in

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir? Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Internet Service Provider

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

Bu yazımızda, İnternet Servis Sağlayıcısının nasıl çalıştığına ve internet altyapı sorgulamasının nasıl yapıldığına değindik.

İnternet Servis Sağlayıcısı Nedir?

Internet Service Provider (ISP) olarak da bilinen İnternet Servis Sağlayıcısı, kullanıcıların internete erişmesini sağlamak için hizmet veren kurumları ifade eder.

İnternet Servis Sağlayıcısı nasıl çalışır?

Bir bilgisayarınızın yanında modeminizin olması, internete bağlanmanızı sağlamak için yeterli araçlar değildir. Ancak bir İnternet Servis Sağlayıcısından hizmet alıyorsanız, internete bağlanmanız mümkün olur. Şirketler, daha önce anlaştığınız bir ücret karşılığında internete erişmeniz için hizmet verirler.

Öte yandan, internet kullanımının yaygınlaşmasında, İnternet Servis Sağlayıcılarının artması ve yenilenen altyapıların geniş alanlarda faaliyet göstermeye başlaması etkili olmuştur. İSS’ler; internet altyapısıyla belirli bölgelere internetin ulaşmasını sağlarlar. Bununla birlikte, kullanıcıların internete erişimi için çoğunlukla DSL veya fiber optik kablolar kullanılmaktadır. Fiber, internetin fiber optik kablolar ile iletildiği yüksek hızlı bir internet teknolojisini ifade eder.

Hangi İSS’den hizmet aldığınız önemlidir

Kaliteli bir internet bağlantısı için hangi bölgede bulunduğunuz ve konumunuzda yer alan altyapı teknolojisinin ne ölçüde gelişmiş olduğu son derece önemlidir. Ayrıca altyapınız hakkında bilgi almak için de altyapı sorgulaması yapmalısınız. Bununla birlikte, bulunduğunuz bölgede altyapınız ne kadar gelişmişse; internet hızınız da o kadar iyi olacaktır. Seçtiğiniz İnternet Servis Sağlayıcı, internet kalitenizi doğrudan etkileyecektir. Yeterli teknik altyapıya sahip olamayan İSS’ler, yoğun internet kullanımında hız ve bağlantı sorunlarıyla karşılaşmanıza sebep olur. Özellikle evden çalışan ve eğitim görenler için hızlı ve bağlantı kopmalarının meydana gelmediği, gelişmiş bir İSS ile çalışmak çok önemlidir.

Altyapı sorgulaması nasıl yapılır?

Bulunduğunuz adrese göre altyapınızın gelişmişlik düzeyi fark olabileceği için; kullanabileceğiniz altyapı ve internet hızı hakkında bir sorgulama yapmanız gerekir. Ancak bu sorgulamayı, hizmet almayı düşündüğünüz İnternet Servis Sağlayıcısının web sitesinden yapmalısınız.

Turkcell Superonline, Türk Net, Netspeed gibi çeşitli servis sağlayıcıları arasında hangisinden hizmet almak istiyorsanız, ilgili şirketin web sitesine gidip adres bilgilerinizi girerek altyapı sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede mevcut altyapınızın hangi teknolojiyi ve hızı desteklediğini öğrenebilirsiniz.

İlgili:

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2FA

Neden SMS Tabanlı İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanmamalısınız?

Disney

Netflix’ten Sonra Disney+ da Reklamlı Abonelik Vermeye Hazırlanıyor!