumda. Bir şey bu kadar popülerse siber korsanlar bunu mutlaka kullanırlar! Neler olduğunda yakından bakalım.

İlgili:

“Kalamar Oyunu” Şeması!

Squid Game, ekonomik açıdan sıkıntılı yarışmacıların çocuk oyunlarında büyük bir para ödülü için yarıştığı Güney Kore merkezli bir hayatta kalma dizisi. Dikkate değer olan en önemli nokta ise yarışmada hayatlarını riske atmaları. İzlemediyseniz Netflix’te bulabilirsiniz.

Siber güvenlik firması Proofpoint, siber suçluların “Squid Game”in popülerliğini kullanarak kötü amaçlı yazılım yaydığını keşfetti. Bir blog gönderisine göre, “büyük siber suç aktörü” TA575, dizide çalışan biri kisvesi altında e-postalar gönderiyor.

Siber dolandırıcı, maillerinde yeni bir sezonu izlemek için erken erişim vaadi ve oyuncu seçme fırsatları da dahil olmak üzere çeşitli konuları kullanıyor.

İşte dolandırıcılıkta kullanılan bazı konu satırları:

 • Squid Game geri döndü, yeni sezonu herkesten önce izleyin. 
 • Arkadaşlarının yeni sezona erişmesi için onları davet edin.
 • Squid Game’in yeni sezonunda oynamak ister misiniz?

Korsanlar, alıcılara “Squid Game”in bir sonraki sezonuna erken erişim sağlamak için ekteki bir belgeyi doldurmalarını söylüyor. Bu form tabii ki gerçek değil. Bu yüzden ek dosyalara herhangi bir bilgi girmemeye çalışın. Dalgınlığınıza geleceğini düşünüyorsanız maillere yorgunken bakmamaya çalışın.

Squid Game adını kullanan siber korsanlar hedef kişilerin banka hesaplarından para çekiyor, bu kişileri gözetleyebiliyor ya da cihazlarına fidye yazılımı dahil bazı kötü amaçlı yazılım türleri ile saldırabiliyorlar!

Bu, siber suçluların yeni kurbanları cezbetmek için popüler bir varlığı ilk kullanışı değil. “Squid Game”in araç olduğu ilk sefer bile değil. Araçlar her zaman değişebilir. Fakat bu tür saldırılara inanamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Squid Game Yeni Sezon Mailine Karşı Ne Yapmalıyız?

 • İstenmeyen maillerdeki bağlantılara tıklamayın
 • Maillerde gelen ekleri indirmeyin.
 • Eğer bir dosya indirmek istiyorsanız o dosyayı önceden mutlaka tarayın.
 • Cihazlarınızda mutlaka antivirüs kullanın.
 • Cihazlarınızdaki güvenlik duvarlarını her zaman aktif edin.
 • Parola güvenliğine önem verin. Şu içeriğimizi okumayı unutmayın: Güçlü Parola Örnekleri! Zayıf, İyi ve Daha Güçlü Parolaları Karşılaştırdık!
 • İşletim sisteminizi her zaman güncel tutun.
 • Antivirüs ve uygulamalarınızı da aynı işletim sisteminiz gibi güncel tutun.
 • Squid Game yeni sezon mailleri geldiğinde bu mailleri sosyal medya profillerinizden arkadaşlarınıza duyurun.
 • Unutmayın, bu konu sadece bir tema. Farklı bir konu ile de bu tür mailler gelebilir. Bu maillere inanmayın.
 • Size tanıdığınız kişilerden de gelebilmesi ihtimal olan bu tür maillerdeki noktalama işareti, yazım kuralları vb. gibi konulara dikkat edin. Bu tür dikkatler bir mailin gerçek mi sahte mi olduğunu anlamanızı sağlayabilir.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sekuritance - sekuritance kyc/aml - sekuritance nedir - sekuritance lorentlabs - nft kyc/aml - sekuritance nft

NFT Piyasası İçin KYC ve AML! İhtiyaç Var Mı? Sekuritance Açıkladı!

OneDrive Nasıl Kullanılır - OneDrive güvenilir mi - OneDrive güvenli mi - OneDrive kullanımı - OneDrive bağlantı kopyalama

OneDrive Nasıl Kullanılır? Farklı Cihaz ve İşletim Sistemlerinde İnceledik!