in

Telegram VS Signal! Telegram ve Signal Karşılaştırması!

telegram - telegram vs signal - signal - signal güvenli mi - telegram güvenli mi - en iyi mesajlaşma uygulaması
telegram - telegram vs signal - signal - signal güvenli mi - telegram güvenli mi - en iyi mesajlaşma uygulaması

Telegram ve Signal Karşılaştırması için vakit tamam. İçeriğimizi bir gece vakti hazırladık.. Zor olmadı, ama beklettik. Kusurumuz var mı? Varsa affola. Bu içeriği uzun bir süredir isteyen ve bekleyen arkadaşlarımız vardı. Sonunda sitemize ekleyebildik. Umarız ki işinize yarar ve bilgilendirici olur.

Signal:

EFF (Electronic Frontier Foundation) tarafından tam not alan güvenli mesajlaşma uygulaması her şeyi şifreliyor. Açık kaynaklı ve hiçbir mesajınıza, sesli sohbetinize ya da görüntülü görüşmenize erişemez. Edward Snowden tarafından da ara ara önerilen bu mesajlaşma uygulamasının daha detaylı bilgilerine sahip olmak için Signal App incelememizi buraya tıklayarak web sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.

Telegram:

İnsanların en güvenli mesajlaşma uygulamalarından birisi olarak gördüğü ve artık Whatsapp’ı bırakanların buraya kaydığı bilinmektedir. Telegram Pavel Durov tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynaklıdır fakat tamamen değil. Platformun her şeyi açık kaynaklı değildir. Özellikleri oldukça güzeldir fakat örneğin görüntülü arama özelliği mevcut değildir. Telegram ve Whatsapp karşılaştırmasını buraya tıklayarak web sitemizden hızlıca okuyabilirsiniz.

Telegram ve Signal karşılaştırması artık başlasın değil mi? Şimdi bu iki güzel uygulamanın artı – eksi yönlerini ele alalım ve sonra da karşılaştırmanın sonucunu belirleyelim. Sizce şampiyon kim olacak?

İlgili: Telefona Format Atınca Neler Silinir? Casus Programlar Silinir Mi?

Telegram ve Signal Karşılaştırması!

İlk dikkat çeken özellik ve birçok kişi tarafından yanlış olarak bilinen ‘Açık Kaynak Kodlu Olmaları’ konusu. Evet, signal açık kaynaklı bir mesajlaşma uygulaması. Fakat Telegram açık kaynaklı değil. Daha doğrusu %100 açık kaynaklı değil.

Her iki uygulamanın indirilmesi ve kullanılması ücretsiz. Peki ücretsiz bir uygulama nasıl olur da güvenli olabilir diye sorabilirsiniz. Birçok açık kaynak kodlu proje bağışlarla ayakta kalıyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Tor’dur.

Uçtan uca şifreleme her iki uygulamada da var. Fakat Telegram’daki uçtan uca şifreleme sadece gizli sohbet için geçerli. Normal sohbette ne yazık ki bu mevcut değil. (Unutmayın WhatApp da uçtan uca şifreleme sunduğunu söyler.)

Her iki uygulamada da ses gönderebilirsiniz. Tabi bunun yanında video, fotoğraf, dosya, kişi, gif gibi paylaşımlar yapmak da mümkün. En önemli fark ise Signal bunları da şifreler. Telegram da bu pek mümkün değil.

Her iki uygulamada da herhangi bir veri paylaşımı yaşanmamıştır. Fakat birçok kez veri paylaşılmaları istenmiştir. Her iki uygulama da bazı ülkelerde yasaklanmış veya yasaklandıktan sonra tekrar erişime açılmıştır.

Signal GDPR uyumludur fakat Telegram da bu uyumluluk söz konusu değildir.

Signal video görüşmeleri de sunar. Ayrıca bu video görüşmeleri de tamamen şifrelidir. Fakat Telegramda bu özellik yok. Bu özellik yakında gelir mi bilinmez. Geldiğinde şifreli olacak mı bu da bir diğer konu.Signal gizlilik ve güvenlik konusunda Telegram’dan bir tık daha iyidir.

Arayüz kullanım kolaylığı olarak Telegram, Signal’in önündedir.

Signal mesajlaşma uygulamasındaki grup sohbetleri de şifrelidir. Fakat Telegram’daki grup sohbetleri veya kanal sohbetleri şifreli değildir.

Her iki mesajlaşma uygulamasında da mesaj kontrolü mümkündür.

Telegram bulut tabanlıdır fakat Signal bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulaması değildir.

Telegram ve Signal Karşılaştırması Sonucu:

İnternet üzerinde gizlilik ve güvenlik gibi kavramlara ciddi bir önem veriyorsanız bu iki mesajlaşma uygulaması arasından tercihiniz kesinlikle Signal olmalı. Fakat kullanım kolaylığı, arayüz basitliği ve 200.000 kişiye kadar grup seçeneği olan Telegram da oldukça iyidir. Neye göre mi? Kesinlikle herkesin kullandığı WhatsApp’a göre!

İlgili: Sand Coin Nedir? Metaverse Coinlerinden Sandbox’ın Geleceği ve Projesi!

5/5 - (2 Oy)
Netflix'in bilinmeyen özellikleri - kodlar - Netflix benzeri içerikler - netflix dizi önerileri - lorentlabs

Netflix’in Bilinmeyen Özellikleri: Kullanıcıların Bilmesi Gereken 9 Özellik!

viber güvenli mi - whatsapp alternatifi - viber hakkında - viber incelemesi - viber nasıl kullanılır

Viber Güvenli Mi? Viber Hakkında Detaylar ve Viber İncelemesi!