in

4 Alternatif Sesli Asistan: iPhone’un Sesli Asistanı Siri’nin Alternatifleri!

siri alternatifi - siri alternatifi uygulamalar - sesli asistanlar - siri güvenli mi
siri alternatifi - siri alternatifi uygulamalar - sesli asistanlar - siri güvenli mi

Siri’nin Alternatifleri: 4 Alternatif Sesli Asistan!

Siri’yi yetersiz buluyor olabilirsiniz. İşte bu yüzden Siri’nin alternatifleri konusunu derlemeye çalıştık.

Siri sürekli gelişiyor olsa da, iPhone’un sesli asistanını sevmiyor olabilirsiniz. Sık sık Siri’nin komutlarınızı tanımadığını veya anlamadığını fark ederseniz, bunun yerine farklı bir ses asistanı denemenin zamanı gelmiş olabilir.

Siri’nin popüler alternatifleri arasında Google Assistant ve Amazon Alexa gibi büyük şirketlerin ürünleri var. Kesinlikle bu ürünleri karşılaştırma kategorimize de ekleyeceğiz.

İPhone’da Üçüncü Taraf Asistanların Sınırlamaları:

Apple, iş birliği yapma ya da farklı alternatifler sunma konusunda oldukça kötü bir süreç işletiyor. Tabi ki bu kullanıcıları için böyle. Şirket tarafında bakıldığında bu durum aşırı hoş karşılanıyor. Eğer siz Siri kullanmak istemiyorsanız Apple diğer sesli asistanları da istememenizi sağlayabilir. Nasıl mı? %100 verim almanızı basit bir şekilde engelleyebilir. Çünkü iş birliği yerine rekabet bu tür büyük şirketlerde her şeyden önemlidir. Örneğin iPhone’da Hey Siri dediğiniz zaman bu sesli asistanı aktif bir şekile kullanabilirsiniz. Fakat Hey Google dediğiniz zaman uygulama ya hiçbir şekilde çalışmaz ya da tam verim alamazsınız.

İPhone’daki üçüncü taraf sesli asistanların bir başka sınırlaması, Apple’ın onlara iOS üzerinde sistem düzeyinde tam kontrol vermemesi. Aslında aralarındaki ‘rekabet’ konusunu düşününce bu biraz mantıklı geliyor. Fakat her ürünün olduğu gibi Siri’nin de alternatifleri her zaman var. Peki en iyi siri alternatifleri neler birlikte bakalım.

1. Google Asistan:

Google Asistan uygulaması ile Siri’yi yan yana koyduğumuzda neredeyse her konuya aynı tepkiyi veriyorlar. Fakat karmaşık komutları tanımada Google Asistan sanırım biraz daha iyi. Bu karşılaştırmanın detayına yakın zamanda karşılaştırma kategorisinde yer vereceğiz.

Hava durumunu kontrol etmek, alarm ayarlamak, akşam yemeği rezervasyonu yapmak, web’de arama yapmak ve hatta kişi listenizden insanları aramak ve onlara mesaj göndermek için Google Asistan’ı kullanabilirsiniz.

Google Asistan; Gmail, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, YouTube ve daha fazlası gibi diğer Google uygulamalarıyla hızlı bağlantı kurabiliyor. Bu, Google’dan bu uygulamalarla bağlantılı görevleri gerçekleştirmesini isteyebileceğiniz anlamına da geliyor.

Örneğin:

 • “Bana Londra için yol tarifini ver.”
 • “Geçen ayki fotoğraflarımı göster.”
 • “İzlemek için bir YouTube videosu bulun.”

Spotify, YouTube veya Deezer’da müzik çalmak için Google Asistan’ı kolayca ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, Google Asistan, Apple Music ile bağlantı kurmuyor.

2. Amazon Alexa:

Amazon Alexa, evinizdeki Amazon Echo cihazlarıyla eşleştirirseniz en iyi şekilde çalışan asistan olabilir. Ancak bu akıllı ev aksesuarları olmasa bile, Amazon Alexa’yı iPhone’unuz dışında hiçbir şey olmadan bir dizi tipik sesli asistan görevi için de kullanabilirsiniz.

