in

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

password security

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

Bu içeriğimizde güçlü parolalar oluşturmanın yollarına değinirken; aynı zamanda şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlara yer verdik.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Şimdi güçlü şifre oluşturmak için atılması gereken adımlar aslında oldukça çok basit. Güçlü şifre nasıl oluşturulur sorusunu soran kişiler için aşağıdaki gibi küçük ve önemli bir liste oluşturduk.

123456 gibi basit şifreleri bir kenara bırakın

Belirli aralıklarla dünyada en çok kullanılan basit şifreler listesi yayımlanmaktadır. Bu şifreler arasında 123456 gibi akılda kalması oldukça kolay şifreler yer almaktadır. Ancak bir şifrenin kolay hatırlanabilir olması aynı zamanda siber saldırganların da işini kolaylaştıran bir unsurdur. Çevrimiçi bir hesabınızın olduğu platformlar, çok sayıda yanlış şifre denemesinden sonra güvenlik nedeniyle kilitlenir ancak bazı platformlarda bunun gibi bir önlem yoktur. Dolayısıyla siber saldırganlar, belirli bir şifre kombinasyonunu kullanarak hesabınızın şifresini kırabilirler. Kaba Kuvvet Saldırısına uğramamak için kesinlikle basit olmayan, güçlü şifreler oluşturun.

Şifre oluştururken farklı düşünün

Güçlü parolalar oluşturmanın bir yolu da farklı düşünmektir. Basit olmayan ancak hatırlamakta da zorlanmayacağınız şifreler oluşturmalısınız. Bununla birlikte bir hesabınızda kullandığınız şifreyi diğer hesabınızda kullanmamalısınız. Tüm hesaplarınızda aynı şifreyi kullanırsanız; şifrenizi ele geçiren siber saldırganlar, aynı şifreyle banka hesaplarınız dahil bütün hesaplarınıza erişebilirler.

Parolalarınızı kişiselleştirmeyin

Şifre oluştururken yapılan en yaygın hatalardan biri de şifreleri kişiselleştirmektir. Doğum tarihinizi, sevdiğiniz birinin adını, kedinizin veya köpeğinizin ismini ve buna benzer kişisel verilerinize dahil olan bilgileri kesinlikle şifre olarak belirlemeyin. Aksi takdirde yakın çevrenizde bulunan veya kişisel bilgilerinizi paylaştığınız sosyal medya hesabınızda sizi takip edenler, hesabınıza erişim sağlamak istediğinde; şifrenizi kırmaları hiç zor olmayacaktır. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda kişisel verilerinizi paylaşmadan önce iyi düşünmeniz gerekir, paylaştığınız her kişisel bilgi siber saldırganların işini kolaylaştıran bir unsura dönüşür.

Dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar:

  • Eğer hâlâ kullanmıyorsanız; bir şifre yöneticisi kullanın. Size uygun olan şifre yöneticisine ise bu içeriğimizden En İyi Şifre Yöneticileri! ulaşabilirsiniz.
  • Bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız, kullandığınız şifre yöneticisinin sağladığı hizmetin yeterli olup olmadığını gözden geçirin. Gerekirse yeni bir şifre yöneticisine geçiş yapın.
  • Güçlü şifreler oluşturmak için rastgele bir şifre üreticisinden faydalanabilirsiniz.
  • Kısa karakterli şifreler yerine uzun karakterli şifreler oluşturun. Ancak birbirini tekrar eden karakterler yerine;
    Küçük-büyük harf, özel karakterler ve rakamlardan meydana gelen bir kombinasyonla şifrenin oluşturulması daha güvenlidir. Hesaplarınız için çok faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin.
  • Ayrıca sizin için en uygun kimlik doğrulama hizmetine En İyi Kimlik Doğrulama Uygulamaları! başlığından ulaşabilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (2 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi alternatif arama motorlari

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları!

Halka açık Wi-Fi güvenliği

Halka Açık Wi-Fi Güvenliği: Her Gördüğümüz Ağ Güvenli Değil!