in ,

Güne Daha Verimli Başlayacağınız 5 Alışkanlık!

Sabah aliskanliklari

Güne Daha Verimli Başlayacağınız 5 Alışkanlık!

Her yeni güne başladığınızda, sizi o gün daha dinç hissettirecek ve gününüzün daha verimli geçmesini sağlayabilecek bazı alışkanlıklar bulunuyor. Yapılan bazı araştırmalara göre bu alışkanlıklar; insanların günü her zamankinden daha verimli geçirmesini sağlıyor ve ruh hâline olumlu etkiler gösteriyor. Biz de bu içeriğimizde: Güne başlarken alışkanlık hâline getirmeniz gereken beş önemli adıma yer verdik.

İşte güne daha verimli başlayacağınız 5 alışkanlık:

1) Uyku takibinizi yapın

Uyandıktan sonra gece ne kadar süre uyumuş olduğunuzu hesaplayın. Ayrıca bir akıllı saat kullanıyorsanız, uyku takibinizi buradan yapabilirsiniz. Ancak yoksa da gece uyuduğunuz saati aklınızda tutun ve sabahları bu süreyi hesaplayın. Gün içinde üretken olabilmek ve en önemlisi de sağlığınız için yeterli uykunun önemi çok büyük. Uykunuzu alamadığınız günlerde verimli çalışmalar yürütmeniz zordur ve tekrarlayan bu durum ileride sağlığınız için önemli bir tehdit olabilir. Uzmanlara göre; geceleri altı saat veya daha az uyumak kesinlikle yeterli değil. Bu nedenle uyku takibi yapmayı ve bunu alışkanlık hâline getirmenizi öneririz.

2) Takviminizi ve yapılacaklar listenizi gözden geçirin

Gün içinde katılmanız gereken bir toplantının varlığını unuttuğunuz veya saatini karıştırdığınız oluyor mu? Bu durumun yaşanmaması için güne başlarken takviminize ve yapılacaklar listenize göz gezdirmeyi alışkanlık hâline getirin. Bununla birlikte bu alışkanlığı, her sabah yaptığınız başka bir alışkanlığa bağlayabilirsiniz. Örneğin kahve içerken veya bilgisayarı açarken aynı zamanda takviminizi ve yapılacaklar listenizi kontrol edebilirsiniz.

3) Yapılacaklar listenizdekilerin tam olarak ne ifade ettiğini kontrol edin

Yapılacaklar listenizde yer verdiğiniz günlük görevleri, hedeflerle karıştırmayın. Örneğin tatil için bir otel arıyorsanız, bunu; “Tatil için bir otel bul.” yerine “Tatil için uygun olan otelleri araştır.” şeklinde not almalısınız. Bu ayrım, listenizde yer verdiğiniz görevleri başarabilmeniz için önemli bir ölçüttür. Bir gün içinde istediğiniz oteli bulmak ve rezervasyon yaptırmak zor olabilir, ancak bunu aşamalara bölerek yerine getirirseniz sizin için daha kolay olacaktır.

4) E-postaları ve mesajları ne zaman kontrol edeceğinizi belirleyin

Size gelen e-postaları günün hangi saatlerinde değerlendirmeye alacağınızı ayarlayın. Gelen mesajlara ne zaman bakacağınızı ve bunlara ne zaman karşılık vereceğinizi planlayın. Aynı durumu iş mesajları için de ayarlayın. Daha sonra ise gününüzün ilk bir veya iki saati için telefonunuza gelen bildirimleri sessize alın. Günün ilk saatlerinde e-postalara bakmak, diğer alışkanlıklarınızı ötelemenize sebep olabilir. Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre; sabahları kontrol edilen e-postaların, öğleden sonraya göre daha dikkat dağıtıcı ve diğer işleri kesintiye uğratıcı olduğu tespit edilmiştir.

5) Kedi videoları veya komedi klipleri izleyin

Yapılan bir diğer araştırmaya göre; hoşunuza giden komedi kliplerini veya kedi videolarını izlemek, güne güzel başlamak için size enerji verebilir. Ancak yine de bu videolara ayırdığınız zamana dikkat edin ve birkaç dakikadan fazla sürmemesine özen gösterin.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Guvenli internet kullanimi

Daha Güvenli İnternet Kullanımı İçin: 5 Basit Adım

Film onerisi

Farklı Türlerde 5 Film Önerisi!