in

Ebeveyn Kontrolü Nedir? 8 Ebeveyn Kontrolü Uygulaması!

ebeveyn-kontrolu-nedir-ebeveyn-denetimi
ebeveyn-kontrolu-nedir-ebeveyn-denetimi

Ebeveyn Kontrolü Nedir? 8 Ebeveyn Kontrolü Uygulaması!

Bu içeriğimizde ebeveyn denetimi ya da ebeveyn kontrolü nedir? Sorusunu hızlıca cevaplarken aynı zamanda 8 ebeveyn uygulamasına ve kısa detaylarına değineceğiz. Eğer bir ebeveyn kontrolü uygulaması için merak ettikleriniz varsa bu soru ya da sorunları bizlere iletebilirsiniz.

Bir ebeveyn kontrolü uygulaması konusunun bazı kesimlerce baskıcı ve kontrolcü bir uygulama olduğu söyleniyor. Fakat her ne kadar kontrolcü olsa da baskıcı uygulamalar olmadığını söyleyebiliriz. Bu uygulamalar bizce, yaşları küçük çocuklara sahip ebeveynlerin kesinlikle kullanması gerektiği uygulamalar. Aileler kendilerini daha rahat hissederken çocuklarını da bu uygulamalar sayesinde daha fazla güvende tutabiliyorlar.

Yetişkinler her ne kadar teknolojinin iyi ve kötü yönlerini biliyor olsa da (hepsi değil tabii ki) çocuklar bunun farkında değiller. Bilmedikleri bir alanda da kesinlikle bilen birilerinden yardım almak zorundalar. Unutmayın; baskı için değil, öğretmek için yanlarında olmalıyız. Aşağıdaki uygulamaları herhangi bir süreçte kullanmak isterseniz lütfen gizlilik sözleşmelerini, hizmet şartlarını ve koşullarını okumayı unutmayın. Ek olarak uygulamaların ücretli mi ücretsiz mi olduğunu incelemeniz de önemli bir yere sahip.

Ebeveyn Kontrolü Nedir?

Ebeveyn kontrolü, ebeveynlerin çocuklarını çevrimiçi olarak kontrol edebildikleri bir yapıdır. Bu yapıda çocukların akıllı telefonları ya da bilgisayarları kaç dakika ya da kaç saat kullanabileceklerinden hangi uygulamalara erişebileceğine kadar birçok ayarın kontrol edilebilmesi mümkün. Tabii ki kullanılan ebeveyn denetimi de dediğimiz bu ebeveyn kontrolü uygulamaları ile çocukların hangi konumda olduğunu, hangi uygulamayı ne kadar kullandığını vb. gibi detayları görmemiz de mümkün. Peki bu içeriğimizde ebeveyn kontrolü uygulamaları neler?

Qustodio:

Qustodio adlı mobil uygulama, bir akıllı telefonda yapılan neredeyse her şeyin kaydını tutabilir. Aynı zamanda Kindle üzerinde de çalıyor. Bu uygulama üzerinde bir panik butonu bulunuyor. Küçük çocuk herhangi bir zamanda fiziksel bir tehdit ile karşılaşırsa bu butona basarak ebeveynlerine anında haber verebiliyor. Bu uygulama hem sanalda hem de reelde işe yarar bir uygulama olarak görülüyor.

FamiSafe:

FamiSafe oldukça popüler bir ebeveyn kontrol uygulaması. Çünkü bu uygulama çocuğunuzun akıllı telefonunun geçmişine de göz atmanıza izin veriyor. Hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini ve her birinde ne kadar zaman geçirdiklerini kontrol edebilirsiniz. Bu uygulamanın bir başka kullanışlı özelliği de, çocuğunuzun telefonu kullanmasının kısıtlandığı zamanları ayarlayabilmeniz. Çocuklarınızın telefonunu uyku saatlerinde kullanmasını istemiyorsanız bunu ayarlamanız mümkün.

