in

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları!

En iyi alternatif arama motorlari

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları!

Bu içeriğimizde: Google arama motoruna alternatif arayanlar için belirli testlerden geçmiş en iyi çevrimiçi arama motorlarına yer verdik.

Google Alternatifi En İyi Arama Motorları:

Brave Search

Google’a alternatif olarak gösterilen arama motorları arasında yer alan Brave Search, kullanıcılara “eşsiz gizlilik” vadediyor. Yapılan testlere göre gerçekten de yüksek bir gizlilik sunduğu görülen Brave arama motoru; kullanıcıların aramalarını ve tıklamalarını kesinlikle izlemediğini vurguluyor. Bununla birlikte oturum açacak bir hesabın gerekmediği, IP adresinin ise sonuçları yerelleştirmek amacıyla kullanıldığını dile getiren şirket, bu bilgilerin saklanmadığını ve kullanıcıların istedikleri zaman bu erişimi kapatabileceklerini de belirtmiştir. Ayrıca yapılan testlere göre bu arama motorunda zararlı reklam içerikleri ve izleyicilerine rastlanmamıştır. Ayrıca haber, video ve resim aramalarında filtreleme özelliği bulunurken; haritalara ve müziğe göre filtreleme özelliği yoktur. Öte yandan Brave arama motoru, diğer popüler arama motorlara göre biraz daha yavaştır. Ancak geliştirme süreci devam eden bu arama motorun hız konusunda da ilerleme kaydetmesi beklenmektedir.

DuckDuckGo (DDG)

DuckDuckGo (DDG), gizliliğe önem veren özel arama motorları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu arama motoru, kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamadığını ve kimseyle herhangi bir bilgi paylaşmadığını iddia ediyor. Bununla birlikte oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olan DuckDuckGo, haberler, videolar, resimler, haritalar ve alışveriş sonuçlarını filtreleme özelliği de sunmaktadır.

Ecosia

Ecosia, web aramalarından ve reklamlardan elde ettiği kârın ciddi bir miktarını ağaçlandırma çalışmalarına bağışlayan özel bir arama motorudur. Bu arama motoru şimdiye kadar yaklaşık 150 milyon ağacın dikilmesini sağlamıştır. Bununla birlikte Ecosia, kullanıcılar için çok gelişmiş bir sonuç sayfası sunmasa da gereksinimleri karşılamakta yeterli.

Microsoft Bing

Arama sonuçlarının anlık ve zengin bilgilerle sunulduğu bir arama motoru olan Bing, kullanıcılar için Google arama motoruna yakın bir deneyim sunar. Ancak bu yakın deneyime rağmen Google’ın hâkim olduğu arama trafiğinin çok gerisinde. Bing, ABD’de %6 olmak üzere globaldeki arama trafiğinin %3’ünü oluşturmaktadır. Bununla birlikte Bing, haber, video, resim ve haritalar için gelişmiş sonuç sayfalarına sahip en iyi arama motorlarından biridir. Ayrıca kullanımı basit görsel arama seçenekleri ve sesli aramaların yanı sıra sorduğunuz soruların cevaplarını sesli yanıt şeklinde de alabilirsiniz. Öte yandan bu arama motorunda gerçekleştirdiğiniz aramalar puanlara ve puanlar da hâyır kurumlarına yapılan bağışlara dönüşür.

İlgili:

İçeriği Oyla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

password security

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar!

Apple Arcade nedir

Apple Arcade Nedir? Ne İşe Yarar?