in

Z Kuşağı Parola Güvenliği Konusunda Pek Bilgili Olmayabilir

z kuşağı parola güvenliği - haberler - lorentlabs - siber güvenlik - parolam güvenli mi
z kuşağı parola güvenliği - haberler - lorentlabs - siber güvenlik - parolam güvenli mi

Z Kuşağı Parola Güvenliği Konusunda Pek Bilgili Olmayabilir.

Beyond Identity tarafından yayınlanan Password Faux Pas başlıklı çalışma, nesiller boyunca parola tercihlerini ve alışkanlıklarını inceledi. Bu çalışma, Z kuşağının kendilerinden önceki nesillere göre daha kötü parola koruma alışkanlıklarına sahip olduğunu gösteriyor. Çalışmanın detaylarına göre Z kuşağı şimdi parolalarını güncellemeli ve daha güçlü bir parola oluşturmalı. Parola güvenliği ile ilgili farklı içeriklere erişebileceğiniz web sitemizde Siber Güvenlik: Parola Güvenliği İçin 5 Temel İpucu! başlıklı içeriğimizi öneririz.

Geçmişte ortaya çıkan veri ihlallerinden dolayı birçok kişi günümüzde hala zarar görebiliyor. Bu zararların bir kısmı veri olarak karşımıza çıkarken bir kısmı ise finansal olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir veri ihlaline karışıp karışmadığınızı https://haveibeenpwned.com/ üzerinden incelemeniz mümkün. Alternatif bir web sitesi istiyorsanız https://leak-lookup.com/ adlı web sitesine girerek mail adresinizi aratın. Eğer arattığınız mail adresi herhangi bir sızıntıya karıştıysa buradan da görmeniz mümkün. Herhangi bir sızıntıya karıştıysanız parolalarınızı güncelleyin, mutlaka 2fa kullanın. Belki de yeni bir mail adresi kullanmak isterseniz.. Bunun için de güvenilir mail servislerini incelemenizi öneririz. Web sitemizin inceleme kategorisinden bu detaylara ulaşmanız mümkün.

Getty

Çalışmanın Buldukları

Araştırma, insanların %47’sinin bir parolayı yeniden kullandığını gösteriyor. Aynı parolaları farklı zaman aralıklarında aynı şekilde güncellemek pek doğru değil. Z kuşağının %24’ü de aynı parolaları tekrar tekrar kullanıyor. Araştırma ayrıca, Z kuşağının %31’i de dahil olmak üzere her beş kişiden birinin parolalarını yılda bir kereden daha az güncellediğini ortaya koyuyor. Buna karşılık olarak X kuşağının parolalarını yılda en az bir kez değiştirme olasılığı diğer nesillere göre daha yüksek, X kuşağını da tabii ki Y kuşağı takip ediyor.

Araştırmaya göre %40’ı en eski parolalarının 6-10 yıllık olduğunu açıklıyor. Bu noktada da Z kuşağı en uzun süre aynı parolayı kullanan nesil olarak açıklandı. Boomerlar %13.7, X kuşağı %18 olarak görünüyor.

İnternetle büyüyen en genç neslin kötü parola kullanımı konusunun en önemli nedeni ”Siber dünyada herhangi kötü bir şeyin başlarına gelemeyeceğini düşünüyor olabilirler.” cümlesiyle açıklanıyor. Peki öyle mi? Z kuşağı bu içeriği okurken durumun böyle olup olmadığını açıklayabilir mi?

Z kuşağı gerçekten de parola güvenliğini önemsemiyor mu? Genç neslin bu konudaki düşünceleri oldukça önemli.

Z kuşağı parola güvenliği konusunda merak ettiklerini şu içeriklerimizden erişebilir:

Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
Ucuz, 5 kişinin kullanabileceği, farklı ülkelerin Netflix içeriklerine erişebileceğiniz VPN için üstteki görsele tıklayarak inceleme yapabilir veya satın alabilirsiniz.
İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

abd'deki amazon prime'ı izleme - kaspersky vpn - abd'deki netflix'e erişim - lorentlabs

ABD’deki Amazon Prime’ı Kendi Ülkenizden Nasıl İzlersiniz?

dogecoin nereden alınır - dogecoin nedir - kripto para - dogecoin hakkında - dogecoin kaç tl

Dogecoin Nereden Alınır? Dogecoin (DOGE) Nedir?