ClevGuard:

Android, iPhone, iCloud ve Whatsapp için kullanılabilen ClevGuard, çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerini, dosyalarını, sohbetlerini ve hatta depolama alanlarını takip etmenize yardımcı oluyor. Bu uygulamayı sadece çocuklar için değil, yurtıdışındaki bazı şirketler çalışanlarını kontrol edebilmek adına bu uygulamayı kullanıyor. Şirket telefonlarını kontrol etmek isteyen şirketlerin bu uygulamayı kulanmak yerine özel bir yazılımı kullanması aslında daha mantıklı. Unutmadan bu uygulama 200’den fazla ülkede var. 400.000’den fazla da kayıtlı kullanıcısı mevcut.

Bark:

Ebeveynler genellikle çocukların sosyal ağlarda neler yaptıklarından ve nelerle karşılaştıklarından endişe duyuyorlar. Bu noktada Bark, ebeveynlere yardımcı bir hizmet. Çünkü 7/24 sosyal ağ takibi yapabilmeye yarıyor. Çocuğun aktivitesini izlemeye yönelik olarak çalışan Bark’ın, yerleşik algoritmaları mevcut.

Ayrıca Bark, çocukların yapmamaları gereken bir şeye erişmeye çalıştıklarında ebeveynlere uyarılar da gönderme yeteneğine sahip.

İlgili:

OurPact:

OurPact, çocuğunuzun eriştiği içeriği filtreleme seçeneği sunan bir uygulama. Çocuğunuzun telefonundaki bir uygulamayı veya web sitesini engellemek istiyorsanız, hızlı bir şekilde kurmanız mümkün. Ayrıca, bu uygulama, çocuğunuzun nerede olduğu konusunda sizi bilgilendirecek bir konum izleme özelliğine de sahip.

WebWatcher:

WebWatcher, gelen ve alınan aramalar, gönderilen ve alınan mesajlar, sosyal medya kullanımı, GPS etkinlikleri ve çok daha fazlası için her şeyi izleme seçenekleriyle gelen bir aplikasyon. Çocuğunuz bir mesaj gönderip silmiş olsa bile, bu uygulama sizi bu konuda bilgilendirebilir.

Uygulamaya uzaktan bağlanabilir ve riskli bir aktivite tespit edildiğinde uyarılar alabilirsiniz. Fakat bu tür uygulamalar aşırı müdahaleci geldiği için kullanılması ve ne zaman nerede ne yapacağınız kesinlikle bir uzman tarafından denetlenmeli. Çünkü istediğiniz şekilde sınırsız bir halde bu tür uygulamaları kullanmak çocuğun kişisel alanına zarar verir.

NextDNS:

Bir DNS sisteminden fazlası demek mümkün mü? Evet. NextDNS ile şiddet, küfür ve porno içeriklerini kısıtlamanız mümkün. Bunların yanında ne yapıyor da bunu kullanmalıyız diye soranlar olacaktır. İnternet davranışının ayrıntılı raporlanması, kimlik avı sitelerine erişim engeli, uygunsuz – kötü ve zararlı yazılımları, reklamları engelleme, Tinder – Fortnite gibi seçilecek olan web sitelerini engelleme gibi bazı özel seçenekleri mevcut.

ScreenTime:

Çocuğunuz telefonda çok fazla zaman geçirmeye başladıysa ve bundan endişe duyuyorsanız ScreenTime aradığınız uygulama olabilir. Bu uygulama yalnızca çocuğun her bir uygulamada harcadığı zamanı ayrı ayrı izlemekle kalmaz, aynı zamanda birkaç tık ile tüm akıllı telefon etkinliğini durdurma gücüne de sahip. Bu uygulamanın en güzel yanlarından birisi de çocuğunuzu ödüllendirebiliyor oluşunuz. Evet yanlış duymadınız ödüllendirebiliyorsunuz. Bir görev veriyor ve onu yaparsa ekran süresini otomatik uzatabiliyorsunuz.

İlgili: Ebeveyn Kontrolü: Tüm Ebeveynlerin Hemen Engellemesi Gereken 5 İnternet Sitesi!

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oculus Quest pil omrunu artirma

Oculus Quest ve Oculus Quest 2’nin Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

ublock-origin-nedir-guvenli-mi-nasil-kullanilir-reklam-engelleyici-eklenti

uBlock Origin: Gerçek Bir Reklam Engelleyici! uBlock Origin Güvenli Mi?