in

Mark Zuckerberg Kimdir? Metaverse İlgisi ve Facebook! Yakından Bakıyoruz!

mark-zuckerberg-kimdir
mark-zuckerberg-kimdir

Mark Zuckerberg Kimdir? Metaverse İlgisi ve Facebook! Yakından Bakıyoruz!

Bu içeriğimizde Mark Zuckerberg kimdir? Sorusunun yanında Mark Zuckerberg’in metaverse’e ilgisi ve Facebook konularına yakından bakıyoruz. Genç milyarder Mark Zuckerberg ile ilgili detaylara değindiğimiz bu içeriğimizde gelin hep birlikte Mark Zuckerberg kimdir? Sorusunu soralım ve kısaca detaylara değinerek Facebook ve metaverse konusuna geçelim!

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg, Facebook, Inc.’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su ve dünyanın en genç milyarderlerinden biri. 14 Mayıs 1984’te White Plains, New York’ta iyi eğitimli bir ailede doğdu. Babası Edward Zuckerberg diş hekimi, annesi Karen Zuckerberg ise psikiyatristti. Randi, Donna ve Arielle adında üç kız kardeşi var. Zuckerberg Yahudi olarak yetiştirildi ve 13 yaşına geldiğinde bar mitzvasını yaptı.

Zuckerberg, 2002 yılında Phillips Exeter Academy’den mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Öğrencilerin sınıf arkadaşlarının çekiciliğini değerlendirmelerine olanak tanıyan “Facemash” adlı bir internet sitesi yayımladı. Bu internet sitesi büyük bir başarıydı, ancak Zuckerberg’i yönetimle belaya soktu ve Harvard’dan uzaklaştırma aldı. Daha sonra Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook belli bir süre sonra yatırımcıların dikkatini çekti ve yıllar sonra şu anki durumuna gelerek Zuckerberg’i milyarder yaptı.

Mark Zuckerberg ve Facebook:

Tartışmalara rağmen Zuckerberg yeni fikri üzerinde çalışmaya devam etti ve 2004’te yurt odasında Facebook’u yayımladı. Web sitesi anında hit oldu ve bir yıl içinde milyonlarca kullanıcıya ulaştı. 2006 yılına gelindiğinde, Facebook dünyanın en büyük sosyal ağ sitesiydi.

Zuckerberg, Facebook’a tam zamanlı olarak odaklanmak için ikinci yılında Harvard’dan ayrıldı, ancak daha sonra üniversiteden fahri bir derece aldı. 2007 yılında Time dergisi tarafından Yılın Kişisi seçildi.

Kuruluşundan bu yana, Facebook inanılmaz derecede başarılı oldu. Şu anda 1,5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi. Şirket ayrıca inanılmaz derecede kârlıydı ve Zuckerberg’in net değerinin 50 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Zuckerberg, Facebook’taki çalışmalarının yanı sıra başka birçok projede de yer alıyor.

Zuckerberg ayrıca hayırseverlik alanında da aktif. O ve eşi Priscilla Chan, şu anda yaklaşık 45 milyar dolar değerinde olan Facebook hisselerinin %99’unu vermeyi taahhüt ettiler. Eğitim, sağlık ve afet yardımı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlere şimdiden milyarlarca dolar bağışladılar. Mark Zuckerberg, dünyanın en başarılı ve etkili insanlarından biri. Dünya çapında milyarlarca insanın birbirine bağlanmasına yardımcı oldu ve teknoloji dünyası üzerinde büyük bir etki yarattı.

Metaverse:

İnternetin ilk zamanlarında insanlar genellikle insanların buluşup birbirleriyle etkileşime girebilecekleri ortak bir sanal alan olan “metaverse”den bahsederdi. Bu, Neal Stephenson’ın 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’in vizyonuydu ve Mark Zuckerberg’in uzun yıllardır ilgilendiği bir şeydi.

Harvard Hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yakın tarihli bir röportajda Zuckerberg, “Metaverse’i nasıl gerçekleştireceğini düşündüğünü” ve bunun “kaçınılmaz” olduğuna inandığını söyledi. Metaverse sadece oyun oynamak veya sosyal ağ kurmak için bir yer değil, insanların birbirleriyle ve dijital nesnelerle aynı fiziksel alandaymış gibi etkileşime girebilecekleri tamamen sürükleyici bir sanal dünyadır. Bu, Zuckerberg’in Facebook’un Oculus Rift sanal gerçeklik başlığıyla “her iki dünyanın en iyilerini fiziksel ve dijitali birleştirmenin” bir yolu olarak gördüğü bir şey. Oculus Rift ile Facebook, Metaverse’i oluşturmaya yönelik adımlar atıyor. Zuckerberg gelecekte insanların kulaklık takıp gerçek veya sanal herhangi bir yere taşınabileceği bir dünya hayal ediyor.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tarihteki-en-büyük-3-siber-saldiri

Siber Tehditlerden Korunma Yöntemleri! Basit Bir Rehber Hazırladık!

kripto-para-zenginleri

Kripto Para Zenginleri: 4 Büyük Balina! Kim Bu Zenginler?