in ,

Estonya e-Vatandaşlık Nedir? Ne İşe Yarar?

e residency

Estonya e-Vatandaşlık Nedir? Ne İşe Yarar?

Şimdi bu içeriğimizde Estonya e-vatandaşlık nasıl alınır? Ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ve konuyla ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer dijital vatandaşlık ile ilgili merak ettiğiniz şeyler varsa bu içeriğimiz tam da size göre!

Estonya e-vatandaşlık nedir?

Estonya e-vatandaşlık, herhangi bir ülkeden herhangi bir vatandaşın; internet üzerinden Estonya dijital vatandaşlığını alabildiği bir uygulamadır. Teknolojiye son derece önem veren ve gelişimini bu alana ağırlık vererek sürdüren Estonya, e-hizmet uygulamalarıyla yeni bir çığır açmıştır. Estonya, vatandaşlarının tek bir uygulama üzerinden; sağlık, eğitim, vergi ve seçimler gibi birçok hizmeti almasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, dünyanın öteki ucunda olan insanların da bu e-hizmet uygulamasından faydalanmasını sağlayan Estonya; isteyen herkese e-vatandaşlık hizmeti vermektedir.

e-Vatandaşlık ne işe yarar?

E-vatandaşlık, Estonya’da çevrimiçi bir şirket kurmak ve dijital bankacılık hizmetleri almak isteyenler için önemli bir uygulamadır. Estonya’da bir şirket kurmak isteyen ancak bu şirketle ilgili bütün işlemleri dijital bir platformda gerçekleştirmek isteyenler; e-vatandaşlık hizmetinden faydalanarak dijital kimlik kartları alırlar. Bu sayede e-vatandaş olan kişiler, kuracakları şirketle ilgili sözleşmeleri ve diğer bütün işlemleri dijital ortamda hazırlamak, imzalamak ve ilgili yerlere ulaştırmak imkânına sahip olurlar. Ayrıca Estonya e-vatandaşlık; kişilerin Avrupa Birliği ağından da faydalanmasını sağlayan ve yüksek seviye güvenlik sunan bir hizmettir.

e-Vatandaşlık nasıl alınır?

Dijital kimlik almak isteyen kişilerin Estonya’ya gitmesi gerekmez. Dijital olarak başvuru yapılır ve istenilen belgeler sisteme sunulur. Bununla birlikte 100 euro civarında bir işlem ücreti ödemek zorunludur. Son aşamada ise kişiler, Estonya Büyükelçiliğine giderek dijital kimlik kartını imza karşılığında teslim alabilir. Ayrıca başvurular bu adresten www.e-resident.gov.ee yapılabilir.

Estonya neden e-vatandaşlık hizmeti veriyor?

Estonya’nın e-vatandaşlık hizmeti vermesinin en önemli nedenlerinden biri; yeni girişimcilerin ve yatırımcıların Estonya’da bir şirket kurmasını veya farklı yatırımlarda bulunmasını sağlamaktır. Bununla birlikte Estonya, e-devlet projesiyle uluslararası bir başarıya imza atmak istemiş ve bunu başarmıştır. Ayrıca düşük nüfuslu Estonya, ekonomik kalkınma için ülkeye e-vatandaşlık sistemi aracılığıyla girişimci çekmeyi planlamıştır.

Estonya vatandaşlığı ile Estonya e-vatandaşlığı arasındaki farklar nelerdir?

E-vatandaşlık ile Estonya vatandaşlığı aynı hakları tanımaz. Estonya e-vatandaşlığı, Estonya’nın sunduğu e-devlet hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar. Ancak Estonya’ya giriş-çıkış hakkı ve oturma izni gibi konularda size fayda sağlamaz. Bu haklar için Estonya vatandaşı olmanız gerekir.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sansür ve engellemeleri aşın - sansür ve engellemeleri aşma yolları - vpnsiz yasaklı sitelere nasıl girilir - vpnsiz sansürü aşma

Sansürü Aşma Yolları! VPN’siz Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

zoom klavye kısayolları - zoom görüşme kaydetme - zoom - zoom vs skype - zoom vs microsoft teams - lorentlabs - klavye kısayolları

Zoom Eklentileri: Video Toplantılarınızı Bu Eklentilerle Güçlendirin!