in ,

PlantNet Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

PlantNet

PlantNet Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

Parklarda, bahçelerde veya ormanlık alanlarda gezinirken keşfettiğiniz bir bitkinin ismini merak ettiğiniz ancak bir türlü bulamadığınız oluyor mu? Cevabınız evet ise PlantNet tam da ihtiyacınız olan bir uygulama! Bu içeriğimizde PlantNet uygulamasının özelliklerine ve nasıl kullanıldığına dair bilgilere yer verdik.

PlantNet uygulaması nedir?

PlantNet, merak ettiğiniz bitkilerin fotoğraflarını çekerek tanımlamalarını yapabileceğiniz ve binlerce çiçek hakkında bilgiler edinebileceğiniz bir uygulamadır.

Plant Net ne işe yarar?

Bu uygulama sayesinde doğada bulunan on binlerce bitki türünü tanımlayabilirsiniz. Bununla birlikte, fotoğrafını çektiğiniz bir bitkinin ismini, türünü ve bitkiye dair diğer bilgileri bu uygulama üzerinden öğrenebilirsiniz. Otların, ağaçların, çiçeklerin ve çeşitli bitkilerin fotoğrafını çekerek bu uygulama üzerinden onlara ait her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak hakkında bilgi almak istediğiniz bir bitkinin fotoğrafını ne kadar net ve çok çekerseniz; o kadar ayrıntılı bilgiler alırsınız. Birbirine oldukça benzeyen binlerce bitki olduğu için aynı cinse ait iki türü birbirinden ayıran küçük detayları fark etmek zordur. Bu nedenle tanımlamak istediğiniz bitkinin birkaç fotoğrafını net bir şekilde çekmeniz, en doğru sonuca ulaşmanız için büyük bir adım olacaktır. Bununla birlikte meyveler, yapraklar ve çiçekler; bir türü belirleyici özellikler olduğu için ilk önce bunların fotoğrafını çekmeniz önerilmektedir.

Ne kadar bitki türünü tanımlıyor?

Güncel olarak 390 bin bitki türünün var olduğu bilinmektedir. PlantNet uygulamasında ise 20 bini aşkın bitki türünün tanımlanması yapılabilmektedir. Ancak projenin hedefi gelecekte bu sayıyı çok daha yüksek bir seviyeye yükseltmektir.

PlantNet ücretli mi?

Hayır, ücretsizdir. PlantNet uygulamasını Google Play Store ve App Store üzerinden indirerek ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Uygulamanın genel özellikleri:

  • Tanınmış bitki türlerini cins ve aileye göre filtreleme özelliği.
  • Sadece tercih ettiğiniz bitki türünde değil; uygulamanın bütün florasında fotoğraflanmış olan bitkiyi aramaya izin veren çoklu flora tanımlaması. Böylece seçeceğiniz florada kararsız kalırsanız bu özellik oldukça faydalı olacaktır.
  • Resim galerilerinde yer alan farklı sınıflandırma seviyelerinde navigasyon özelliği.
  • Kullanıcılar tarafından yapılan gözlemlerin haritalandırılması.
  • Çeşitli bilgi formlarına bağlanma özelliği.

PlantNet; çiçekleri, ağaçları ve doğada yer alan binlerce bitkiyi; nerede olursanız olun, yanınızdaki cep telefonunuzla birkaç tuşlamada anında tanımlayabileceğiniz bir uygulama. Ayrıca bu uygulama sayesinde, yetiştirdiğiniz bitkilerin detaylı özelliklerine ve gereksinimlerine erişebilir, böylece bitkilerinizi yetiştirme konusunda daha bilinçli olabilirsiniz.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 casper cspr

Casper Network Nedir? CSPR Nereden Alınır?

Sabah aliskanliklari

Güne Daha Verimli Başlayacağınız 5 Alışkanlık!