Amazon Alexa uygulamasını açın ve Alexa’dan şunları yapmasını isteyin:

 • “Alışveriş listeme süt ekle.”
 • “Bana en son haberleri okuyun.”
 • “Biraz müzik çal.”

Alexa, aynı zamanda Alexa destekli cihazlara sahip olan aileniz ve arkadaşlarınızla zahmetsizce bağlantı kurmanıza izin veren Home Drop In şeklinde ücretsiz bir görüntülü sohbet hizmeti bile sunuyor.

Alexa, Amazon Music, Apple Music, Spotify, Deezer ve TuneIn radyoyu kullanarak müzik çalabilir. Akıllı ampullerden kameralara kadar bir dizi akıllı ev cihazını kontrol edebilirsiniz. Hatta Alexa’ya sizin sesinizden başka hiçbir şey kullanmadan Amazon alışverişleri yapmasını bile söyleyebilirsiniz. Oldukça hoş ve kullanışlı.

İlginizi Çekebilir:

3. Cortana:

Microsoft, Cortana’nın mobil uygulamasını durdurmayı ve bunun yerine hizmeti Microsoft 365’e entegre etmeyi planladığını duyurdu. Aslında Cortana, Avustralya, İngiltere ve diğer birçok ülkedeki App Store’dan çoktan kaldırıldı bile!

Ancak şu an için Cortana hala hayatta ve bazı ülkelerde hala iyi durumda. Ve durum böyle olduğu sürece, iPhone’daki Siri’ye hala iyi bir alternatif.

Beklendiği gibi Cortana, Microsoft Outlook, Microsoft Teams ve diğer Microsoft uygulamalarıyla entegrasyon için en iyi seçenek.

Görevlerinizi, e-postalarınızı, hatırlatıcılarınızı ve yapılacaklar listelerinizi yönetmek için kullanabilirsiniz. Hava durumu, mail ya da SMS kontrolü gibi çözümler sunuyor.

Cortana çoğunlukla iş kullanımına yöneliktir ve aşağıdaki komutları özellikle yararlı kılar:

 • “En son satış raporunu yöneticime gönder.”
 • “Ekibimle yeni bir görüşme başlatın.”
 • “Yapılacaklar listeme gider ekle.”

4. Lyra:

Lyra, bu listede açıkça en zayıf halka. Ancak harika bir şekilde temiz bir uygulama arayüzüne sahip akıllı bir ses asistanı. İleride de çok fazla gelişeceğini düşünüyorum.

Mikrofona dokunun ve Lyra’ya istediğiniz kadar soru sorun. Veya çizgiler simgesine dokunun ve bunun yerine bir soru yazın. Lyra, takvim etkinlikleri oluşturabilir, hatırlatıcılar ekleyebilir, web’de bilgi arayabilir, size hava durumunu söyleyebilir ve hatta sizin için yol tarifi alabilir.

Maalesef Lyra, medya oynatıcınızı kontrol edemez. Yani bu Siri alternatifini müzik çalmak veya podcast dinlemek için kullanamazsınız.

Lyra ile nereden başlayacağınıza dair fikir edinmek için şu komutları deneyin:

 • “Bugün takvimime bir dişçi randevusu ekle.”
 • “Yarın hava nasıl olacak?”
 • “Bana daha sonra süt almamı hatırlat.”

Lyra, diğer ses asistanlarıyla edindiğiniz zengin özellikleri ne yazık ki sunmuyor. Ancak tüm temel özellikleri son derece iyi bir şekilde gerçekleştiren şık bir alternatif.

5/5 - (1 Oy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Stock

Facebook Ruh Sağlığınıza Yardımcı Olabilir! İşte 5 Madde!

microsoft word 270716

Windows için Microsoft Word Klavye Kısayolları!