in

Veri Madenciliği Nedir? Büyük Şirketler Her Şeyimizi Biliyor!

makine öğrenmesi görseli
makine öğrenmesi görseli

Veri Madenciliği Nedir? Büyük Şirketler Her Şeyimizi Biliyor!

Veri madenciliği, bir kişi hakkında internette gezinme, alışveriş yapma, konum verileri ve çok daha fazlasına dayalı olarak değerli bilgileri ortaya çıkarma türüdür. Veri madenciliği şirketleri bu bilgileri kaydolduğunuz e-posta listelerini, Facebook beğenilerinizi, Google arama geçmişinizi ve bir düzine başka kaynağı kullanarak toplar. Tabi ki akıllara gelmeyen birçok web sitesi ya da aplikasyonu da ek olarak kullanıyorlar.

Veri Madenciliği: Şirketler Neden Veri Madenciliği Yapar?

Veri madenciliği konusunun aynı zamanda veri keşfi veya bilgi keşfi olarak da adlandırıldığı bilinen bir gerçek.

Şirketler, hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmak için kişisel beğenileri ve ilgi alanlarını araştırırlar. Kişisel bilgileriniz şirketler için inanılmaz derecede değerlidir çünkü satın alma kararlarınızı etkilemek için kullanılabilir; örneğin, Facebook’ta gördüğünüz reklamları düşünün. Belki de Google’da köpek maması seçenekleri ararsınız ve birdenbire size o tür köpek maması satmaya çalışan reklamlarla bombardımana tutulursunuz. Bu, tarayıcınızdaki çerezler aracılığıyla alt düzey veri madenciliğinin sonucudur.

Veri madenciliğinin daha karmaşık, derinlemesine bir versiyonu, kredi kartı teklifleriniz şeklinde gelir. Belki bir arkadaşınızla yaptığınız konuşma klasik arabalara olan ilginizi artırdı ve bölgenizdeki uygun fiyatlı, klasik arabaları aramak için biraz zaman ayırdınız. Birkaç hafta sonra, kredi kartı şirketinizden postayla bir teklif alırsınız. Sihir gibi, baktığınız o klasik otomobili satın almanız için neredeyse tam ihtiyacınız olan miktar için bir otomobil kredisi için önceden onaylandınız. 

Veri Madenciliği Şirketleri Kişisel Verileri Nasıl Toplar?

Bu ödül programına kaydolmadan önce iki kez düşünün – bu, hakkınızda daha fazla bilgi almak için bir hile olabilir. Örneğin, yerel marketinizin ödül programına katılırsanız, yaptığınız her satın alma günlüğe kaydedilir ve şirket bunu, müşteri satın alımlarında büyük veri kümelerini analiz etmek için kullanabilir. Şirketler, özel günlerde (Yılbaşı, milli bayramlar ya da dini bayramlar vb.) alınan ürünleri hızlıca kontrol eder ve bilirler. Bu yüzden de o ürünleri ön planda tutarak sürekli müşterilerine gösterirler.

Kişisel bilgileriniz de oldukça değerlidir. Sosyal medyada bir şeyi beğendiğinizde, bir gönderi paylaştığınızda veya bir posta listesine katıldığınızda, bu bilgiler günlüğe kaydediliyor. Beğenileriniz ve ilgi alanlarınız, şirketlerin potansiyel müşterileri kategorize etmesi için kullanıldığı bilinen bir gerçek. Bu bir pazarlama stratejisi; hatta pazarlama profilimi oluşturma konusu ile alakalı. Yürüyüş ve kano ile ilgilenen 25-30 yaşları arasında bir erkekseniz, açık hava odaklı şirketlerden çok sayıda reklam görmeniz oldukça mümkün. 

Posta listeleri ve kişisel bilgiler emtia gibi alınıp satılıyo. İnsanlar profiller oluşturur. Ve endişelenmeden hayatlarını özgürce paylaşır. Ancak bu bilgiler daha sonra bunları listelere ve veritabanlarına derleyen şirketlere satılır ve daha sonra da daha büyük şirketlere satılır. 

Web siteleri ve sosyal medya, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve ilgilendiğiniz türden şeyleri görüntülemek için tanımlama bilgileri ve izleme yazılımı kullanırlar.

Verilerimin İzlenmesini Önlemem Mümkün Mü?

Veri madenciliğinin çoğu, sosyal medya profilleri ve izleme çerezleri aracılığıyla gelir. Web sitesinin sizi izleme yeteneklerini sınırlayan bazı tarayıcılar vardır, ancak aynı şeyi başarabilen üçüncü taraf yazılımları da indirebilirsiniz. Veri madenciliği araçları o kadar karmaşıktır ki, tamamen kaçınmak neredeyse imkansızdır, ancak maruz kalmanızı sınırlamak için atabileceğiniz adımlar var. 

Hangi posta listelerine kaydolduğunuza dikkat edin. Bir ödül programına katılmanız teklif edilirse, sunduğu avantajlar ne olursa olsun, muhtemelen bilgilerinizi takip edeceğini bilin. Ciddi bir çabanın kişisel verilerinizin şirketler tarafından ele geçirilmesini önlemenize yardımcı olacağını unutmayın. 

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20161005111439 Robots

CAPTCHA Kodu Nedir? Neden CAPTCHA Dolduruyoruz?

stabil kripto para birliği - stabil kripto para - stabilcoin

Stabil Kripto Para Birliği Kuruluyor!