in

CAPTCHA Kodu Nedir? Neden CAPTCHA Dolduruyoruz?

20161005111439 Robots
20161005111439 Robots

CAPTCHA Kodu Nedir?

Daha önce bir web sitesine kaydolmayı denediyseniz veya bir bloga yorum yaptıysanız ve hepsi karıştırılmış bazı çılgın karakterler girmeniz istendiyse, bazen küçük bir L harfini nasıl ayırt edeceğinizi bulmanın ne kadar sinir bozucu olabileceğini bilirsiniz. 1 sayısı veya 0 sayısından büyük O harfi. Kesinlikle zaman kaybı.

Bu çılgın harf ve sayı kodlarına CAPTCHA denir ve bunlar aslında bir insan tepkisi testidir. Kelime aslında şu şekilde kısaltılmıştır: Bilgisayarları ve İnsanları Ayırmak için Tamamen Otomatikleştirilmiş Genel test.

Web Siteleri Neden CAPTCHA Kullanıyor?

Web sitelerinin kayıt işlemlerine CAPTCHA kodlarını uygulamalarının ardındaki mantık, istenmeyen postalardır. Bu çılgın karakterler, siteye spam göndermeye çalışan bir bilgisayar programının aksine, kaydolan veya yorum yapmaya çalışan kişinin gerçek bir canlı insan olup olmadığını kontrol etmenin bir aslında basit bir yolu. Fakat kullanıcılar için de büyük bir zaman kaybı.

Robot
CAPTCHA

Bazı web siteleri günümüzde diğer insan yanıt testleri biçimlerini kullanıyor. Örneğin, insan olduğunuzu onaylamak için bir onay kutusunun içine tıklamanız istenebilir veya bir görüntüdeki belirli sayıda nesneyi tanımlamanız istenebilir. Tabi ki CAPTCHA çeşidi çok fazla. 4 işlem yapmanız da istenebilir, fotoğraf doğrulamanız ya da gördüğünüz görseli yazmanız da istenebilir. Çok fazla çeşidi olduğunu söylemiştim. Kesinlikle çoktan çok daha fazla, bunlar sadece birkaç tanesi.

Bir görselde sürekli karışık harfler görmeniz mümkün ve bu harfleri bir şekilde doğru girmek zorundasınız. Arka arkada 2-3 kere yanlış girerseniz kesinlikle sinirleriniz bozulabilir. Kendi web sitesini veya blogunu kurmuş olan herkes, çevrimiçi olduktan sadece birkaç hafta sonra spam’ın neye benzediğini anlayacaktır. Bundan hiç şüphem yok. Bu spam gönderenler, küçük web sitelerini ve blogları hızlı bir şekilde bulurlar ve onları hedeflerler, çünkü genellikle bu tür küçük sitelerde spam korulamaları mevcut değildir. 

Bir CAPTCHA kodundaki karakterleri okumakta sorun yaşıyorsanız, yanındaki değiştirme butonuna tıklayın. Görsel anında değişecektir. Birkaç tıklama sonrasında oldukça basit görsel görmeniz mümkün.

CAPTCHA Güvenliği Web Sitelerini Korur!

Bir blog veya web sitesi sahibi her zaman CAPTCHA güvenliğini aktif etmeli ve her an kullanmalıdır. Çünkü ne zaman spam ya da yoğun bir yorum yağmurunun başlayacağı belli değil. CAPTCHA kesinlikle spam ve yoğun yorum saldırılarından sizi ve web sitenizi korur. Popüler olan web sitelerinin neleri kullandığına dikkat edin. CAPTCHA mutlaka kullanıyorlardır. Siz de kullanın. Tabi ki kullanıcılarınızı yormaya CAPTCHA seçeneklerini kullanmanız kesinlikle doğru bir tercih olur.

CAPTCHA Kodu Nedir? sorusuna cevap bulduğumuza göre web sitemizdeki farklı içeriklere göz atmanız mümkün.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

opera tarayıcısı - opera tarayıcı eklentileri - opera vpn - opera güvenilir mi

Opera Eklentileri: En İyi 6 Opera Eklentisi Listemize Göz Atın!

makine öğrenmesi görseli

Veri Madenciliği Nedir? Büyük Şirketler Her Şeyimizi Biliyor!