in

Polkadot Nedir? Polkadot (DOT Coin) Avantajları ve Geleceği!

Polkadot Nedir - polkadot nereden alınır - dot fiyatı - polkadot geleceği
Polkadot Nedir - polkadot nereden alınır - dot fiyatı - polkadot geleceği

Polkadot Nedir? Polkadot (DOT Coin) Avantajları ve Geleceği!

Bu içeriğimizde Polkadot nedir? Sorusunu cevaplarken Polkadot geleceği ve DOT hakkında detaylara değineceğiz. İçeriğimizi hazırlarken 1 DOT = 7.24$ olduğunu görüyoruz. İçeriğimize geçmeden önce bu içeriğimizin herhangi bir yatırım tavsiyesi içermediğini, tamamen haber ve bilgi amaçlı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Dr. Gavin Wood ismini duymuş muydunuz? Polkadot nedir? Sorusuna bu isimle başlayabiliriz. Dr. Gavin Wood, Ethereum’un kurucu ortakları arasında yer alıyordu. Belki şimdi anımsamış olabilirsiniz. Solidity programalama dilinin de geliştiricisi olan Wood, 2016 yılında yayımladığı white paper ile Polkadot fikrini ortaya koydu.

Bu fikir henüz gelişme aşamasındayken Wood, merkeziyetsiz web teknolojilerini araştırmak ve bu teknolojileri geliştirmek için Web3 Vakfı’nı kurduğunu açıkladı.

Takvim 2020 yılının 19 Ağustos tarihini gösterdiğinde Web3 Vakfı, Polkadot ağının oluşturulduğunu ve Polkadot’un DOT adındaki coinini oluşturduğunu açıkladı.

Polkadot Nedir?

Polkadot, herkes için inşa edilen; açık kaynaklı protokoldür. Polkadot’un yerel token’ı olan DOT herhangi bir madencilikle çoğaltılamaz. Kısacası DOT coin madenciliği yapılamamaktadır. Web3 Vakfı ve alt ekipler Polkadot çalışmalarını güvenlik, ölçeklenebilirlik ve inovasyona odaklamayı hedeflemiştir.

Polkadot içerisinde yer alan bireysel blokzincirlere parachain (Paralel blokzincir), ana zincire ise Relay Chain (Aktarıcı Zincir) adı veriliyor.

İlgili:

Polkadot projesini destekleyen ve bu projeye yönlenmek için neden bulan birçok kişi veya şirket var. Polkadot’un onlar için belli avantajları var. Fakat bu avantajların en önemlileri arasında Web3 Vakfı’nın ve alt ekiplerin de hedeflediği ölçeklendirme, kişiselleştirilebilirlik, birlikte çalışabilirlik, yönetişim ve yükseltilebilirlik gibi sorunlara çözüm olması yatıyor. Ölçeklendirme sürecinde ciddi olarak birçok kriteri karşıladığı da ortadadır. Polkadot özelleştirilebilen bir ağ olarak da biliniyor. Her blockchain ağının kendi kullanım şekline göre Polkadot protokolü optimize edilebilir. Burada gereksiz kodlar etkisiz hale getirilir ve bu sayede verimlilik ve güvenlik konusunda iyileştirmeler yapılabilir.

DOT token:

Neredeyse blockchain altyapısını kullanan bütün projelerde olduğu gibi Polkadot da kendi yere token’ına sahiptir. Bu token’a verilen isim ise DOT. DOT’un kullanım alanları şimdilik sınırlı. DOT sahipleri Polkadot platformu üzerinden anketlere ve etkinliklere katılabiliyor. Bu da kullanıcılara yönetişim hakkı olarak tanımlanıyor. Diğer kullanım alanları ise stake süreci ve bağlanma süreci diyebiliriz.

DOT coin nereden alınır? Diye merak ediyorsanız neredeyse bütün global borsalarla birlikte yerel borsalarda da Polkadot (DOT) adıyla mevcut. Hem TL hem de USDT ile alabilmemiz mümkün.

Sorumluluk Reddi: Bu içerik, yatırım kararlarının alınmasında temel alınmamalı ve yatırım işlemleri için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. İlgili riski tam olarak anladığınızdan ve deneyim seviyenizi, yatırım hedeflerinizi dikkate aldığınızdan emin olmalı ve eğer gerekirse bağımsız finansal tavsiye almalısınız. Herhangi bir yatırımdan, kullanımdan veya zarardan/ kardan kullanıcılar tamamen kendileri sorumludur.

İçeriklerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

Bu içerik 9 Temmuz 2022 tarihinde güncellenmiştir.

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

metaverse - metaverse nedir - metaverse barış özcan - metaverse platformları

Metaverse Nedir? Metaverse, Geleceğin Devrimi! İnterneti Bitirecek Mi?

tron nedir - trx nedir - trx coin geleceği - justin sun - kripto para

Tron Nedir? TRX Coin Nedir? Nasıl Çalışır? Tron Geleceği!