in

Stellarium Mobile Nedir? Gökyüzünü Keşfedin!

Stellarium mobile nedir

Stellarium Mobile Nedir? Gökyüzünü Keşfedin!

Bu içeriğimizde: Astronomiye merakı olanlar ve gökyüzüne daha yakından bakmak isteyenler için oldukça başarılı bir uygulama olan Stellarium Mobile – Star Map uygulamasına yer verdik.

Stellarium Mobile nedir?

Stellarium Mobile – Star Map: Çocukların ve yetişkinlerin, gökyüzündeki yıldızları ve gezegenleri telefonlarından inceleyebilecekleri; açık kaynak kodlu bir planetaryum (gökevi) uygulamasıdır. Bu mobil yıldız haritası sayesinde isteyen herkes; gökyüzündeki takımyıldızları, uyduları, kuyruklu yıldızları ve gezegenleri görüntüleyebilecek.

Kullanıcı deneyimlerine göre en iyi astronomi uygulamaları arasına giren ve ödül kazanan bu uygulama sayesinde; elinizde bir teleskop varmış gibi gökyüzünü keşfedebilirsiniz. Gerçek zamanlı bu astronomi uygulamasıyla, geceleri gökyüzüne doğru tuttuğunuz telefonunuzdan; takımyıldızlarını ve gezegenleri görebilirsiniz. Ayrıca uygulama gerçek zamanlı olduğu için telefonunuzu hangi koordinatlara göre tutarsanız tutun; o koordinatlarda yer alan yıldızların ve gökyüzü cisimlerinin görüntüsü ve bilgileri telefon ekranınıza yansır.

Uygulamanın özellikleri nelerdir?

  • Kullanımı kolay bir arayüze sahip olan uygulamayı herkes çok rahat bir şekilde kullanabilir.
  • Kullanıcılar, güneş sistemi gezegenlerini ve uyduları 3 boyutlu olarak görüntüleyebilirler. Bununla birlikte kullanıcılar, gözlerinin gece karanlığına olan uyumunu korumak adına gökyüzünü gece modunda izleyebilirler.
  • Kullanıcılar, bu uygulama sayesinde; gökyüzündeki takım yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin hangi kültürde ne ifade ettiği gibi çeşitli bilgilere ulaşabilirler. Ayrıca bu gök cisimlerinin başka ülkelerden nasıl göründüğüne de göz atabilirler.
  • Kullanıcılar, gökyüzündeki cisimlerin geçmişte nasıl göründüğüne ve gelecekte nasıl görünebileceğini görüntüleyebilirler. Bir saat veya bir gün önce gökyüzünde gördüğünüz bir cismin ne olduğunu Stellarium uygulamasından tarih ve saat ayarlarını yaparak öğrenebilirsiniz.
  • Kullanıcılar, bu uygulama üzerinden Uluslararası Uzay İstasyonlarının ve yapay uyduların konumlarına ulaşabilirler.

Stellarium Mobile ücretli mi?

Bu uygulamanın özelliklerinden faydalanmak isterseniz, öncelikle; akıllı telefonlarınıza Google Play Store veya App Store’dan Stellarium Mobile isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamanın genel özelliklerinden faydalanmak isterseniz bunun için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Ancak uygulamanın gelişmiş özelliklerinin yer aldığı Plus versiyonu, ücretlidir. Bununla birlikte Apple Store’da uygulamanın Plus versiyonu mevcuttur.

Stellarium Plus özellikleri nelerdir?

  • Kullanıcılar, uygulamanın ücretli versiyonunu kullandıkları zaman diğer kullanıcıların erişemedikleri birtakım özellikleri kullanma imkânına sahip olurlar. Söz konusu bu özelliklerden bazıları şunlardır:
  • Kullanıcılar; milyonlarca yıldızın, güneş sistemi ve gezegenlerin, bulutsuların ve diğer gök cisimlerinin hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı kataloglara erişebilirler.
  • Kullanıcılar; yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin görüntülerini yüksek çözünürlük eşliğinde sonsuz yakınlaştırma özelliğini kullanabilirler.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

warnermedia discovery

HBO Max ve Discovery+ Tek Platformda Birleşiyor!

amazon prime video

En İyi Amazon Prime Dizileri